Přepis: Jak to vidí Bohumil Pečinka – 22. června

22. červen 2017

Hostem byl komentátor Bohumil Pečinka.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Příjemný den přeje Zita Senková. Dnešním hostem Jak to vidí je komentátor Bohumil Pečinka. Dobrý den, já vás vítám.

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Dobrý den a děkuji za pozvání.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaká témata dostanou dnes prostor? Odcházení Bohuslava Sobotky i sny politiků i voličů. Inspirativní poslech. Bohuslav Sobotka rezignoval na post šéfa vládnoucí sociální demokracie. Jak, pane Pečinko, rozumíte jeho důvodům? Nemohl nebo nesměl, nechtěl zůstat až do říjnových voleb?

Čtěte také

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Podívejte, politici musí přebírat zodpovědnost za určité výsledky. To, co je pro podnikatele zisk každoroční, tak to je pro podnikatele-politika množství získaných hlasů nebo minimálně průzkumy veřejných mínění, v kterých se odráží podpora té politické strany. A politik vždycky bude hodnocen v rámci například toho stranického života podle toho, v jakém tu stranu přebíral stavu a v jakém ji odevzdával. Bohuslav Sobotka přebíral tu stranu, když ve volbách v roce 2010 ČSSD měla 22 procent hlasů a tehdy se to považovalo za ohromný neúspěch. O po třech letech opozičního života se konaly volby a ambice tehdy byly velké. Všichni mysleli, že sociální demokracie v roce 2013 bude mít aspoň 30 procent hlasů a měla 20. Čili ještě o dvě procenta míň. Jemu se tehdy podařilo vlivem nešikovnosti jeho oponentů v čele s Michalem Haškem tak tu situaci vybalancovat. Ale po dalších 3,5 letech, když se v průzkumech ukázalo, že ta podpora je ještě poloviční, tedy už 10 procent, tak on musel převzít zodpovědnost. On tu zodpovědnost měl převzít z hlediska té politické strany už po krajských volbách. Ale udělal to teď. Je to správné rozhodnutí, které ovšem přišlo pozdě.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže podle vás, protože třeba na nedávném stranickém sjezdu obhájil post předsedy. Neměl tedy odejít, tu reflexi nebo sebereflexi učinit už teda mnohem dříve, anebo naopak neměl tedy počkat a převzít tu zodpovědnost, dotáhnout to až do těch voleb? Jestli si tím strana nyní pomohla?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
To, co říkáte, je velmi logické. Ale je to jako v životě. Jsou zde tlaky, protitlaky. On nechtěl, aby někteří lidé tu stranu uchopili. Nebyl také jednoznačný nástupce. Já si pamatuju na tu dobu listopad 2016 po krajských volbách, kdy sociální demokracie tehdy vládla ve všech krajích, až na jeden kraj měla hejtmany a nebo na dva kraje. A ta situace byla hodně špatná a Bohuslav Sobotka byl ve velké defenzivě. Ale v takových okamžicích se musí ukázat ten nástupce. A tehdy se tak dlouho blokoval ministr vnitra Chovanec s ministrem zahraničí Zaorálkem a vzájemně si dávali přednost a blokovali se, aby to nebyli oni ti nástupci, že Bohuslav Sobotka se zmátořil a dovedl tu stranu až do sjezdu. Ten sjezd byl hodně depresivní, protože to byl, kdybychom to měl přirovnat, to byl takový sjezd úředníků, kteří odhlasovali, že budeme jednotní a budeme stát za svým lídrem, ale všichni si tušili nebo mysleli, že to bude jenom přechodná, přechodná fáze vývoje. Ale všichni mysleli, že to bude až, že to nastane až po volbách, kdy je to hlavní zúčtování pro toho politika, protože to jsou ty tvrdá fakta, to jsou ty peníze, přepočteno na volební hlasy. A tam došlo k tomu, že ty volební průzkumy, když ta strana je ataková... atakuje těch 10 procent hlasů, tak to už mění charakter té strany. To už není strana střední velikosti, ale to je strana malá. A tam úplně to sahá na tu podstatu té politické strany. Takže ta nespokojenost už našla i nějaké své vyjádření. A premiér Sobotka na to musel reagovat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaké je nyní, pane Pečinko, postavení, role Bohuslava Sobotky v sociální demokracii? Jak vidíte jeho politickou budoucnost? Mohl by třeba později někdy výrazně promluvit do strany, do jejího kurzu?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Poslední divadelní hra Václava Havla se jmenovala Odcházení a tohle mně připomnělo, to, co se teď děje kolem pana Sobotky, že on rezignoval na funkci předsedy, chce dokončit, předsedy sociální demokracie, chce dokončit mandát premiéra a současně ještě mít si nějak, z nějakého důvodu zachovat mandát, takže kandiduje na jižní Moravě, čili bude řadový poslanec. A je to jedna z cest, jak postupně ustupovat ze scény. A za to, co udělal, bychom mu měli poděkovat. Na to jeho hodnocení celkové je ještě, ještě asi čas. Některé kroky se teprve ukážou s odstupem několika let. A byl to, byl to zvláštní typ politika. Nebyl to prvoplánový tribunový řečník, ale byl to typ politika-úředníka, který opravdu, když byl například ještě ministr financí, na ministerstvo chodil v šest ráno, byl tam do šesti odpoledne. Byl to jeden z posledních ministrů financí, který četl všechny, všechny oběžníky, všechny podklady na jednání vlády, dělal si poznámky. On znal své handicapy. Věděl, že není lídr, že nemá politickou fantazii, a tak to chtěl vykompenzovat. A kompenzoval to právě tou ohromnou pracovitostí. A na tom příkladu, na jeho příkladu by se mohlo ukazovat, že když je někdo skutečně pracovitý a jde si za svým cílem, tak může se stát i premiérem, i když má různé jiné handicapy.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co se mu tedy nakonec stalo osudným v politice? Je to možná i únava po tolika letech?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Stalo se mu osudným, že jak jsme říkali, takže začal ohrožovat své spolustraníky tím, že sociální demokracie měla v průzkumech tak katastrofálně nízké preference. To bylo to hlavní. Ale co se mu stalo, co se mu stalo? No ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Na straně druhé, že vám do toho...

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Upřímně řečeno, upřímně řečeno. Vždycky ten politik se nepohybuje ve vzduchoprázdnu, ale v nějakém prostoru. A ten prostor je definován jeho protivníky. A jestliže on dlouhodobě koexistoval vedle Andreje Babiše, kterej je protipól jeho osobnosti, tak to měl velmi těžké. A ten zlom nastává někdy, mám pocit, 2015, někdy v létě 2015, kdy sociální demokracie dávala velmi nejednoznačná prohlášení ohledně migrační politika. Velice v tom kličkovala, lavírovala a tehdy došlo k změně zahraniční politiky v ANO, kdy Andrej Babiš se postavil na tu jednoznačně tvrdou protiimigrační vlnu.A tam postupně začalo docházet k takovému zvláštnímu jevu, že i když byl původně Andrej Babiš v roce 2013 z většiny zvolen bývalým hlasy bývalých voličů ODS a TOP 09, tak najednou tam začali k němu přecházet voliči sociální demokracie a KSČM. A on prakticky z dvou třetin vyměnil tu voličskou základnu a tam došlo k tomu, že vlastně on už nebyl partnerem a přestával byl partnerem pro sociální demokracii a stával se přímým konkurentem. A to vyostřilo o dva roky později ty jejich konflikty.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pan Sobotka, jak jste řekl, převzal svoji zodpovědnost, co se týče stavu sociální demokracie. Ale přece ji neměl sám. Měl své místopředsedy, vedení této strany, kde byli a zůstali pánové třeba jako Milan Chovanec nebo Lubomír Zaorálek, nyní předseda v tom prvním případě ministr vnitra a šéf diplomacie, coby volební lídr strany. Jaká je jejich zodpovědnost za ten stav, současný stav a za klesající preference alespoň podle průzkumů?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Na druhou stranu je třeba říct, že už jsem dlouho neviděl v žádné politické straně, snad vyjma ANO, aby někdo měl tak silné postavení jak Bohuslav Sobotka, protože ono ta strana, když ji přebíral v roce 2011, tak tam byly dvě křídla, která se spolu nějak pořád soupeřila, a pak po roce 2013 to jedno křídlo bylo postupně úplně odstaveno na vedlejší kolej. Takže Bohuslav Sobotka vládl v takové velice komfortní pozici. Ta jeho základna byla silná. On mohl dělat silná rozhodnutí, kdyby chtěl. A někdy chtěl taky. A ta zodpovědnost byla velká. Něco jiného by bylo, kdyby, kdyby tam byl například proud, který říká, my to chceme dělat jinak a byla by tam nějaká kritická platforma.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
A není?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Já myslím, že ne. Já myslím, že ne. Že jsou to takové...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
/nesrozumitelné/ o vnitřní opozici, pane Pečinko?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Od roku 2014 myslím, že už ne. Ty poslední tři roky.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže pánové třeba, jak se psalo, Michal Hašek nebo i Jiří Zimola...

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Ale ta, ta vnitřní opozice je vždycky všude. Tu máte...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pokus o puč.

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Tu máte i v rodině. Ale, ale politická opozice je dána tím, že se, že zformuluje nějak svůj program, nějak zformuluje odlišnou vizi. Něco, něco takového mohla, mohly, mohla být například, na sjezdu sociální demokracie měl projev, kandidoval na, na místopředsedu prvního Jeroným Tejc a ten jeho projev byl hodně zajímavý, protože on vlastně nastínil svou alternativní vizi sociální demokracie, ale to si pak spletl trochu tu šarži. On měl kandidovat na předsedu proti Bohuslavu Sobotkovi, ne na místopředsedu a tak dále. Takže ta opozice tam byla, ale byla to spíš taková jako, jak to bývá vždycky, nějaké mocenské soupeření, ale nebyla to vyprofilovaná, vyprofilovaná opozice, vyprofilovaná platforma. Na druhou stranu ono je to těžké dělat něco vyprofilovaného v těchhle stranách, protože ty strany v těch stanovách si určily velkou sílu toho vedení, takže to vedení může měnit ty kandidátky. Jde to napříč. Nejsilnější je to v ANO. Ale v ČSSD je to taky. Tam se může do poslední chvíle vyhazovat lidé na základě vůle užšího vedení. Takže ono je to těžké něco zakládat, když můžete být zítra vyhozen. Já myslím, že je to nezdravý trend. Ale ten trend musí se s tím počítat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak chce podle vás zastavit sociální demokracie ty klesající preference? Na předvolební konferenci uplynulou sobotu představila strana své priority, řekněme, nějakou novou kapitolu?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Tak, ten, ta konference sociální demokracie na Žofíne nebo, pardon, na Slovanském, v Slovanském domě, pardon, tak byla dlouho připravovaná. Ale tři dny předtím, než byla zahájena, došlo právě k té rošádě, že byl, že předseda sociální demokracie, který tam měl číst a představovat ten program, rezignoval. Hlavním lídrem a jak řekl odcházející předseda socdem i hlavní postavou má být Lubomír Zaorálek. No, a já mám pocit, že on tam plus minus přečetl to, co by tam přečetl Bohuslav Sobotka, že ty priority tam ještě nezanesl, že to byla taková nešťastná souhra, nešťastný souběh, a bude zajímavé sledovat, co ze sebe tam dostane do toho volebního programu Lubomír Zaorálek, jakou, jaké dá nové priority a tak dál a tak dále. Jedna věc tam byla zajímavá, že marně jste v programu i v tom, v tom detailním programu mohli nacházet to, o čem jsme tady před dvěma měsíci mluvili, tedy ta jejich daňová reforma, která chtěla zdanit výrazně střední vrstvy od 45 tisíc hrubého výše, tak to tam najednou vlastně chybělo, žádné sazby tam nejsou. A člověk se může vlastně dohadovat, o co tam šlo. Když tlačili novináři na některé postavy sociální demokracie, tak předseda parlamentu Hamáček řekl, že se zřejmě vrátí k tomu, k té původní verzi, která z roku 2013, že tedy více progresivněji zdaňovat při čtyřnásobku průměrné mzdy, ale, ale je vidět, že v lecčems se sociální demokracie poučila, v lecčems reagovala na ty, na ty kritiky nebo na ... ale hlavně na kritiky zevnitř sociální demokracie. Ale já myslím, že je to takto, že jak sociální demokracie, tak všechny politické strany teď před volbami hledají kód, kód na oslovení voličů, protože každá doba slyší právě na určité kódy. To dobře ví lidé z marketingu. A kdo zná ty kódy například v byznyse, tak je boháč. A kdo zná ty kódy v politice, tak získá hodně hlasů. Tak to je.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak se do toho hledání toho kódu, pane Pečinko, promítne například kontroverzní výrok ohledně osob výdělečně činných, se kterým přišel vlivný člen sociální demokracie, předseda Senátu Milan Štěch? Podle něj by živnostníci měli platit vyšší odvody a takzvané OSVČ nejsou tito živnostníci z národohospodářského hlediska efektivně využiti. Svá slova už mírní.

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Jeho projev je mimochodem zveřejněn na iRozhlas.cz a posluchači si to můžou přečíst a udělat si názor. Rozhodně já jsem byl šokován ani ne tak tím, že by chtěl nějaké vrstvě zvýšit daně. Tak to prostě bývá. Když například ekonomice se nedaří, tak se prostě zvyšují daně. Tam bylo, tam bylo alarmující spíš to zdůvodnění, proč je třeba zvýšit daně. On neříká, je třeba zvýšit daně, abychom měli lepší výběr do státního rozpočtu. On říká, že je třeba vyrobit zaměstnance do fabrik, protože tam chybí. A vyrobíme je z vrstvy, která je relativně velmi svobodná, která je velmi flexibilní a která... Podívejte, to byl jeden, to, že tady máme téměř milion živnostníků, to je jeden z obrovských kladů, plusů tohohle režimu. Celé polistopadové doby. To, že tady stále ještě můžeme sehnat velice rychle placenou sílu, na rozdíl od Francie a jiných zemí, kde ten pracovní trh je strašně zablokovaný a jeden z hlavních prvk... vlastně hlavní bod volebního programu bylo, pana Macrona bylo odblokovat ten pracovní trh. Takže my to ještě nějak máme. Já myslím, že je to celé nešťastné, že pan Štěch chtěl možná říct toto, je nedostatek pracovní síly, no, tak se podíváme, jak to řešila Itálie nebo Německo v šedesátých letech, že prostě otevřely dveře lidem z jiných států, v Německu stát organizoval příchod například tureckých gastarbeiterů. My máme tu vzácnou možnost, že nemusíme brát takhle kulturně nebo otevírat dveře takhle kulturně odlišným lidem a že tu máme lidé, lidi ze spřízněné kultury, konkrétně u Ukrajiny, lidi, kteří nechtějí nic jiného, než si vydělat peníze, kteří chtějí se integrovat, asimilovat, kteří chtějí přijmout naše hodnoty. A kdyby politika této vlády, a to jí velmi vytýkám, byla, myslela tímto způsobem, myslela na potřeby té ekonomiky, tak tady otevře dveře 200 tisícům zaměstnanců z Ukrajiny, kteří velice rádi se zde, se sem přijedou, budou tady pracovat, pomůžou tomu trhu. Ten trh je totiž v strašné situaci, že množí se podnikatelům zakázky a opravdu není pracovní síla. Ale řešit to tím, že ve stylu padesátých let, jak byla taková akce, 250 tisíc lidí do výroby, tak tím, že zdaním, že budu honit zdaněním živnostníků, že je budu nahánět do fabrik, tak je úplně mylné. A já myslím, že to kořenní v takových těch představách, v kterých stojí pan Štěch oběma nohama, že pracující inteligence má pracovat v úřadech a dělníci v továrnách a zemědělci na polích. Prostě ne, je svobodná společnost a když chybí pracovní síla, tak se musí s tím pracovním trhem něco dělat. Vy nemůžete likvidovat jednu polit..., jednu sociální vrstvu a stejně by se to nepodařilo. Já vám, já vám řeknu, k čemu to povede. Jestli tímto způsobem se opravdu nastoupí na ty živnostníky, tak oni se možná formálně někteří přihlásí do těch zaměstnání, ale budou dělat stejně ty věci, co dělají, budou dělat načerno a vznikne zde obrovská šedá ekonomika jak za komunismu, takzvané to melouchaření. Takže tyhle, tohle to sociální inženýrství je k ničemu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jinak řekla bych, že pracovníci z Ukrajiny, ale i ze Slovenska jsou hojně zastoupeni na našem pracovním trhu. Nemyslíte?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Zajímavé je, že ... No, byli, ale ta politika vlády od zhruba roku 2008, 9, 10, kdy začala ta krize, tak všechny ty vlády ve spolupráci s odbory, kteří to strašně podporují, tak postupně uzavírají jim dveře, neprodlužují jim pobyty.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Myslíte, že se zpřísnily ty podmínky?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Zmenšuje se ten počet. No, jasně, jasně. Bez velké korupce se sem Ukrajinci nemůžou prakticky dostat. A podívejte se, co dělá Evropa. Ta pochopila jejich význam pro svou ekonomiku a otevírá jim dveře, kdežto my kulturně obrovsky spřízněný národ, který navíc si vyzkoušel, tady bylo jeden čas 200 tisíc Ukrajinců, vyzkoušel si to, že jsou přínosem, že jsou produktivní, že nevyhazují kostely do, do vzduchu, že, že se chtějí opravdu integrovat do té společnosti, a jsou to, jsou to trošku lidé, kteří nechci říkat chudáci, ale chudáci v tom, že bohužel na rozdíl od Česka, Ruska, Bulharska a dalších zemí mají vládu nebo mají politické elity, které mají blíž ke gangsterům a kteří nejsou schopni vytvářet politické a ekonomické struktury úplně normální. Takže prostě ta země je v strašném stavu bez ohledu na to, že, že ještě válčí s Ruskem. To ale je to tak. Takže úplně špatná politika posledních vlád ve vztahu k Ukrajině a ve vztahu k pracovnímu trhu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Základem volebního programu hnutí ANO je nebo má být kniha exministra financí, šéfa hnutí Andreje Babiše o jeho snech. Jaké Česko roku 2035 si Andrej Babiš vysnil, pane Pečinko?

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
To je teď taková móda velká. Snít o světě, který bude v roce 2030, 2035, 2050, ale mít mandát jenom do roku 2022. A začala s tím TOP 09, která ve svém například dopravním programu přesně vyčíslila, kolik bude vám v rychlovlaku vezme cesta z Prahy, do Jihlavy, do Havlíčkova Brodu, do Brna, naskočil na to Andrej Babiš, který přitvrdil a řekl, cesta z Brna do Prahy vlakem bude 40 minut. A teď sociální demokracie už říká, že taky rychlovlak a taky že to bude hodně pod hodinu, že se dostanete. Takže začaly v těch programech takové zvláštní, zvláštní sny jak v Neználkovském světě, jak bude svět vypadat, až oni tam nebudou, rozumíte. A mně to, já bych chtěl teda vidět, jak bude svět vypadat za čtyři roky, až budou odevzdávat tu vládu a co chtějí pro to udělat. Víte, já jsem četl, včera v noci jsem četl tu knihu Andreje Babiše, která dnes má prezentaci, a já tam prakticky až na nějaké politické věci týkající se parlamentu, tak prakticky se vším souhlasím. Já taky chci, aby tráva byla zelená a všichni byli zdraví a senioři měli vysoké platy. To je, to je svět, se kterým se můžeme úplně všichni ztotožnit. Ale politicky je to k ničemu. To je, to je spíš jako propagandistický tah.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pan Jiří Babača by se rád ohradil proti vašemu tvrzení, že by pan Štěch chtěl zvyšovat daně živnostníkům. Píše dál v e-mailu, z projevu jednoznačně vyplývá, že chtěl pouze narovnat současnou diskriminaci zaměstnanců, kdy osoby výdělečně, samostatně výdělečně činné mají nižší odvody než zaměstnanci.

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
To je taková polovina pravdy. Ta druhá polovina pravdy je, že tihle lidé nemají placenou dovolenou čtyři týdny, teď má, dokonce se teď uvažuje, že bude pět týdnů. Mají ty nejnižší důchody a tak dál a tak dále. Můžu, můžu vyjmenovávat. Ten smysl je mít tu vrstvu, která, která je samostatná, nic nechce po státu, nezatěžuje stát. Čím máte víc lidí pod státem například, tak tím je to pak v dobách těch hospodářských cyklů, kdy ty cykly jdou dolů, víc zatěžující pro stát. A dává to, opět říkám. Lidé jako pan Štěch tak výrazně utužili a zregulovali ten Zákoník práce, že například ti OSVČ jsou zaměstnávání v rámci takzvaného agenturního zaměstnávání, jsou vlastně jediní, kteří, který si může firma najmout, když dostane například velkou zakázku na tři měsíce, ale právě jenom na tři měsíce. Když by tam měla, když by přijala do stálého zaměstnaneckého poměru zaměstnance, tak by je tam musela mít pořád, i když ví, že je to výkyv. Ta ekonomika to není nic, jak plánovali komunisté, že se to dá prostě naplánovat, jaký budete mít odbyt a jaké budete mít zakázky. Prostě to nejde. Vyvíjí se to cyklicky, a proto potřebujete tu flexibilitu. A jak my máme, nemáme to tak tuhé jak Francie, ale už, už to začíná tak strašně tuhnout, že například při zaměstnávání těch agenturních pracovníků v rámci OSVČ, to je jediná šance, jak ty firmy můžou reagovat na, na nabídku a poptávku, která je přirozenou součástí ekonomiky a vůbec společnosti.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Bohumil Pečinka, komentátor a zástupce šéfredaktora týdeníku Reflex. Já vám děkuji a přeji vám hezký den.

Bohumil PEČINKA, komentátor
--------------------
Díky za pozvání.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Zítra Eva Hůlková přivítá biologa profesora Davida Štorcha. Příjemný den přeje Zita Senková.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: zis
Spustit audio