Přepis: Jak to vidí Ivan Hoffman – 14. září

14. září 2015

Hostem byl Ivan Hoffman.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den přeje Zita Senková. S novým týdnem je tady opět půlhodina reflexe událostí kolem nás. Jak některé z nich vidí Ivan Hoffman, komentátor Deníku. Zdravím vás do zlínského studia, dobrý den.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Také zdravím, hezké ráno.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Na co se dnes zaměříme? Tenký led v politice, nezajímavý konvoj, i čínskou ekonomickou expanzi v Česku. Adriana Krnáčová uhájila své primátorské křeslo v Praze. Co ho vlastně ani ne rok od voleb tolik rozhoupalo, pane Ivane?

Čtěte také

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
No tak celý ten spor vznikl kolem stavebních předpisů v Praze, které zřejmě jsou asi doopravdy důležité a lze k nim přistupovat ze dvou hledisek. Buďto ty stavební předpisy mají zohledňovat zájmy Pražanů a naložit developerům, stavebním firmám na záda i některé závazky, povinnosti, anebo naopak mají jít developerům co nejvíce na ruku z jednoduchého důvodu, aby co nejvíce vydělali, aby měli co nejmíň potíží, co nejmíň překážek a tak dál. A tenhle ten spor na pražské radnici paradoxně vyústil až, až v riziko odvolání Adriany Krnáčové, protože se pustila do souboje s koaličními partnery a pak se najednou ukázalo, že vlastně nemá podporu ani ve svojí vlastní straně. Tak mám pocit, to bylo to, co ten spor odstartovalo, ale zajímavější myslím bylo to vyřešení, kdy se ukázalo, že hnutí ANO, které mimochodem podle průzkumů má stále největší důvěru občanů, jak v tomto hnutí je silná role šéfa, předsedy pana Babiše, který ty rozhádané své straníky byl schopen bleskurychle zpacifikovat, stačil mu na to jeden večer a okamžitě všichni prohlásili, že se už nikdy nebudou vracet k minulosti a už vůbec ne v médiích a že to bylo jenom o nějaké komunikaci, kterou ale teď už si domluvili, bude výborná, všichni se polepšili a najednou je ticho po pěšině, nikde žádnej problém. To je zřejmě i tajemství úspěchu tohoto hnutí. Politici vždy velmi doplatí na to, když se na veřejnosti hádají a když si okopávají kotníky a dělají si, dělají si naschvály. Ale to v hnutí ANO pokaždé velmi rychle skončí, když prostě zasáhne šéf, to je zajímavé.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Zajímavé nebo řekla bych příkladné udělat si pořádek, správný manažer?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Já si myslím, že kouzlo toho celého je v té samotné pozici toho, toho šéfa, který doopravdy to celé dal dohromady, je, je duší celého toho projektu a taky to celé platí. To znamená, tady se ta kombinace toho, té šikovné politiky, řekl bych, protože po tom období, kdy už Andrej Babiš je v politice, už je možné říct, že, že má i politický talent, že to není jenom, jenom ta moc. Ale ta je kombinovaná právě s tím velkým ekonomickým vlivem. Lidé, kteří jsou na tom až takhle finančně dobře, většinou mají velkou, velkou prestiž, velký respekt u lidí, kteří, se kterýma přijdou do kontaktu. To znamená tam se to skloubilo jedno s druhým a tohle to je výsledek.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Myslíte si tedy, že to souvisí s tou jeho pozicí? Neměla by být vlastně ale, nebo mít tedy každá strana nebo v tomto případě hnutí silného šéfa, který si dovede udělat pořádek?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
No, je jasné, že musí být někdo, kdo učiní rozhodnutí a v případě Adriany Krnáčové tam se ukázalo, že pro něj zřejmě bylo důležitější, anebo výhodnější ji podržet, než ji odepsat. Byla to prostě menší škoda. V sázce byla i jeho prestiž, protože on je ten, který rozhodl o personálním obsazení v Praze, což je metropole s obrovským rozpočtem, s velkým vlivem a tak dál, a on nemůže připustit, že se tam začnou mezi sebou kočkovat a on potom bude směšný, že vybral prostě špatného kandidáta. To znamená, bylo jasné, že Adriana Krnáčová už není prostě tou ikonou boje za transparentnost a boje proti korupci a klientelismu jako bývala v době, když byla šéfkou Transparency International. Dnes to vypadá, že v tom boji o pražské předpisy stála, kdybych to tak měl říct, na té špatné straně, na té straně těch developerů, na straně byznysu, nikoli na straně občanů. To znamená kdyby ji odvolal Andrej Babiš, já bych skoro řekl, že dneska už by jí nebyla škoda. Ale, ale on ji tam podržel zřejmě i z toho důvodu, že šlo i o jeho prestiž.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co myslíte, jak silná je nyní tedy pozice paní Krnáčové?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Já si myslím, že teď je docela silná, protože se naučila komunikovat a už není ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Slíbila to.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Ano, jasně.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Právě podle těch posledních zpráv nebo toho vývoje zdá se, že ta koaliční krize magistrátní koalice spěje ke smíru. Primátorka připustila, že Matěj Stropnický by mohl dostat zpět své kompetence. Tam jde o téma těch stavebních předpisů, jak už jste se o tom zmínil. Jak vidíte vůbec tedy budoucnost pražské koalice? Čeká jí klíčová jednání o rozpočtu na příští rok.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
No, je jasné, že kdyby se rozhodovalo jenom v samotné Praze, a kdyby do toho vyjednávání nevstupoval Andrej Babiš, který na té velké, v té velké politice na té, na té velké scéně má určité, určité spojence a má i určitou konkurenci, tak by asi se ukázalo, že krevní skupině sobě blízkou určitě nemají sociální demokraté s Trojkoalicí, a asi by se dali dohromady s TOP 09. To je, to je jasné. Ale Praha je specifická. Tady je, tam je možné, aby se spojil každý s každým, všechno už se vyzkoušelo a zvláštní je, že pokaždé úplně stejný výsledek. Takže je to skoro až jedno. Ale, ale právě kvůli tomu, že TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem je strana, se kterou Andrej Babiš se prostě zřejmě neskamarádí nikdy, tak není asi ani, řekl bych, pravděpodobné, že by se, že by připustil, že se s TOP 09 skamarádí v Praze. Tím pádem ti koaliční partneři jsou si souzeni a musí se naučit spolu žít.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ze 30. září ukončí Radmila Kleslová, místopředsedkyně hnutí ANO a starostka Prahy 10, smlouvu s největší polostátní firmou ČEZ, kde její advokátní kancelář brala za konzultace údajně 100 tisíc korun měsíčně. Ona osobně nepovažuje za žádný střet zájmů, pokud je politik odborník a pracuje ve svém oboru. Jak to vidíte vy?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Tenhle ten problém je věčný. My máme doopravdy dvě možnosti, jak se na politiky tohoto typu jako je Radmila Kleslová dívat. Ten jeden úhel pohledu je, že se jedná o podnikatelku, která prostě si našla ve svém volném čase, protože má ráda spoluobčany, čas a pracuje pro ně, pro lidi, i když by vlastně mohla se věnovat svému výnosnému byznysu a tak se vlastně jakýmsi způsobem obětuje a to je od ní jako doopravdy hezké. Pak je druhá, druhý úhel, že se jedná o političku, která díky svému vlivu získává výnosné kšefty. No a tohle to prorostení politiky a byznysu je vždy neprůhledné. Vždy je možné podívat se na to z jedného z těchto, z těchto dvou pohledů. Mám pocit, že česká veřejnost je momentálně ve stádiu, kdy zkouší, zda ten stát místo těch politiků nebudou lépe řídit ti manažeři, lidé, kteří mají něco za sebou, kteří něco dokázali, vydělali nějaké peníze. Ty by asi nevydělali, kdyby nebyli schopni. To znamená, když to nefungovalo s těmi politiky, tak teď to zkusíme s těmi byznysmeny. To znamená, jsme v takovém přechodném období, kdy jsme vděčni těmto, řekl bych, zámožným lidem, úspěšným podnikatelům, někde se tomu říká oligarchům, že prostě se obětovali a že, že to zařídí a že na nás myslí a že pro nás něco dobrého udělají. Z toho potom většinou přijde takové vystřízlivění, uvědomíme si, že to první co je zajímá, jsou oni sami, že většina těch, toho byznysu toho rozhodování směřuje k tomu, aby ten vliv, který mají, ještě zvýšili, tím pádem zvýší se i to jejich bohatství, tehdy se na ně začneme dívat přes prsty, máme pocit, že nás oklamali, že, že prostě toho postavení zneužili, že vlastně udělali z politiky svůj byznys projekt a tak dál a my je oscilujeme teda mezi jedním a druhým. Říkám, teď jsme v té fázi, že čekáme, co z toho vypadne, jestli teda z toho budeme mít nějakou výhodu i my. No a v té chvíli, když potom přijde takovýto příběh a vidíme někoho, kdo vydělává 100 tisíc za poradenství, tak to není úplně, řekl bych, pro ty současně vládnoucí lídry politické výhodné. Protože co je ČEZ, to je polostátní firma, to znamená těch 100 tisíc paní Kleslové jde z našich peněz, z peněz občanů, vlastně my si jí platíme a i když ta odměna vypadá velice štědrá, 100 tisíc měsíčně, tak možná, že radila ČEZu něco tak chytrého, že jsme na tom nakonec vydělali, to znamená, měli bychom se na ni dívat jako manažerku, která pro nás v tom ČEZu učiní dobrá rozhodnutí. Ale my jsme současně i prostě lidmi, kteří od toho ČEZu berou elektřinu, mám pocit, že je možná předražená a když bude ČEZ dobře hospodařit, tak to bude možná na náš úkor. To je prostě strašně složité a komplikované. Mně je bližší rozdělení těch funkcí. Když na jedné straně jsou lidé, kteří hájí zájmy občana, a na druhé straně jsou ti, kteří dělají ten pragmatický byznys nejlépe jak umí. Ve chvíli, když se to pomíchá, je to vždy podezřelé. Nemusí to dobře dopadnout. Podle mě to dopadne blbě teda, když budu polemizovat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Paní Kleslová pro Českou televizi například řekla, že ona nechápe ten rozruch kolem její smlouvy, protože všichni o tom ví 15 let. Tak by mě zajímalo, kolik jiných politiků nebo dalších vlivných lidí je propojeno třeba s takovými nebo jinými firmami? Ostatně ministr Babiš apeloval na dozorčí radu ČEZu, aby zveřejnila všechny podobné smlouvy, aby bylo jasné, kteří politici a vlivní lidé z minulosti nebo ze současnosti jsou třeba napojeni na ČEZ nebo na jinou firmu.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Určitě je to citlivá otázka. Ale on hovoří jenom o ČEZu a měl by hovořit třeba o ostatních firmách. Teď se ukázalo, že navzdory určitým představám a přáním jsou i v jiných státních firmách, v pražských firmách v představenstvu lidé, jako je právě paní Kleslová, a berou tam velké odměny. A pražská primátorka Adriana Krnáčová, a v tom zase je potřeba jí dát za pravdu, říká, že by tam vlastně měli sedět ne politici na základě politických dohod, ale profesionálové. A teď co brání politikům v tom, aby se vzdali těch funkcí a pustili tam profesionály. Tam není potřeba žádný politický dohled, tam ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Neměla by to ale, pardon, řešit právě paní Krnáčová i vzhledem ke své profesní minulosti?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Hezké je, hezké je, že říká, že to je těžké, že budou to muset zkusit, ale neví, jak to dopadne, protože má ještě koaliční partnery a těm se to nemusí líbit. Ti budou chtít i nadále třeba, aby ten současný stav trval dál, když už se teda osvědčil, ale ve chvíli, když se začnou zabývat občané tím, kolik který politik vydělá, ak se přestávají, tak zase prostě rodí jakási nedůvěra a je problém. A ten, ten mám pocit je.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Myslíte, že nedochází v jiných stranách ke střetu zájmů?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Já myslím, že skoro ve všech.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jakou pozornost věnujeme podle vám, řekněme, nástrojům, které už máme po ruce, jak bránit třeba zneužívání moci, konfliktu zájmů politiků?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Bude to stále těžší, protože vidíme na tom, že média jsou ve vlastnictví vlivných lidí, těžko očekávat, že Lidovky, Mladá fronta budou napadat nějaké neprůhledné struktury mezi byznysem a politiky, když, když je vlastní Andrej Babiš. Tak to je, to bude vždycky problém. Ale, ale to není samo o sobě to hlavní. To hlavní je, že nejprve musí vzniknout ve společnosti silná poptávka po jakési kontrole. A já si nejsem jist, jestli momentálně existuje.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pan Jan z Brna se ptá: "Mluvíte o Praze a společnosti. Stát je dnes udržován, aby politici mohli zastupovat zájmy podnikatelských skupin, nikoli občany. Vidíte to přece na každém kroku." Spíš konstatování, než otázka.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Tak ano, je to, je to tak. Teď shodou okolností jsme viděli, jak prostě taková vůle po změně, aby tomu tak nebylo, vynesla v Británii do čela labouristické strany Jeremy Corbyna, který je zastáncem názoru, že politika by měla sledovat zájmy 90 %, 99 % občanů a tam ta myšlenka těch 99 %, to se nám stále vrací. Někdo říká spodních 99 %. V praxi je to ale tak, že doopravdy politika řeší zájmy a hájí zájmy toho horního 1 % občanů. Já mám pocit, že to tak dokonce asi bylo po většinu historie, že to tak bylo možná úplně vždycky. A neřekl bych, že šlo o 1 %, ale o jednu, jednu setinu procenta a je to dáno trochu i tím, že lidé sice stále hovoří o demokracii a tak dál, ale já myslím, že lidé v tu demokracii příliš nevěří a mají pocit, že ve chvíli, když do toho všichni budou mluvit, tak vznikne chaos, vznikne zmatek a tak si všichni říkají, že možná bude lepší svěřit prostě těm nahoře to rozhodování, protože my bychom se rozhodli špatně a oni to nějak zařídí, abychom i my dole nějakým způsobem přežili a tahle ta důvěra v tu vrchnost, ta je vlastně v takovém protikladu s tou vzpourou, ke které vždy dochází, když ta vrchnost to špatně odhadne a zajde příliš daleko a ty dole už příliš teda dusí. A já mám pocit, že taková doba dnes není, že, že zatím teda stále je to tak, že taková vůle ke vzpouře nějaké proti těm nahoře a taková potřeba znovuobnovení demokracie, to znamená procesu, kdy všichni do toho mohou mluvit a chtějí mluvit a věří v to, že když všichni řeknou svůj názor, tak z toho, z té debaty vzejde něco lepšího, mám pocit, že tuhle dobu dneska neprožíváme. Ale je klidně možné, že znovu, znovu se vrátí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Přes české území projíždí konvoj americké armády, míří na cvičení do Maďarska a do dnešního dne má projet celkem 150 vozů s 550 lidmi v 6 kolonách. Tato informace se sice objevila v médiích, ale nicméně nezadá si s tou obrovskou publicitou i vášněmi části veřejnosti před několika měsíci. Proč je tento konvoj, který navíc měl v polovině minulého týdne jakýsi předvoj, nezajímavý?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Přesně tak. Vlastně všechno k němu se řeklo, občané už vědí, že když chtějí, tak mohou zamávat, ale že to podstatné je, že doopravdy ti vojáci projedou, ale, ale nezůstanou zde. Prost tu zkušenost už máme. Není k tomu příliš moc co dodat. Ono je to pokaždé, že ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Víte proč tehdy tolik emocí, přímý přenos, společnost opět se polarizovala na příznivce, na odpůrce a nyní vlastně téměř bez povšimnutí. Včera na hraničním přechodu hrstka lidí si fotila americké vojáky.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
No tak protože to už není nic nového, protože to už zde jednou bylo. Média potřebují nový příběh, novou událost, dnes kdokoli o tom bude psát, bude mlátit prázdnou slámu, už, už prostě tam není žádné zrní, už, už není nový příběh. Dneska žijeme něčím úplně jiným. Do Evropy míří obrovská migrační vlna. Dneska nám to připadá asi tak, jako v době, když se řešil tento americký konvoj, ten první, jako, jako něco, co je tak důležitého, že tím budeme žít navždy. Ale opět, nebudeme. Po určité době se k tomu všechno stokrát řekne, probere se to ze všech stran a už k tomu nebude dál moc co dodat, jo. Já vím, že to je příběh, který ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Že ten konvoj ...

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
... potrvá déle, budeme se mu déle věnovat. Ale také nakonec si zvykneme a nakonec už to bude něco, k čemu, k čemu prostě nemáme víc co dodat. To je příběh podle mě toho amerického konvoje.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Zajímá mě to i proto, že ten předchozí konvoj rozhodně nebyl první, takových přejezdů tady byly desítky, přesto budil takové vášně.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Je to zvláštní, je to zvláštní. Řekl bych, že nám novinářům se podařilo najít téma, které chytlo lidi a kterým, kterým žili, ale, ale jestli to bylo až tak důležité, těžko říct. Já si myslím, že spíše ne. To, že se vojáci odněkud někam přesouvají a cvičí, to je vlastně jejich náplň práce, to je úplně, řekl bych, něco přirozeného, něco normálního. Otázka je samozřejmě a ta je na debatu. A je zvláštní, že ta debata se nevede, zda je dobré, když naše republika je členem nějakých struktur, zda by nebylo výhodnější, kdybysme byli neutrální, zda patříme právě do těch struktur, které nám něco zaručují, jestli teda zájmy NATO jsou i naše zájmy, jestli do toho můžeme mluvit. To je okruh otázek, které bych očekával, že se budou, že se budou rozebírat jaksi do hloubky, ale to je zřejmě strašně komplikované. Do toho se málokomu chce.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Spíše se rozebírala alianční vlajka, která vlastně místo ní visela zástava OSN, když se prezident pan Zeman sešel s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem minulý týden.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Víte, mně přijde jako obtížně pochopitelné, že to chtějí na Hradě nějak řešit a pátrat, protože co můžou zjistit? Ve skutečnosti někdo vzal z kumbálu na prapory ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Špatnou vlajku.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
... špatnou vlajku a ji tam nainstaloval a mě k tomu vlastně nejdůležitější napadá, že to mohlo dopadnout daleko hůř, protože ten údržbář tam mohl oprášit vlajku Varšavské smlouvy třeba, anebo, nebo právě ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Myslíte, že ta je ještě někde schovaná?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
No může tam být někde zaprášená, ale, ale také mohl vybrat americký prapor a dát ho tam pod dojmem právě těch zpráv, že prochází američtí Dragouni, a to by taky vlastně najednou nebylo úplně to nejlepší. Samozřejmě při tom setkání se řeší nějaké věci, politici mezi sebou si povídají. Já mám pocit, že ta návštěva toho generálního tajemníka NATO byla zajímavá v tom smyslu, že jsme si vyslechli, že jsme na tom ekonomicky dobře, tak bysme měli dát víc peněz na zbrojení, anebo jsme se dozvěděli, že NATO nebude hlídat hranice Evropské unie, hranice schengenského prostoru, od toho zde prostě není. A jak říká generální tajemník Stoltenberg, NATO se míní zabývat příčinami krize v zemích, kde ta krize vzniká, a tvrdí, že NATO bude v zemích jako je Irák, Afghánistán a další vytvářet prostředí, aby se tyto země s naší pomocí stabilizovaly. A já když si to překládám, tak mi z toho vychází, že, že vlastně sní o tom, že vojáci NATO nastolí mír v zemích, ze kterých se utíká, ale já si myslím, že to je iluze, že to tak není, nikdy nebylo a spíš hrozí, že všude, kde se vojáci zapojí do, do nějakého konfliktu, tak to je přilévání oleje do ohně, dopadne to ještě hůř. Ta situace se ještě víc zkomplikuje. To je to podstatné, to jakou měl za sebou vlajku, tak to mně až tak důležité nepřipadá.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Není ale právě nyní třeba pro Severoatlantickou alianci ta pravá chvíle, chvíle třeba něco změnit, napravit možná?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Já myslím, že ne. Já bych je zrušil teda mám pocit, ale ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co místo toho?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Místo toho, místo toho nic jako, ale, ale to je samozřejmě, říkám to trochu i jako přeháním kvůli kráse, ale, ale obecně platí, že silou se toho málokdy mnoho vyřešilo. Všimněte si, že ten Jeremy Corbyn, kterého jsem dneska jednou zmínil, chce, aby se Británie omluvila Iráku za invazi, za válku, která vznikla z vylhaných důvodů, takhle přímo to natvrdo říká, to znamená většinou historie nedává za pravdu těm, kteří šli zbraň, se zbraněmi v ruce někam něco, něco řešit a napravovat. Prostě tahle ta zkušenost mě vede k tomu, že, že to tak nedopadne dobře ani teď.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Máme ještě necelé 3 minutky, podívejme se na investice Číny. Významně začínají vlastně proudit peníze do Česka, do finančnictví, fotbalu, pivovarnictví. Jak tomu rozumíte? Čím to, že zaznamenává naše země právě nyní takovou vlnu, zájem čínských investorů?

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Náš prezident byl kritizován za to, že se podbízí Číňanům a nic z toho není. Teď stejní kritici se ptají, zda nás vlastně ty čínské investice neohrožují, zda nejsou podezřelé. Podstatné je si uvědomit, že Číňané investují všude a existuje, existuje k tomu více teorií, proč to tak je. Samozřejmě ta země je silná, ekonomicky roste, ale může za tím být také snaha zbavit se dolarů. Musíme si uvědomit, že Číňané jsou největší věřitelé Spojených států a je zde obava, že ten dolar časem ztratí cenu, že se už nebude používat jako, jako rezervní měna. Navíc neustále se ty dolary tisknou v obrovským množstvím. To kvantitativní uvolňování je jenom otázka času, kdy, kdy se někdo zeptá, kdy se to bude vracet, kdy, kdy, kdy prostě se to zastaví, kdy se budou splácet dluhy. To znamená, já bych se na to díval tak, že Číňané jsou bohatí, mají hodně těch peněz, mají hodně dolarů a tak prostě nakupují. A přišli k nám jako do supermarketu, kam se podívali, všechno koupili, fotbal, pivovary, média. Jaký z toho bude efekt, těžko říct, ale vnímám, že například fanoušci Slavie říkají jo, stále lepší než, než ti předchozí vlastníci, ale jestli to dobře dopadne a jestli Slavia se zlepší ve svých výkonech díky čínským investicím, to nevím.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ukáže budoucnost, možná již ...

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Ukáže budoucnost.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
... zblízka. Ivan Hoffman, komentátor Deníku a spolupracovník Českého rozhlasu. Já vám děkuji za vaše názory, postřehy a budu se těšit, pokud se nemýlím přesně za týden na slyšenou.

Ivan HOFFMAN, komentátor listu Deník
--------------------
Také na slyšenou.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Na slyšenou. Hostem zítřejším Jak to vidí o půl deváté bude spisovatel Ivan Kraus. Příjemný den a dobrý poslech dalších pořadů Dvojky přeje Zita Senková.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autoři: iho , zis
Spustit audio