Překážka na trase se dá i tím trabantem objet. Takový úředník s razítkem ale ne, říká dobrodruh Dan Přibáň
Cesta kolem světa v trabantu? Proč zrovna tohle lidové vozítko východoněmecké výroby, kterému se celý svět tak trochu posmíval?
Novinář a v posledních letech hlavně cestovatel a náčelník týmů Transtrabant Dan Přibáň je náčelníkem výprav už několik let. Proč zrovna trabant? „Tak nějak to jednou, asi v roce 2006, vyplynulo z debaty v hospodě,“ říká. Původně to měla být cesta landrovery, pak ale zjistili, že nikdo podobné auto nemá, tak koupili traboše.
První výprava vyjela už za rok, tehdy ji nazvali Trabantem Hedvábnou stezkou. V roce 2009 projeli napříč Afrikou, pak Jižní Amerikou (2012) a letopočet 2015 má v rodném listě expedice do Tichomoří. A co tak expedice Česko?
Improvizace vždy zvítězí
„To není ta správná výzva dálkové cesty, kterou si člověk kdysi vysnil. Ale Česko mám projeté vlakem a s batohem na zádech,“ říká Přibáň. Expedice Transtrabant měly tak trochu navázat na českou automobilovou cestovatelskou tradici manželů Elstnerových ve 30. a 40. letech minulého století, nebo dvojicí Zikmund-Hanzelka. Projeli takřka celý svět, a i když vždy pečlivě plánují, zvítězí nakonec improvizace přímo na místě.
„Plán cesty se velmi rychle rozsype. Až na místě totiž zjistíte, že původně prašná nezpevněná silnice napříč Austrálií je po velkých deštích plná bahna. Protože tam teď velmi netradičně a několik dnů intenzivně lilo.“ Takovou 1300km dlouhou silnicí pak nejedou naplánovaných pět, ale 14 dní. A možná jí neprojedou vůbec.
Nejhorší zážitek? Český úředník
To, co expedicím ale opravdu nejde, je plnění časového plánu. „Vlastně je to už jistota, že do cíle přijedeme pozdě. Místo naplánovaných čtyř měsíců je rázem i půl roku,“ směje se. Těžko se mu ale odpovídá na otázku, co považuje za úplně nejhorší zážitek ze všech expedic. „Já každou cestu považuji za zkušenost, která vás vždy někam posouvá. Dnes vím, že bych už nikdy nezkoušel parkování aut na pláži. Spláchl nám je tam pak příliv a z písku nešla za nic na světě vyhrabat.“
Když to ale všechno sečte, tak za úplně nejhorší považuje setkání s českým úředníkem. „Překážka na trase se dá objet, ale úředník s papírem a razítkem? To je fakt asi ta nejhorší zkušenost,“ dodává Dan Přibáň.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.