Přepis: Jak to vidí Erik Best – 18. ledna

18. únor 2015

Hostem byl americký novinář a vydavatel Erik Best.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ve studiu vítám Erika Besta, novináře a vydavatele, dobrý den vám přeji.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Dobrý den.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Způsobí konflikt na Ukrajině rozkol mezi Evropou a Spojenými státy? Proč se Washington začal najednou více zajímat o Ukrajinu a kdo a proč tlačí ve Washingtonu na dodávky zbraní Kyjevu? Měla Helena Válková tak snadno vyklidit pole a proč vůbec odchází? Dělají média politiku? Mnoho otázek na aktuální témata, poslechněte si, co na to dnešní host. Co říkáte, pane Beste, pokusům vlády a Hradu, sladit noty v zahraniční politice, mám na mysli tu včerejší schůzku.

Čtěte také

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já mám pocit, že to dopadlo výborně. Všechno je vyřešeno, už nebudou žádná nedorozumění a všichni se dohodli na tom nejdůležitějším, že asi nehodlají dodávat zbraně na Ukrajinu a to znamená, že aspoň momentálně bude klid a všichni budou spokojeni.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže další otázka nebo ještě zůstaneme u té první, asi tak idylické to není.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Tak idylické to není, protože i když v Evropě ta převaha je proti tomu, aby jednotlivé státy i Spojené státy dodaly zbraně na Ukrajinu, tak pan Kalousek je silně pro to a je zajímavé, že já jsem sledoval tu schůzku večer anebo to co bylo potom a vzpomněl jsem si na projev pana Sobotky před tím, než odjel v listopadu do Ameriky, kde mluvil velice vážně o tom, jak hodlá uplatnit politiku Václava Havla. A to vůbec nebylo slyšet včera. A je také zajímavé.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Také mluvil v Praze.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Ano, tak mluvil v Praze. A také ANO, hnutí ANO, začalo také mluvit o tom, že hodlá podporovat ten odkaz Václava Havla. Myslím si, že ta situace na Ukrajině právě situaci, která vyžaduje takovou politiku, pokud někdo chce tu politiku. Já nejsem sám zastáncem toho, ale je to cítit, když mluví i pan Kalousek, když o tom mluví pan Schwarzenberg. Možná neříkají, že to je Havlova politika, ale je to velice jasné a když mluvím o té doktríně Havla, Michael Žantovský říká, že je to doktrína humanitární intervence, tak víceméně se to dá uplatnit také co se týče Ukrajiny, protože tam je zlo podle některých a to zlo pochází ze strany Ruska. A my bychom měli se tomu zlu postavit a to znamená, že bychom měli pomáhat jak můžeme a pan Kalousek, Schwarzenberg a také určití Američané si myslí, že to znamená dodat smrtonosné zbraně. A pomáhat Ukrajině, aby se postavila Rusku. Ale ta politika Havla vůbec už není slyšet a předpokládám, že to je kvůli tomu, že momentálně se to nikomu nehodí, až na TOP 09 a část voličů ODS překvapivě o tom také mluví, když samozřejmě nepoužívá a neříkají, že to je od pana Havla, ale je to nepoměr v tom smyslu, že jednak když čeští politici se chtějí zavděčit Američanům, tak začnou mluvit o Havlovi, ale když chtějí uplatnit vlastní politiku, tak už o tom nemluví.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Když jsem se ptala na ten pokus, jak sladit noty mezi Hradem a vládou, bude teď tedy jasné, kdo mluví a kdo dělá zahraniční politiku?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Myslím si, že aspoň dva tři čtyři dny ano, protože pokud si pamatuji dobře, tak pan Zeman jede do Vatikánu, tak možná můžeme očekávat něco od něj odtamtud. A samozřejmě na začátku března bude velká konference v Americe židovské lobbistické organizace AIPAC, což je možná nejsilnější nevlivnější lobby vůbec v Americe a pan Zeman má tam jet. Myslím si, že tam bude mít vystoupení a to bude těžká situace, protože on jednak podporuje tak trošku tu izraelskou opozici, co se týče Islámského státu, ale co se týče Ukrajiny, tak on není na straně Američanů. On je naopak, na úplně jiné straně a myslím si, že kvůli tomu můžeme očekávat další střet, protože určitě tam řekne něco co způsobí nějaké nejasnosti, co se týče české zahraniční politiky.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Proč, mimochodem, pane Beste, chyběli přední čeští politici na Mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já si myslím, že je to částečně kvůli tomu, že Evropa příliš je tam nechtěla, také kvůli tomu, že se příliš o to nesnažili. Myslím si, že pan Sobotka příliš nechce nikam jet a poslouchat. Ale další věc je, že aspoň momentálně víceméně všichni nebo ne všichni, ale velká většina lídrů v Evropě akceptují, že za ně mluví paní Merkelová. Ale ta měla vystoupení, tam vyložila svůj plán a pak měla možnost ten plán, co se týče Ukrajiny, zrealizovat, takže z tohoto hlediska.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Myslíte tedy, že ani tam příliš nechyběli nakonec?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Myslím si, že pro nás by bylo lepší, kdyby tam někdo jel a myslím si, že tam byl pan Schwarzenberg, ale samozřejmě nezastupuje ani stát, ani vládu. Ale že tam chyběl pan Zeman, si myslím, a to příliš nikomu nevadilo.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Spíš mám na mysli ministra zahraničí, ačkoliv pan Zaorálek říkal, že měl problémy s kolenem.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Nevím, já má pocit, že chtěli dočasně aspoň nechat ty hlavní dotazy, otázky na paní Merkelové. A pan Zaorálek je také v choulostivé situaci. Dlouho se snaží Američanům zavděčit a přitom má ten sjezd ČSSD za měsíc a půl přibližně. Kdyby vystupoval příliš proamericky do té doby, tak by možná přišel o místo v představenstvu, předsednictví nebo nebude místopředseda ČSSD. Takže on možná z tohoto hlediska příliš příležitosti nevyhledává.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vrátila bych se k těm dodávkám obraných zbraní ukrajinské armádě. Tuto možnost připustil americký prezident Barack Obama. Kdo a proč tlačí tuto věc na dodávky?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Kdo tlačí? Samozřejmě nejhlasitěji tlačí republikáni, to znamená pan McCain a další. Ale je celá mašinérie. V Americe to funguje trošku jinak tady. Tam tolik prezident nemusí prezentovat sám svůj názor, i když to samozřejmě dělá, ale má celou skupinu lidí, kteří podporují jeho pozici a samotný pan Obama nechce, aby to vypadalo tak, že to příliš podporuje a možná ani to ve skutečnosti příliš nepodporuje ale už dal najevo, že je to jedna z možností. Paní Albrightová mluvila o tom, že by měl o tom uvažovat. Tam je zase tak havlovská politika v tom smyslu, aby Američané měli pocit, že tam kde je zlo, tak se tomu musí postavit a zbrojní průmysl s tím velice souhlasí a také máme, jak někdo už si nepamatuje, kdo o tom mluvil v rádiu, tak jsou samozřejmě volby prezidentské a další, takže prezident možná bude chtít, aby nevypadal příliš, jak my říkáme, měkký na Rusko, na nepřátele a tak dále. Takže je to směs různých vlivů, které podporuj tu politiku, ale všichni čekají, co bude, co bude s Minskem, s tou dohodu a pokud selže ta druhá dohoda, tak si myslím, že ten tlak bude o to větší. Dokonce hned poté, co ta domluva byla podepsána nebo domluvena. Pan McCain tvrdil, že to nic neznamená, že bychom měli pokračovat v tom, že bychom měli uvažovat o dodání ochranných zbraní a myslím si, že momentálně čekají a troškou doufají, že paní Merkelová a pan Hollande nebudou mít úspěch a můžou přijíti velcí kluci a jim ukázat, jak se to dělá.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Znamená to tedy, že Washington už není pro diplomatické řešení konfliktu?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Samozřejmě říká, že je, ale nevím, mně se zdá, že už ta debata nebo ta diskuse není příliš rozumná, lidská, protože ten základní argument je, že máme tu povinnost se odstavit zlu, nebo jak chcete tomu říkat, a přitom všichni uznávají, že to může znamenat válku s Ruskem a Američané obvykle jenom jdou do války, kdy ten soupeř je podstatně slabší a když někdo má jaderné pumy, tak to znamená, že to neplatí tentokrát, samozřejmě když je to jen konvenční válka, tak můžeme o tom mluvit, ale ta argumentace je, že pokud ukážeme Rusku, že to myslíme opravdu vážně, tak možná Putin ustoupí. A nemyslím si, že to je tak. Je to jeho zájem. Považuje Ukrajinu za součást své sféry vlivu a to znamená, že pokud Američané nebo Češi nebo další dodají zbraň na Ukrajinu, Rusko to bude opakovat, opětovat a bude eskalace ve velké míře.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Americké bezpečnostní strategie je Rusko označováno za eminentní hrozbu pro mezinárodní stabilitu. Ten nový dokument se trochu liší od té strategie nebo verze z roku 2010 a ta nová dává velký prostor energetické politice a právě se v této souvislosti zmiňuje závislost Evropské unie a Ukrajiny na Moskvě. Jakou toto hraje roli?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já myslím, že to hraje obrovskou roli, už si nepamatuji, jestli jsme o tom mluvili, ale myslím si, že ten velký střet mezi Merkelovou, Obamou, mezi Evropou a Spojenými státy přišel, kdy Evropané i pan Sobotka a pan Zaorálek pochopili, že Amerika chce zničit ruskou ekonomiku. My jsme se k tomu nepřihlásili. My jsme souhlasili s těmi sankcemi, ať teď mluvím jako Čech nebo Němec. My jsme souhlasili s těmi sankcemi, které jste chtěli vy, Američané, kvůli tomu, že jsme chtěli tlačit, aby Rusko přijalo politické řešení a pak Američané se začali radovat z toho, jak padá cena ropy, jak je, jak říká pan Obama ve svém projevu o stavu Unie, že ruská ekonomika je v troskách, jestli to říkám správně a Evropa nepochopili, tak moment, my jsme se k tomu nepřihlásili. My jsme nechtěli zničit tu ekonomiku. Chtěli jsme tlačit na Rusko, ale to je úplně něco jiného. Protože to znamená problémy pro české, německé, francouzské firmy, samozřejmě to znamená potenciální vlnu, emigraci Rusů, a Ukrajinců do Evropy a další problémy, takže jsme v situaci, kde základní pojem, základní pochopení té situace je rozlišné a myslím si, že je to skoro nepřekonatelné, protože Američané jsou daleko a my jsme blízko. Kdyby byla válka velká, tak to znamená, že jsme my v palební zóně a to paní Merkelová nechce. Ta válka původně byla velice významná v tom smyslu, že Američané byli využili, aby získali na svou stranu paní Merkelovou. Ona byla největší možná přítomna nebo spojencem Putina z nějakého hlediska, ne úplně samozřejmě, ale pak když začala ta válka, zvláště když padlo to letadlo, tak Američané ji získali na svou stranu a teď jsme v situaci, kde to už neplatí, kde její politika a Obamova politika není totéž.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tím, jak se Evropa v tomto bodu jaksi sjednocuje, tak se vzdaluje tedy od Spojených států, od priorit Washingtonu? V ukrajinské krizi.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Ano, může, může, protože to znamená, že i na místní úrovni politici, kteří by se normálně nedomluvili, jsou schopni se domluvit. A já mám pocit, že americkým politikům je skoro jedno, jaký je ten vztah mezi Evropou a Amerikou. O tom příliš nemluví. Jenom mluví o tom, že se musí postavit tomu zlu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co se vlastně, pane Beste, stalo, že se najednou Spojené státy mnohem více zajímají o dění na východě Ukrajiny? Protože předtím byla v hledáčku zejména Sýrie a Irák?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
To je těžká otázka. Záleží na tom, odpověď záleží na tom, jak chápete tu situaci. Můžete to pochopit jako reakci na ruskou agresi, můžete to také pochopit jako část nebo částečnou provokaci ze strany Západu, ze strany Ameriky a že ta nová vlna ta nová situace je jen pokračování toho, co jsme říkali nebo viděli od roku 1991. Problém s tou druhou verzí je, že se přibližuje ve světle Ruska, takže jakmile někdo začne uvažovat o tom, že částečně za to může sám Západ, tak je ten člověk označován za přítele Ruska anebo zastáncem Ruska.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ministryni spravedlnosti chyběl prý tah na branku, alespoň tak to včera pro Radiožurnál formuloval a zdůvodnil rezignaci paní Válkové předseda poslaneckého klubu hnutí ANO pan Jaroslav Faltýnek, podle kterého se na jejím odchodu z funkce vzájemně domluvili. Donucení k demisi jsou prý pouze spekulace médií. Jak vy to vidíte, pane Beste?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já jsem slyšel včera dva rozhovory s panem Faltýnkem a je zajímavé, jak to prezentuje, protože nechce přímo říkat, že paní Válková lže, ale víceméně jí tak říká, protože přímý citát v novinách Právo, kde paní Válková říká, že nechtěla jít,ale musela a byla donucena, tak to už není žádná spekulace, to není spekulace médií. Spekulace, jestli můžeme o tom mluvit, byla předtím zvlášť v Mladé frontě, kdy už napsali v pondělí, jestli se nemýlím před kdy to bylo před týdnem nebo možná už dvěma, když říkali, že pan Babiš očekává její rezignaci a vlastně to bylo to rozhodnutí a ne že ona sama se rozhodla, že chce odejít. Ten problém je jednak politický, ale myslím si, že se do toho také mluví nová situace na mediálním trhu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ten se nesmírně rozrostl. Třeba Sabina Slonková, bývalá už dnes šéfredaktorka Mladé fronty DNES chystá mimochodem nový internetový deník. Přibylo mnoho titulů.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Ano, ale stále si myslím, že jen vlivnější jsou ty staré, to znamená, že všichni mluvíme o tom, jaký je rozkvět nezávislých médií, ale ve skutečnosti, když se díváte na televizi, na mediální sítě a tak dále, tak skoro vždycky referují o tom, co bylo psáno v mainstreamových médiích a oni jsou ovládáni oligarchy, pan Babiš, pan Křetínský, pan Bakala, pan Savov. Někteří jsou menší, někteří jsou větší, vlivnější a když předseda nejvlivnějšího hnutí momentálního vlastní dvoje noviny a evidentně přímo mluví s těmi novinami, i když slíbil, že nebude dělat tak jak to dělal pan Bakala, nebude dávat rozhovory svým vlastním novinám a na základě toho pak Mladá fronta napíše, že očekává rezignaci paní Válkové, tak si myslím, že pan Babiš se rozhodl, že musí odejít. Pak si promluvil s panem Pleslem nebo s panem Kovářem v Mladé frontě, napsali článek, kde dal jasně najevo, že musí odejít. A to už není spekulace, to je víceméně vidět z toho, co bylo napsáno. Ona má tu výhodu možná, že už je to starší dáma, už asi tolik nepočítá s tím, že bude potřebovat kariérní růst a je ochotna uvádět na pravou míru, co se stalo. Kdyby to byl mladší člověk, když odejde pan Pelikán a myslím si, že to je jen otázka času, protože on také asi nebude chtít poslouchat pokyny pana Babiše příliš dlouho, tak možná to bude vypadat jinak. Možná nebude takhle odmlouvat. Možná nebude mluvit tak otevřeně a přímo.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
I když na druhou stranu paní Válková řekla v rozhovoru, že chtěla zůstat a pracovat.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Ano, přesně tak. Chtěla zůstat, nechtěla odejít. Ano, napsal její rezignační dopis a to je problém, protože pak to vypadá tak, že pan Babiš neříká pravdu a to není první případ. Myslím si, že samozřejmě politici často neříkají pravdu, takže pan Babiš v tom není výjimkou, ale myslím si, že je tady několik věcí najednou, které ukazují na to, že pan Babiš tolik nepočítá s tím, že se to rozpadne, nebo to je silné slovo. Ale aby to bylo všem jasné, tak brzy, že zneužívá svoje noviny, že řídí to hnutí jako kdyby to byl Agrofert, že dokonce mluví převážně s lidmi, kteří jsou z Agrofertu. Možná i když jde o státní záležitosti a mluví s lidmi, kteří ani pro ten stát nepracují, tam jsou etické a státní otázky. Mám pocit, že pan Babiš nepočítá s tím, že se to provalí takhle rychle a bude muset s tím něco udělat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Šéfredaktor pan Léko z Lidových novin nicméně taková ta nařčení, že noviny přispěly nějak k pádu paní Válkové rezolutně odmítá. Mají skutečně, pane Beste, média takovou moc?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Mají a nemají. Myslím si, že mají, pokud jsou důvěryhodné, lidé je akceptují, myslím si, že teď je kritický moment, protože třeba nám, mediálním expertům bylo jasné, že se to děje, ale teď o něco více lidí chápe, když o tom mluví v Hydeparku a v dalších relacích, tak to znamená, že více lidí si všímá, co se děje a to znamená, že kredibilita těch novin a těch šéfredaktorů klesá a otázkou je, jak dlouhý je to takový boj s časem, že jak to může ANO, pan Babiš, Agrofert a tak dále, využívat, používat ty zdroje, které mají k dispozici, než ztratí tu hodnotu a chtějí získat co nejvíce moci a nejvíc peněz a politické moci a tak dále, předtím, než se to stane, a myslím si, že ta poslední událost je důležitá kvůli tomu, že paní Válková to řekla velice jasně, co se děje, že ty noviny jí vyštvali z její pozice a sama nechtěla odejít.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Neměla ale tedy ještě zůstat, zabojovat?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Ale to by nemohla. Ona myslím si, že to udělala správně. Myslím si, že jakmile strana, nebo hnutí, které jí jmenovalo, že ji říká, že nemá zůstat, tak si myslím, že ona musí odejít. Ale myslím si, že je chyba, že pan Babiš je takzvaný nebo sebezvaný manažer, přitom se chová spíš jako politik. Kdyby prostě řekl: Já bych už paní Valkovou na ministerstvu nechci a musí odejít, tak by všichni řekli: Dobře, tak žádný problém, místo toho to prezentoval tak, že ona sama chtěla odejít a teď nám je všem jasno, že to není tak.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
A co výtka hnutí ANO, které nebylo spokojeno s dostatečnou rychlostí prosazování zákonů?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Samozřejmě každý argument má protiargument, tak uvidíme, jak rychle to půjde. Pan Pelikán měl na starosti právě ty věci, které jsou kritizovány. Paní Válková byla kritizována kvůli tomu, že nemá manažerské zkušenosti, které mimochodem měla. A kde jsou manažerské zkušenosti pana Pelikána? Tak možná za chvíli to zase bude problém. Pan Pelikán je, a já ho osobně neznám, ale lidé, kteří ho znají, tak říkají, že je to velice samostatný člověk a jakmile ale pan Babiš začne, nebo jestli vůbec nebo pan Faltýnek řekne, že my si to představujeme jinak, tak může být problém. Pan Pelikán není člověkem Agrofertu, takže jeho dny možná jsou stejně sečteny vzhledem k tomu, jak se chopí moci představenstvo Agrofertu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Už jenom krátce, pane Beste, spekuluje se o tom, kdo další by mohl být na řadě, třeba ministr obrany?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
To také není spekulace, protože to přímo napsala Mladá fronta. Napsala, že může být další na řadě. Myslím si, že pochopili, že ta jejich chyba jsme nebo nejsme ve válce, je válka v Evropě a vyhodit ministra obrany teď, by byla chyba.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Erik Best, vydavatel a novinář. Děkuji vám za dnešní rozhovor a těším se na další. Na shledanou.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Na shledanou.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: zis
Spustit audio