Přepis: Jak to vidí Ivan Hoffman – 15. května

15. květen 2017

Hostem byl Ivan Hoffman.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den a celý nový týden přeje Zita Senková. Vítám vás u pravidelné půlhodiny názorů našich stálých hostů. Dnes budu hovořit s novinářem Ivanem Hoffmanem. Přeji vám do Zlína dobrý den.

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Já vám také, hezký den.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
A dnes neuslyšíme prostřednictvím radiomostu, protože bohužel došlo ve Zlíně k technickému problému, takže poprosím posluchače o pochopení, že dnešní rozhovor, doufám, hladce proběhne díky mobilnímu telefonu. A jaké otázky položím komentátorovi Deníku? Co je podstatou politické a ústavní krize v Česku a jaké budou její dopady? Má prezident principiálně napravovat verdikty soudu? Jak se s Emmanuelem Macronem v Elysejském paláci změní Francie i Evropa a jaký to bude mít vliv na Česko? Zaposlouchejte se do názorů dnešního hosta. Česká politická scéna zažívá v posledních dnech nebývalé otřesy. Téměř každý den jsme svědky nových zvratů. S jakými pocity to, pane Ivane, sledujete? Dalo se to půl rok před řádnými parlamentními volbami očekávat? Co je podstatou vládní krize z vašeho pohledu?

Čtěte také

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
No, já mám pocit, že se to asi očekávat dalo, protože správně jste řekla, je půl roku do voleb, politici jsou nervozní, dívají se na vývoj volebních preferencí a především sociální demokraté jsou z toho pohledu zřejmě a asi, řekl bych i právem, zděšeni a musí prostě něco udělat a musí se pokusit zvrátit tenhle ten trend. To znamená koaliční partner, který jim 3,5 roku nevadil, tak najednou na něm nacházejí spoustu chyb, spoustu vad a snaží se s ním svést nějaký předvolební boj. Já si myslím, že podstatou této krize, která vznikla, je zděšení sociálních demokratů z pádu volebních preferencí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaká je strategie hnutí ANO a Andreje Babiše?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
No, tak já mám pocit, že asi počítali s tím, že něco takového dojde, a je to vidět i na tom, že jsou schopni tu situaci zvládat zatím s daleko větším klidem. Ono je to určitě dáno i tím, že jejich preference zatím se drží velmi vysoko a popularita Andreje Babiše je vysoká, je stále nejpopulárnějším politikem a uvidíme, co ta krize samozřejmě s těmi preferencemi udělá. Ale řekl bych, že asi nic moc. Lidé, kteří Babiše neměli rádi, tak ti se nezmění, naopak ti, kteří měli pocit, že on je teda ten recept na problémy české politiky, tak ti budou tu akci proti němu vnímat jako, jako účelovou kampaň a také to jejich názory zřejmě příliš moc nezmění. Tak uvidíme. Samozřejmě všichni netrpělivě čekáme na první průzkumy politických preferencí, už které budou zrcadlit tuto, tuto situaci, tuto novou situaci. Ale ani těm průzkumům, jak víme, nedá se úplně příliš věřit, takže vlastně se to, co se stalo, do se dovíme až u voleb.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Doufám, že se dobře slyšíme, omlouvám se opět za technickou kvalitu. Ale bohužel jiná možnost než tento mobilní telefon nemáme v tuto chvíli k dispozici. Zkusíme tedy pokračovat dál v našem rozhovoru. Vám tedy nepřijde, Ivane, hnutí ANO i pan Babiš nějak nervozní, když se podíváme na jeho argumentaci či spíše rétoriku, ve které neustále opakuje stejné mantry?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Halo, slyšíme se?

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, ano, slyšíme vás.

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Já se taky omlouvám a pokud hovořím trochu méně srozumitelně, je to dáno tím, že člověk je nervozní, když nefunguje technika a najednou se ukazuje, jak jsme vlastně závislí na věcech, které nám normálně připadají samozřejmé. Máte pravdu. Ta rétorika je, je neměnná, ale je to prostě způsob komunikace, kterou Andrej Babiš má. A je potřeba si uvědomit, že možná právě díky té, tomu způsobu komunikace, který volí, který, který je určitě promyšlený, on má tým poradců na mediální komunikaci, je to člověk, který lidem, kteří mu radí, naslouchá a naslouchá všem. Prostě to znamená, asi je to, asi je to promyšlené a je to způsob komunikace, který, kterým uspěje, který, který funguje. Myslím si, že asi je dobré se trochu podívat na to, kdo Andrej Babiš vůbec je. On je vnímán jako momentálně politiky, mnoha novináři jako, jako člověk, který prostě by možná na tom místě neměl být. Nicméně založil konzervativně středové hnutí, které je zvláštní tím, že na jedné straně vnímá podnikatele, na druhou stranu se umí podívat i na lidi pracující. Babiš není finanční spekulant. Je to miliardář, který zbohatl podnikáním, vlastní továrny, kde živí spoustu lidí, jejich rodiny, platí daně v Česku, ne v Monaku. Lidé ho vidí, můžou ho pozorovat, mluví jejich jazykem. To jsou všechno klady, které on má. Naproti tomu stojí politici, kteří jsou vnímáni dlouhou dobu negativně jako problém. Já si doopravdy nemyslím, že je ta jeho pozice tím, jak komunikuje, ohrožena. On dělá to, co dělal dosud. A prostě mu to fungovalo. A není důvod, aby, aby tu strategii nějakým způsobem měnil.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Počkejte, vysvětlil Andrej Babiš jednoznačně své finance, protože poté, co vypršelo ultimátum sněmovny, aby vše rozkryl, tak se premiér rozhodl k demisi, kterou ovšem nepodal. Nikoli k odvolání, teda nerozhodl se k odvolání pana Babiše z funkce ministra, aby z něj neudělal mučedníka, a teprve pak se vlastně kolo těch událostí naplno roztočilo. Vysvětlil Andrej Babiš jednoznačně své finance a kauzu kolem korunových dluhopisů, Čapího hnízda?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Zopakuji. Je půl, je půl roku do voleb. Kdo chce psa bít, tam je známo, vždycky najde hůl. To znamená, potíž je v tom, že ty slavné korunové dluhopisy, to je hůl, kterou podle mě teda by přednostně měl být bit autor této finty, jak obejít daňovou povinnost, no, a to je pan Miroslav Kalousek, který vymyslel způsob, jak, jak neplatit daně. A to, že ho potom občané následují, i velcí podnikatelé, a mezi nimi samozřejmě i Andrej Babiš, to už je, to už je druhá věc. Pokud něco prošlo státu, no, tak potom těžko za totéž stíhat občany. A už vůbec není normální, aby se ta finta někomu prominula, jinému ne, aby účelově byl vybrán někdo, kdo doplatí na něco, co vymyslel někdo druhý. To znamená, tady ta situace podle mě je jednoduchá. On tu situaci vysvětlil způsobem, jakým to vysvětlit lze. To, že se jedná o způsob daňového úniku, o tom nikdo nepochybuje. Jenom je otázka, kdo ho vymyslel, kdo zlegalizoval a jakým způsobem prostě se k tomu všichni potom následně postavili. Ono zpětně měnit pravidla hry možné, možné není. Je jasné, že každý prostě si v této kauze vede svou. Ale, ale mám takový pocit, že doopravdy jsme svědky účelového jednání. To, co předtím dlouhé roky nikomu nevadilo, co nikoho nezajímalo, se najednou rozebírá. Podobně když zpětně se uvažuje o tom, jakým způsobem vlastně Andrej Babiš přišel ke svému majetku. No, tak ale i podobným způsobem by bylo potřeba se ptát na všechny české miliardáře, jakým způsobem oni přišli ke svému majetku, a všichni k němu přišli stejně. /nesrozumitelné/ provedla se privatizace šikovná, někdo tomu říká, že se rozkradl státní majetek, to už je věc jako názoru a interpretace. Nicméně on není žádnou výjimkou. Zbohatl úplně stejně jako, jako všichni ostatní. Ale dnes se řeší Babiš, neřeší se Kellner a neřeší se další někteří, kteří jsou mu přes kopírák přesně totéž.

/ Písnička /

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Posloucháte Jak to vidí. Kvůli technickým problémům, za které se omlouvám, hovoříme společně prostřednictvím mobilního telefonu. Pane Ivane, mnozí se ptají, koho krize poškodí a komu vůbec prospěje? Napadá mě, jestli je vůbec správné položit takovou otázku? Jak to vidíte?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Já si myslím, že nikomu příliš neprospěje a neprospěje politice, neprospívá občanům, neprospívá voličům. Mám pocit, že úplně nejlepší by bylo, kdyby byly volby doopravdy čím dřív, aby se to období, kdy se hromadí jenom škody, neprotahovalo. Ale vypadá to, že politici zřejmě právě takovéto situace mají rádi, když, když se něco děje, když je na ně soustředěna velká pozornost. To znamená, obávám se, že se žádného zkrácení tohoto období nejistoty nedočkáme.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak se k situaci postavil prezident?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
No, tak já mám pocit, že udělal to, co asi mu jeho pozice dovoluje. Mnozí říkají, že se v té situaci vyžívá. Já mám taky takový pocit, že, že rovněž mu ta situace není proti mysli. A zvláštní ale je, že já bych předpokládal, že v situaci, kdy jsou různé interpretace toho, co má prezident udělat, že napoví to řešení Ústavní soud, který je vlastně vykladačem ústavy. Ale zdá se, že ani ti se k tomu nechystají. A vidíme další kategorie lidí a jsou to právníci, kteří rovněž jsou rádi, když situace není úplně jasná, když se něco kolem toho děje, a tak se zřejmě ani od nich nedovíme, jestli je prezident povinen brát názor premiéra jako, jako příkaz, anebo jestli to slovo návrh, který je v ústavě, si smí vykládat jako návod k tomu, aby o věci přemýšlel, aby se rozhodoval, aby, aby návrh buďto přijal, nebo nepřijal. Myslím, že tento spor také, zdá se, nikdo nechce nějakým jasným způsobem rozetnout.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co bude tedy dál podle vás? Jaké má celá tato situace, krize, politická a ústavní, ostatně i mediální nejlepší řešení? Nestačí tedy to, co říká a velí ústava?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Ústava, zdá se, není úplně jednoznačná. A ti politici někteří říkají, že to není chyba, že to dokonce je i správné, že vlastně se ani politici nemají ptát právníků na to, co ústava přesně říká, že řešení té politické krize nemá být právní, ale má být opět politické. To znamená...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
K čemu tedy máme ústavu?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
No, já si dávám stejnou otázku, protože mně by se nejvíce líbilo, kdyby stížnost přišla k Ústavnímu soudu a ten by jasně řekl, co je povinností prezidenta, co je jeho právem. A úplně nejlepší by bylo, kdyby zákonodárci, kteří tu ústavu kdysi schválili a kteří ji mohou kdykoli opravit, si prostě sedli nad ní a odhlasovali poměrně jednoduchou úpravu, kde by znělo, že ministry jmenuje a odvolává premiér a tečka. Anebo na příkaz premiéra odvolává prezident do 24 hodin. A tečka. Vše by bylo jasné, jenomže politici by přišli o hračku, kterou, kterou zřejmě mají rádi a kterou se zviditelnili.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaký vliv bude mít ta aktuální krize na parlamentní volby, jak byste to viděl nebo odhadoval?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Já si myslím, že nula pojde z nuly. Že vlastně všichni se podrží svých stanovisek, jenom se v nich ještě více utvrdíte, to znamená, předpokládám, že ta situace se tou aférou moc, moc nezmění. Nepředpokládám, že by lidé na základě té aféry měnili své postoje. To znamená, že by si oblíbili prezidenta, anebo naopak že by si ho, když ho předtím měli rádi, že by přestali. Podobně jako vztah k Babišovi se, myslím, nezmění. Lidé, kteří, kterým vyhovuje, tak se ho budou držet. Podobně se asi nezmění ani vztah k sociální demokracii. Zvláštní je, že největší radost Bohuslav Sobotka tou, tou akcí, kterou, kterou rozjel, udělal lidem, kteří ho nakonec asi nebudou volit. To znamená lidem, kteří nemají rádi Zemana, kteří nemají rádi Babiše, ale přitom to nejsou typičtí voliči sociální demokracie. Myslím si, že to je na tom jeho postoji z pohledu jeho, z pohledu jeho strany asi největší riziko. Oni můžou na to, co se děje, vlastně doplatit nejvíc ze všech.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak ostatní strany přesvědčí své voliče, že právě ony jsou lepší alternativou než například hnutí ANO, i když se podíváme vlastně, v Česku se na, tuším, sedmi místech demonstrovalo jak proti panu Babišovi, tak i proti hlavě státu. Myslíte tedy, že lidé opravdu nebudou, nezačnou zvažovat možná své postoje, lze to odhadovat nebo uvidíme to až na tom výsledku v říjnu, pokud tedy dojde opravdu k těm regulérním volbám 20. a 21.?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Já si myslím, že B je správně, to druhé, co jste řekla, to se asi stane. Ale řekl bych, že politici mají velké štěstí, že na obzoru není nějaká jiná síla, ani se zřejmě tak rychle nezformuje, které by znechucení voliči mohli dát hlas. Nezbude jim, než vybrat z toho, co je, co je na pultě, co je na krámě a nakonec se zřejmě budou stejně držet, držet té předchozí volby. Ale odhaduje se to velmi těžko. Možná je tady jediné takové hnutí nové, které vzniká, Realisté, ale to je strana pravicová, která také nebude zřejmě brát hlasy lidí, který jsou, kteří jsou více doleva. Mám pocit, že politici si tuto krizi mohou dovolit, protože jim nehrozí, že by byli kolektivně potrestáni od voličů.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak rozumíte, pane Ivane, důvodům, které prezidenta vedou k zamýšlenému udělení milosti pro Jiřího Kajínka, odsouzeného nájemného vraha?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
No, přiznám se, že protože jsem neviděl film o Kajínkovi, který zřejmě obrovsky ovlivňuje veřejné mínění v české republice, kde většina lidí je pro jeho propuštění, má pocit, že nespáchal to, za co byl odsouzen, tak mi to úplně, úplně jasné není. Já některé ty milosti, které udělují prezidenti, docela chápu. Tady mám pocit, jako kdyby prezident chtěl napravit justiční omyl. Je zajímavé, že o té milosti uvažoval i předchozí prezident Václav Klaus, nakonec ji neudělil. Ale dnes říká, že ho hodně lidí v jeho okolí přemlouvalo, aby tak učinil. Já, já doopravdy nevím. Přijde mi to ale zvláštní, protože jestliže doopravdy ten člověk něco, něco spáchal, tak sedí právem, pokud ne, tak by měl soud rozhodnout o tom, že byl poškozen, 23 let že seděl za něco, co neudělal a měl by být tedy potom odškodněn. Ta minulost vlastně to neřeší, jo. Ideální by bylo, kdyby byl obnoven soud a ten dospěl k verdiktu, o kterém by všichni měli pocit, že je, že je správný, že je korektní. Ale, ale tou minulostí se vlastně ten případ uzavírá, aniž by se vyřešil, což v případě podezření z nájemné vraždy podle mě ideální není. Mně se to zdá zvláštní.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Podívejme se ještě na závěr do zahraničí. Emmanuel Macron se včera oficiálně ujal prezidentského úřadu, dnes jmenuje předsedu francouzské vlády, zítra oznámí složení nového kabinetu. Centrista se stal nejmladším přímo zvoleným prezidentem Francie. Úřad mu po pěti letech předal jeho socialistický předchůdce Francois Hollande. Ten v sídle socialistické strany včera řekl, že zemi zanechává v lepším stavu, než ji přijímal. Na Twitteru pak napsal, že posledních pět let procházel strašlivými zkouškami. Proč byl vlastně Francois Hollande podle vás nejméně populárním prezidentem a jakým prezidentem vůbec byl, jak byste ho ohodnotil?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Já si myslím, že doplatil na své sliby. Na sliby, na základě kterých byl, byl prezidentem zvolen, ale které nebyl schopen splnit. V podobné situaci může být i jeho nástupce. Také prostě slibuje věci, ke kterým nemá zatím zřejmě ani know how, ani spojence. Nicméně to není asi to úplně hlavní. Ten hlavní vzkaz podle mě spočívá v tom, že v Evropě, nejen ve Francii, ale vůbec v Evropě obava ze změny, z nějaké radikální, je stále silnější, než je touha po radikální změně. Myslím si, že občané dávají stále politikům šanci, aby systém vylepšili, opravili, než ho svým hlasováním svrhnout. To znamená, politici by si měli toto hlasování vyložit jako, jako další čas, který dostali k tomu, aby si voliče naklonili nikoliv slovy, ale činy. Pokud, pokud ty činy nebudou následovat, tak další francouzský prezident bude vzpomínat na své prezidentování stejně jako ten, který dnes odchází.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak vidíte jeho šance, šance Emmanuela Macrona prosadit ty cíle, které jsou opravdu ambiciozní, byť samozřejmě víme, a vy už jste to také naznačil, že prosadit je, tak bude potřebovat poslaneckou většinu, což se dozvíme v červnu, jak to dopadne.

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Já si myslím, že úplně bez šancí není. Je to člověk, který je i kritikem toho, co se děje. Určitě ty hlasy, které dostal, nebyly pouze hlasy protestní proti Marine Le Penové. Určitě mezi nimi je hodně mladých lidí, kteří si slibujou, že slibují, že především změnit takové ty základní věci, které ve Francii trápí, to znamená, je tam vysoká nezaměstnanost, vysoká nezaměstnanost mezi mladými, je problém, jak reflektovat migraci. Je to země, která na tom není dobře po bezpečnostní stránce. A toto jsou věci, které by se mu za některých okolností mohlo, mohlo podařit splnit. Ta jeho strana má slušné vyhlídky ve volbách, pak by se mohl o někoho opřít, mohl něco udělat. Ale říkám, je to, je to ve hvězdách. Asi, asi to nikdo předem neví. Ale myslím si, že mu všichni budou držet palce, protože nikdo, nikdo si nepřeje destabilizovanou, zradikalizovanou Francii. To by byla současně i destabilizovaná a zradikalizovaná Evropa. Nezbývá nám, než mu držet palce, tak bych to řekl.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jakou zprávou, Ivane, je zvolení proevropského centristy Emmanuela Macrona pro Česko, protože on sní o rychle se integrujícím jádru Evropské unie kolem eurozóny či společné obraně. Jak to vidíte? Urychlí třeba naše rozhodování nebo jaksi vykrystalizování té pozice, kam chceme patřit, zda být v centru dění Unie, nebo na jejím okraji, když se hovoří o vícerychlostní Evropě?

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
No, to je otázka, která je daleko důležitější než naše momentální politická krize. Ale jak vidíme, zatím od našich politiků v tomto směru toho moc neslyšíme. Ale, ale slyšet bychom měli a velmi brzy. Já si myslím, že je sympatické, že okamžitě po jeho zvolení ho pozval prezident na návštěvu. Určitě by se tady nesetkal jenom s prezidentem, ale i s ostatními. Je to muž, se kterým všichni potřebují rychle hovořit, aby ho znali a aby mu také řekli věci, které neví, které sliboval ve volební kampani, zmiňoval ve volební kampani, aniž by si byl vědom těch velice komplikovaných a komplexních vztahů k Evropské unii. To znamená, je potřeba s ním mluvit a je potřeba přemýšlet. Já bych i kvůli tomu se přimlouval za brzký konec naší vnitřní krize.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Komentátor Deníku Ivan Hoffman a jeho názory. Já vám děkuji a děkuji posluchačům také za pochopení pro tuto volbu rozhovoru prostřednictvím mobilního telefonu. Na slyšenou.

Ivan HOFFMAN, novinář, komentátor Deníku
--------------------
Já se velice omlouvám za mobilní telefon.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Zita Senková se těší na slyšenou zítra. Přivítám biologa Davida Štorcha, dobrý den.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autoři: iho , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko