Před 673 lety vznikla Univerzita Karlova. Kvůli úpadku ji v 16. století nazývali „rezavým klenotem“
Datum 7. dubna 1348 je spojeno s jedním z nejvýznamnějších zakladatelských činů Karla IV. V Praze díky jeho promyšlenému úsilí vzniklo vysoké učení. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsal Tomáš Kaucký.
Bylo první ve střední Evropě, první na sever od Alp. Panovník v zakládací listině napsal: Aby naši věrní obyvatelé království, kteří bez ustání lační po plodech vědění, se nemuseli v cizích zemích doprošovat almužny, ale aby našli v království stůl k pohoštění prostřený.
V roce 2018 byla objevena jedna ze zakládacích listin
Bylo by ale chybou zužovat založení univerzity na jediný den. Ve skutečnosti šlo o tříletý proces, který lemovalo vydání několika důležitých listin. Díky nim měli členové akademické obce řadu privilegií. I tak ale začátky výuky provázely problémy. Trvalo třeba desítky let, než se škola dočkala důstojného sídla v podobě Karolina, domu s téměř pohádkovou historií.
V dalších staletích univerzitu potkaly národnostní třenice, zpustošily ji války a kvůli úpadku se jí v 16. století přezdívalo „rezavý klenot“. Přesto dokázala povstat. A v roce 2018 se stal malý zázrak, když se objevila jedna ze zakládacích listin, která se považovala za nenávratně ztracenou. Karel IV. před 673 lety rozepsal moc hezký příběh.
Další Příběhy z kalendáře budou patřit malíři, bez něhož by bylo umění dvacátého století nemyslitelné.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Host: nový děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Vokurka
Jak se sžívá s novou funkcí v covidové době? Co ho - kromě vědy - inspiruje k psaní povídek a básní? A jak se přihodilo, že začal sbírat klobouky? Moderuje Marie Retková.
-
Host: Jiří Janák, vedoucí Egyptologického ústavu Univerzity Karlovy
Co všechno musí umět egyptolog? Jaký symbolický význam mělo ve starověkém Egyptě číslo 42? Kdo to byli sluneční králové?
-
Isaac Newton. Geniální vědec mohl být pasákem ovcí. Za jeho objevy jsou podivuhodné okolnosti
Isaac Newton byl anglický fyzik, matematik i rytíř. Podle pověsti usnul pod jabloní, na hlavu mu spadlo jablko a objevil gravitaci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.