Překvapující zjištění dTestu: České máslo dopadlo mnohem líp než to z Německa

9. listopad 2017
Máslo

Redakce se zaměřila na kvalitu 18 nejběžnějších českých výrobků a pak těch nejlacinějších z Německa. A nestačili se divit.

„U všech německých jsme zjistili ty nejzávažnější problémy. Kvalita českých másel vyšla jednoznačně líp,“ říká redaktor časopisu dTest Jan Maryška. „Nedá se říct, že by německá másla byla přímo šizená. Ale nevyhověla v žádném parametru, které legislativa vyžaduje. Podobný problém mělo i německé máslo Meggle, koupené na českém trhu. Líp na to byla dokonce másla z Polska.“


Vítězové dTestu:
1. České máslo Billa (84 % tuku)
2. Farmářské máslo Tatra (84 % tuku)
3. máslo Tesco (82 % tuku, naměřeno 84 %)

Na posledních místech tak skončila tři německá másla. „Jedno se jmenuje přímo Německé máslo, druhé je německé máslo Landfein z řetězce Norma a třetí bylo přivezeno přímo z Německa. Problémem byl vždy vysoký obsah netukové sušiny.“

Kupujte ty s nápisem „Čerstvé“

Právě legislativní unijní požadavky byly hlavním kritériem testu: tj. obsah tuku, vody a netukové sušiny (třeba zbytek laktózy nebo mléčné bílkoviny). „Hodnoty u německých másel ukazují, že se při výrobě asi málo odstraňovalo podmáslí. Máslo nebylo ani dostatečně proprané.“

Když se vám nechce studovat podrobnosti na obalu, doporučuje Maryška kupovat ty s nápisem Čerstvé máslo. Od jejich výroby totiž neuplynulo víc než 20 dní. Pokud koupíte obyčejné máslo, nemáte podobnou garanci čerstvosti. Proč vůbec ceny másla vyletěly tak nahoru?

Čína objevila mléko

Protože je mléka málo. Spotřebitelé totiž přestali kupovat nízkotučné mléčné výrobky. Víc jim vyhovují tučné sýry a plnotučné mléko. Opadl strach z mléčného a živočišného tuku. Taky je větší poptávka po smetaně. Spotřeba mléčných výrobků vzrostla i v Číně.


Teď je na evropském trhu nedostatek smetany, a tak zdražily všechny výrobky ze smetany, včetně másla. Hysterie a obavy se tak teď týkají celé Evropy. V takové Francii s máslovými croissanty jsou obavy ještě silnější než u nás.

„Číňané mléko dlouho neznali. Teď ho objevili, ale všechno dovážejí. USA hlásily meziroční nárůst čínské spotřeby o 38 %.“ Hlavním dodavatelem Číňanů je Nový Zéland. Tam ale kvůli špatnému počasí mají málo mléka. Chybějící poptávku Čína musela vykrýt a vybrala si dovoz z Evropy.

Máslo