Přepis: Jak to vidí Bohumil Pečinka – 25. dubna

25. duben 2018

Hostem byl komentátor a novinář Bohumil Pečinka.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den přeje Zita Senková. V následujících minutách se dozvíme, jak některé události kolem nás vidí a vnímá Bohumil Pečinka. Dobrý den. Já vás vítám.

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Dobrý den. Děkuji za pozvání.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Nad jakými otázkami se zamyslí zástupce šéfredaktora týdeníku Reflex? Budou komunisté poprvé skutečně ovlivňovat chod plánované vládní koalice hnutí ANO a sociálních demokratů? Je k nové vládě stále ještě daleko? A měli by odstupovat až pravomocně odsouzení členové vlády nebo jenom prvoinstančně? Dobrý poslech. Šéfem komunistů zůstává Vojtěch Filip. Ve volbě předsedy porazil svého kritika Josefa Skálu i europoslankyni Kateřinu Konečnou. Komunisté si ho do čela zvolili už popáté. Co dlouholetému předsedovi strany podle vás, pane Pečinko, pomohlo? Strana totiž loni zaznamenala nejhorší volební výsledek v historii.

Čtěte také

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
To máte pravdu. Nejhorší volební výsledek téměř za sto let své existence, a přesto byl zvolen tentýž člověk předsedou. Sice můžeme říct, že v prvním kole nebyl zvolen, měl jen o pět hlasů víc než jeho hlavní vyzyvatel, pan Skála a takže to bylo velmi těsné. Ve druhém kole zvítězil asi o patnáct nebo dvacet hlasů a o deset hlasů více, než bylo kvorum. Takže i to bylo těsné, ale, ale je to velmi překvapivé. V jiné straně by se to nestalo, protože ten volební výsledek byl opravdu zdrcující. A tam sehrála roli, tam sehrály roli dvě věci. Jedna věc, že Vojtěch Filip vsadil na jednu kartu, slíbil po 29 letech v relativní politické izolaci vás z ní vyvedu. Mu se to podařilo ve spolupráci s Bohuslavem Sobotkou už na podzim 2012 na krajské úrovni, kdy téměř všechny krajské koalice byly s KSČM. A dnes se to pravděpodobně podaří, i když ne v té plné formě, že by byli účastni přímo vlády, tak teď se to podaří na té celostátní úrovni. To je taková obecná teze. A ta konkrétní teze, tu řekl v rozhovoru pro Mladou frontu DNES, kdy před asi dvěma měsíci řekl, že za podporu Babišovy vlády budou požadovat místa v správních a dozorčích radách, všechna místa ve všech správních, dozorčích radách podniků se státní a polostátní účastí. Čili samozřejmě ne všechna ta místa, ale zastoupení v těchto, v těchto radách, což je, dohromady to může být 100 - 150 pozic, funkcí a vzhledem k tomu, že delegátů sjezdu KSČM je nejméně ze všech, oni mají nejvíc členů sice, ale nejméně delegátů, tak ovlivnit, ovlivnit takovouhle malou relativně strukturu, pro pana Filipa hlasovalo kolem 150 lidí, není zase tak těžké. Já myslím, že si je koupil příslibem právě těchto funkcí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Není to svým způsobem paradox, že moc komunistické strany, KSČM, vlastně roste, i když jim klesá počet voličů a získávají důležité posty ve sněmovně, tedy i příslib tedy té vládní spolupráce?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Oni chtějí zkonstruovat komunisté takovou zvláštní formu vládnutí nevládnutí. Oni chtějí být v těch správních, dozorčích radách státních, polostátních firem. Současně chtějí mít to, co pan Filip nazval negativní kádrová kompetence, což tomuhle sousloví nikdo nerozumí. Přeloženo ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak si ho překládáte vy?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Že chtějí právo veta na ministry, náměstky ministrů a různé funkce ve státní správě, což nevím, jestli se jim, jestli dostanou, ale mají tuto ambici a chtějí vlastně zkonstruovat takový systém, že budou přímo ovlivňovat tu vládu a současně budou v opozici nebo oni to říkají, že budou v opozici. Je to velice, velice takový křehký experiment a oni z něho chtějí dostat to, že samozřejmě jednak chtějí mít vliv po těch 30 letech a současně oni dobře ví, že většina jejich hlasů odešla před tím půl rokem v těch parlamentních volbách k Andreji Babišovi a oni chtějí být současně uvnitř a současně kritikou Babiše chtějí získat ty hlasy zpět. Je to taková složitá konstrukce a bůhví, jestli se jim to podaří.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Lze již nyní odhadnout, pokud by tedy opravdu došlo k tomuto scénáři, co to udělá i s tím elektorátem KSČM, jestli, a teď budu citovat slova kolegy z Hospodářských novin Petra Honzejka, nepřijde KSČM o svůj protestní étos.

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Ten protestní étos jí právě odešel k Andreji Babišovi na jedné straně a na druhé straně k Tomiu Okamurovi v menší míře. A oni jsou všechno, jenom ne revoluční strana, zvlášť pod, pod vedením Vojtěcha Filipa, který je takový pragmatický právník, který se s každým na všem dohodne a je to spíš, je to spíš prototyp toho, co oni dřív, oni dřív, z čeho měli ještě před ..., Klement Gottwald by řekl, že je oportunista určitě a hrozilo by mu vyloučení z komunistické strany. Takže ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Je strana, pane Pečinko, v tomto bodu, co se týče podpory možné koalice hnutí ANO a sociálních demokratů, jednotná?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Ta strana má ve svém kódu demokratický centralismus. Tomuhle sousloví taky už dnes nikdo nerozumí. Znamená to, že to, co se přijme na nejvyšší úrovni, nějaké stanovisko, tak je závazné pro všechny další členy. Takže oni se světem komunikují velice nebo se světem nekomunikují. Oni žijí v takové zvláštní izolaci, kterou si z větší části vybrali sami, protože je pro ně výhodná. Těm funkcionářům to umožňuje ovlivňovat a řídit tu stranu bez nějakých větších skandálů, i když i ty se tam dějí, všechno vlastně ututlat na, na té nejnižší úrovni. I přes svůj stranický tisk Haló noviny komunikují velice nezřetelně. Tam člověk musí mít, číst mezi řádky, aby věděl, co se skutečně děje v té straně. Ta strana si žije svým vlastním takovým poloilegálním, polokonspiračním životem i v demokratických podmínkách, jako si vždycky žila.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Možná můžeme nahlédnout do jednoho bodu. Vojtěch Filip nedávno prohlásil, že KSČM není stranou czexitu, ale zároveň je v podstatě evidentní, že nějaké integraci není mimořádně nakloněná. Jaká je vůbec pozice KSČM vůči Evropské unii a vůbec další integraci, i našemu postavení, zakotvení v těchto evropských institucích?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Tam je jeden silný proud, který chápe Evropskou unii jako nástroj imperialismu a nástroj kapitalismu, který nastoluje pravidla ve všech těch zemích. Takže tenhleten proud samozřejmě odmítá Evropskou unii. Pak je tam další proud, který je takový intelektuální, velice úzký, který naopak říká, že jestli provést nějaké velké sociální revoluční změny, tak nikoliv izolovaně jako Česká republika, ale ve spolupráci s ostatními zeměmi a státy a nastolit to shora. To jsou, to je ten, dejme tomu, funkcionářsko-aktivistický tábor. A pak jsou to jednotliví členové. Já myslím, že většina, drtivá většina jednotlivých členů, tak, jak je to reflektováno například skrze jejich stranický tisk, je proti Evropské unii, hlasovala proti Evropské unii.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Na sobotní sjezd KSČM zavítal prezident Miloš Zeman a stal se tak první porevoluční hlavou státu, která na tomto fóru vystoupila. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik označil účast pana prezidenta za velký skok pro KSČM směrem k legitimizaci před očima občanů. Jak to vy vnímáte, účast pana prezidenta?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Tak to, co řekl pan Kováčik je a), pak je tam to b), kdy pan prezident, mimochodem, projev pana prezidenta byl tím jediným, co mohla veřejnost slyšet. Já sám jsem se chtěl na ten sjezd akreditovat a byla by mi akreditace i umožněna, ale ten sjezd byl uzavřený. V tom se opět ukazuje ta abnormalita té strany, kdy sociální demokracie má svět otevřený, můžou tam přijít akreditovaní novináři a zprostředkovávat ten, ty informace veřejnosti. Tam to bylo absolutně uzavřené, takže jsme mohli slyšet jenom úvodní projev pana Filipa a právě projev prezidenta republiky. Ten projev byl typický zemanovský. On zčásti tam mluvil jako intelektuál, který hodnotí jejich minulost, a současně jeho hlavní poselství bylo nebo já jsem si to četl mezi řádky, no, nejde o to, co já, ale hlavně jak si to četli ti delegáti, byl asi zhruba tento: Když zvolíte Vojtěcha Filipa, dostanete nějaké vládní prebendy a budete moct ovlivňovat politiku. On to řekl dokonce explicitně: Tak výrazně, jak budete moct ovlivňovat levicovou vládní politiku, jste nemohli od listopadu 89. Takže celé to jeho angažmá bylo zaměřeno na tom, na podpoře křídla kolem Vojtěcha Filipa.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Prezident vyzval stranu k sebereflexi a řekl, cituji jeho slova: "Přeji si, abych mohl o komunistech říct s čistým svědomím, že jsou demokratickou stranou." Co z toho plyne?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
No, Miloš Zeman, jak jsem řekl, ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Protože vlastně ... Ano.

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
... ta část jeho projevu byla, byla, byla reflexe intelektuála, kterou on provozuje vždycky, vždycky, těmito názory se nikdy netajil, vždycky je říkal a současně hrál s komunisty takovou zvláštní hru, kdy už jako předseda sociální demokracie se vždycky chtěl přetáhnout jejich hlasy, chtěl být v mnoha směrech radikálnější, což byl. On měl takové zvláštní teze, například o někdejších Sládkových populistech říkal, že jsou zdivočelí sociální demokraté a že je třeba přetáhnout jejich voliče, což se mu svého času podařilo. O komunistech si myslel to stejné. Někdy se mýlil, například ještě když byl poslanec Federálního shromáždění a do Lidových novin napsal fejeton o tom, že do, tuším řekl tehdy, patnácti let bude otázka komunistické strany v českých zemích vyřešena biologicky, což se ukázalo jako mylný předpoklad, protože ta komunistická strana, na rozdíl od většiny, většiny evropských zemí, mezi dvěma válkami nebyla zakázána, takže se stala masovou. Ta strana tady má hluboké kořeny a samozřejmě v posledních dvaceti, třiceti letech přežívá už jenom z tradice, ale ta tradice a ty, jak víme z jiných zemí, ty tradiční strany můžou přežívat relativně ještě velmi dlouho.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
A prošla tedy nějakou sebereflexí KSČM, kdybychom ji porovnali třeba, nevím, s německou Die Linke nebo jinými stranami?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Já už začínám věřit tomu, když čtu jejich tisk, co se říkalo, co říkali někteří ti funkcionáři, kdybychom tou reflexí prošli, tak už dávno nám odešli členové. Ti členové stojí na tom, že jejich životy nebyly marné a nežili zbytečně a ta strana je v tom utvrzuje. Je to takový zvláštní pakt - vy budete držet některé hodnoty, za které jsme se stavěli, a my vás necháme si dělat politiku a být u toho. Je to taková, taková spíše než politická otázka je to otázka pro sociology nebo antropology. Mohli bychom o tom mluvit delší dobu, ale ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Možná jsme zamluvili, pane Pečinko, vlastně slova pana prezidenta, který, tedy teď ho nechci parafrázovat, říká, že teda by rád o komunistech řekl s čistým svědomím, že jsou demokratickou stranou. Proč tedy prosazuje, aby tato strana získala podíl na moci?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
No, to souvisí s mnoha dalšími věcmi, například s tím, a na to se mě chcete ptát asi v závěru, s tím, jak vždycky se ... On v posledních dvou letech vytvořil takový zvláštní, zvláštní spojenectví s Andrejem Babišem a snaží se, on úplně vypadl ze své prezidentské role a snaží se ho ve všem neuvěřitelným způsobem podporovat, takže se zdá, jako kdyby byl skrytým členem hnutí ANO. Tohle je jeden, jeden z momentů, kdy chce přispět k vytvoření jeho vlády a snaží se získat pro to podporu na sjezdu komunistické strany.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Proč by měl nebo má na tom podle vás tedy takový zájem, na podpoře Andreje Babiše?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Já myslím, že nikdy ve druhém kole by nebyl zvolen prezidentem republiky, kdyby tak výrazným způsobem ho nepodpořil Andrej Babiš a voliči ANO. Tam kolega, politolog Petr Sokol, dělal pro časopis Reflex velmi hlubokou analýzu toho, jak a kam přecházeli různí voliči mezi prvním a druhým kolem a toto byl jeden, jeden z výrazných momentů, který umožnil znovuzvolení Miloše Zemana. Čili bylo to, bylo to z jeho strany racionální, ale já myslím, že v téhle chvíli už by měl více vystupovat jako, jako prezident, který je víc nad stranami, než který kope za jednu stranu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Kardinál Dominik Duka spíše očekával pana prezidenta na mši v katedrále svatého Víta u příležitosti repatriace ostatků kardinála Josefa Berana než na sjezdu komunistů. Kde jste ho očekával vy?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Já nevím, jestli by to nebylo příliš křečovité, aby Miloš Zeman byl právě u téhleté akce, jestli by to nebylo křečovité, pokrytecké, jestli většina novinářů by zase neříkala, že je to vypočítavost, že je, že kardinál se příliš provazuje, svou církev s Hradem a podobně. Tak já se k tomuhle nechci vyjadřovat, protože je mně jasné, že kdyby to Miloš Zeman udělal opačně, tak většina médií ho zkritizuje taky, takže já k tomu mám rezervovaný vztah.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dnes budou pokračovat rozhovory o vládní koalici mezi hnutím ANO a sociální demokracií. Může, pane Pečinko, to jednání zkomplikovat fakt, že se Andrej Babiš staví odmítavě k požadavku ČSSD zakotvit povinnost člena vlády rezignovat, pokud bude prvoinstančně odsouzen, do koaliční smlouvy?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Já už dlouho říkám jednu věc. Ten, kdo má v rukou, jak dopadne referendum v sociální demokracii o té vládě, je Andrej Babiš, protože on kdyby projevil k sociální demokracii určitý typ vstřícnosti, tak můžeme predikovat, jak dopadne to referendum. Naopak, když bude, jak už jsme toho byli jednou svědky, odmítat některé návrhy sociální demokracie, které jsou velice logické, například když on je trestně stíhán, tak sociální demokracie chce jako garanci toho, že vyšetřování jeho případu v kauze Čapí hnízdo bude, bude neovlivněno, takže chce jako garanci ministerstvo vnitra, to je docela logické. Takže on má v rukou to, jak dopadnou ta jednání. Já k tomuhle, k tomuhle momentu se vlastně ani tak nechci vyjadřovat, protože já myslím, že už je to ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
V jaké je to fázi nyní?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
... už jsme to strašně, strašně jsme to posunuli, hranice možného. Dříve, dříve by jenom to obvinění, to trestní stíhání stačilo k tomu, aby potenciální ministr byl handicapován. Dnes mluvíme o nepravomocném odsouzení a prezident republiky, aby podpořil Andreje Babiše zase, včera řekl, že odstoupit premiér má až po pravomocném odsouzení. Čili v roce 2008 byla v sociální demokracii velká debata, která vyústila v požadavek, aby platila pro politiky tzv. presumpce viny. Čili když už je vážné a důvodné podezření, a neříkám trestní stíhání, ale důvodné podezření, měl by ten člověk odstoupit. A dnes, po deseti letech, jsme se dostali do toho, že diskutujeme, jestli pravomocně a nepravomocně odsouzený premiér by už měl odstoupit. Já myslím, že na tom se ukazuje ten ohromný posun a skluz, ke kterému v posledních deseti letech došlo. To je tak všechno, co tím chci říct. Ale to není nejpodstatnější, tahleta věc, takhleta morální, řekněme, věc. Tam podstatnější je, jak budou, bude zkonstruována ta koaliční dohoda, jestli sociální demokracie bude skutečně tím plnohodnotným partnerem v té koalici, jestli to budou koalice, které jsme znali z 90. nebo nultých let, tedy že ti partneři si řeknou ano, chceme vládnout, tady jsou garance, že nebudeme v té sněmovně hlasovat s nějakým jiným, tady tímto způsobem si rozložíme odpovědnost v té vládě a hlavně chceme dosáhnout těch a těch věcí. Samozřejmě v Česku nemáme tu tradici toho, co v Británii nebo v Německu, kde ty programová prohlášení připomínají velice přesný itinerář toho, co se stane. Oni to dělají tak hlavně proto, aby podnikatelé a ta veřejnost věděli, co bude, aby mohli podle toho nějak jako naplánovat své, své aktivity, aby ta společnost měla nějakou vizi. Tohle, tohle u nás, bohužel, není zvykem. Já bych si to samozřejmě přál, kdyby to tak bylo, ale to podstatné není, jestli je někdo trestně stíhán, nebo ne. Já už nad tím mávám rukou, protože, protože ta společnost je vůči tomu rezistentní, je jí to jedno. Podstatné je jedno, jestli to bude plnohodnotná koalice, jestli bude mít plnohodnotný vládní program, a jestli bude mít nastaveny ty funkční mechanismy toho koaličního vládnutí, vyjednávání a podobně. Jestli tohle nebude splněno, tak myslím, že to referendum dopadne špatně. Sociální demokracie bude nebo většina členů sociální demokracie bude hlasovat proti té vládě a Andrej Babiš bude mít konečně to alibi, aby vytvořil vládu s SPD, tedy s Okamurou a s komunisty.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Myslíte, troufl byste si odhadnout, jestli se ČSSD podaří jaksi vybojovat si ty podmínky, aby byla tím opravdu plnohodnotným členem?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
To, to drží v rukou absolutně Andrej Babiš, proto jestli chce vládnout se sociální demokracií, tak jí to dá.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
A myslíte, že chce vládnout, opravdu chce vládnout se sociální demokracií?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Já myslím, že chce, že chce vládnout sám a že mu to nejlépe umožní SPD a KSČM. Problém je, jeho problém je, že vlády Německa a Francie se staví velmi odmítavě a dávají to najevo, k tomu, aby byli legitimováni populistická hnutí typu pana Okamury, paní Le Penové, AfD a podobně, aby byli legitimováni někde v nějakém státě v Evropě a dávají to Andreji Babišovi najevo, že nebude přijímán na evropské úrovni s takovou vřelostí, když to řeknu diplomaticky, jak by byl, kdyby vládl se standardními stranami. Čili tohleto ho hodně drží, ale jeho ideálem je samozřejmě vládnout sám s tichou podporou komunistů a SPD.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže tato varianta menšinové vlády podporované Okamurovou SPD a komunisty není zdaleka pasé. Možná jenom připomenu, že, pokud se nepletu, předminulý čtvrtek Tomio Okamura tvrdil, že na zhruba 95 % existuje programová shoda s hnutím ANO a že se jeho strana bude nějak podílet na vládnutí. Jsou to, pravda, už dva týdny.

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Ne, bylo to tak, bylo to tak, ale ve stejný den se současně konalo zasedání výboru hnutí ANO, to je takové širší vedení, a tam vlivní členové se postavili proti této variantě, protože říkali základní tezi, nejsou vyčerpány všechny možnosti jednání se sociální demokracií. Já myslím, že Andrej Babiš se snaží teď, když použiju jejich terminologii, všechna ta jednání vyčerpat, v něčem, a teď já nechci, nechci předjímat a říkat, že tu vládu nechce, ale právě podle koaliční smlouvy a programového prohlášení se ukáže, jestli tu vládu se sociální demokracií chce nebo nechce. Pokud ji nebude chtít, tak tam dá některé, neustoupí v některých věcech a bude to komentovat tím způsobem, že to bude pro členy sociální demokracie v tom jejich vnitrostranickém referendu ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Nevýhodné?

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
... natolik neakceptovatelné, že, že to shodí celou tu vládu a on bude mít před těmi svými skororebelujícími členy z vedení hnutí ANO alibi "konečně to můžu vytvořit s Okamurou a s komunisty". Já myslím, že před sociální demokracií současně, nechci házet všechno na Andreje Babiše, ale chci říct jednu věc. Před sociálními demokraty je velké rozhodnutí, jestli nadřadit zájmy státu, nebo té strany. Z jednoho pohledu pro tu stranu by bylo asi vhodnější jít do opozice, současně pro fungování toho státu by bylo dobré zadržovat některé věci. Tahle země není stavěna, hlavně ne v současné rozbouřené době, na vládu jedné strany. A já myslím, že účast sociální demokracie v té vládě, alespoň za trochu důstojných podmínek, by byla velkým plusem pro tento stát a jsem zvědav, jestli sociální demokracie právě nadřadí zájem státu nad svůj stranický.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pohled Bohumila Pečinky z týdeníku Reflex. Děkuji vám za to. Mějte se hezky.

Bohumil PEČINKA, komentátor, Reflex
--------------------
Díky za pozvání. Na shledanou.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Zítřejším hostem bude geolog Václav Cílek. Příjemný poslech dalších pořadů Českého rozhlasu přeje Zita Senková.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: zis
Spustit audio