Pražská záchranka. Nejstarší záchranná služba na světě

Dnes si připomínáme založení důležité organizace, bez které se neobejde fungování žádného města. Pražská záchranka vznikla 8. prosince 1857. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Byla založena jako vůbec první na světě a stala se vzorem pro stejné organizace v dalších městech. Pražská záchranná služba, jak se dříve jmenovala, se původně skládala z dobrovolníků. Velmi záhy si však získala nebývalý respekt díky zásahům při povodních a požárech.

Záchranka byla u všech událostí tří století

V průběhu let se plně profesionalizovala a stala se průkopníkem v poskytování neodkladné přednemocniční péče.

Záchranáři byli u všech dějinných událostí hlavního města již během tří století. Díky své pohotovosti zachránili životy mnoha lidem, kteří by jinak neměli šanci. Když na ně narazíte, víte, že jste v dobrých rukou.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit profesoru cimrmanologie.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Ondřej David
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...