Praskání ledu je krásný zvuk, který v Himálaji raději slyšet nechcete, vzpomíná Lucie Výborná
Lucie Výborná je známá moderátorka Českého rozhlasu, a kromě toho i milovnicí hor. A tak se už několikrát vydala na cestu po Himálaji. A vždy z toho udělala zajímavé reportáže. Jak se to dá skloubit dohromady?
„Říkala jsem si, že už nechci psát ani mluvit o expedicích na osmitisícovky. Říkala jsem si to ve stanu na šesté nejvyšší hoře světa," vzpomíná rozhlasová moderátorka a horolezkyně Lucie Výborná.
"Už nechci reportovat v rádiu o horolezení, nechci o horách mluvit, protože mě to neláká a hory jsou pro mě čím dál víc intimnější záležitostí,“ přiznává.
Mír v duši
Loni na podzim se zúčastnila expedice na Čo-Oju a denně o tom přinášela zprávy. „Musela jsem si opakovat, že jsem profesionál, takže příběh dovyprávím a pak si pojedu na svoje hory.“ Dřív si říkala, že nechápe muže, kteří lezou po horách. "A najednou jsem se objevila mezi nimi. Navíc v dvojroli člena výpravy a reportérky,“ vzpomíná.
Čistě teoreticky měla mít pocit schizofrenie. To se ale nekonalo, naopak. „Po poslední výpravě můžu říct, že mír v mé duši je velký jako Tibetská náhorní plošina.“
Himálajská dvojrole
Z výstupu na osmitisícovku si moderátorka kromě svých pravidelných reportáží nahrávala i svůj soukromý deník. A to i přes to, že ve vysoké nadmořské výšce kolem šesti kilometrů je minimum kyslíku. „Něco jiného vysílám do rozhlasu a něco jiného si vysílám ve své hlavě.“
Vy svých reportážích se ale vždy snažila zachytit něco neobvyklého a unikátního. Takovým zvukem je například praskání ledovců. To se ale bohužel zachytit nepodařilo. „Na horách jsou dvě místa, kde to ani slyšet nechcete. Na přechodu, kdy to může být poslední prasknutí, které uslyšíte, nebo v noci pod stanem.“
Související
-
Klára Kolouchová napotřetí zdolala K2. „Nejtěžší bylo říct o třetím pokusu rodině a dětem“
Nejdřív ji zradilo počasí, pak tělo. K2 nakonec vylezla před půl rokem. „Táta mi říkal, ať už je to naposledy. Už to nechci zažít,“ svěřuje se v Blízkých setkáních.
-
Dhaulágirí. Příběh dvou českých horolezců, kteří při své expedici zachránili čtyři lidské životy
Radek Jaroš a Zdeněk Hrubý zachránili během náročného výstupu na himálajskou Dhaulágirí čtyři lidské životy. V dokumentu uslyšíte autentické zvukové záznamy z expedice.
-
Martin Kratochvíl: Člověk je v Tibetu potravou pro supy. Říká se tomu nebeský pohřeb
Autorovi zhruba stovky dokumentů z celého světa možná nejvíc učarovala Himaláj. „Napadlo mě vzít tam nějakého politika a ukázat mu, jak málo je potřeba ke štěstí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser