Praskání ledu je krásný zvuk, který v Himálaji raději slyšet nechcete, vzpomíná Lucie Výborná

2. srpen 2017
Vypravěči

Lucie Výborná je známá moderátorka Českého rozhlasu, a kromě toho i milovnicí hor. A tak se už několikrát vydala na cestu po Himálaji. A vždy z toho udělala zajímavé reportáže. Jak se to dá skloubit dohromady?

„Říkala jsem si, že už nechci psát ani mluvit o expedicích na osmitisícovky. Říkala jsem si to ve stanu na šesté nejvyšší hoře světa," vzpomíná rozhlasová moderátorka a horolezkyně Lucie Výborná.

"Už nechci reportovat v rádiu o horolezení, nechci o horách mluvit, protože mě to neláká a hory jsou pro mě čím dál víc intimnější záležitostí,“ přiznává.

Mír v duši

Loni na podzim se zúčastnila expedice na Čo-Oju a denně o tom přinášela zprávy. „Musela jsem si opakovat, že jsem profesionál, takže příběh dovyprávím a pak si pojedu na svoje hory.“ Dřív si říkala, že nechápe muže, kteří lezou po horách. "A najednou jsem se objevila mezi nimi. Navíc v dvojroli člena výpravy a reportérky,“ vzpomíná.

Čistě teoreticky měla mít pocit schizofrenie. To se ale nekonalo, naopak. „Po poslední výpravě můžu říct, že mír v mé duši je velký jako Tibetská náhorní plošina.“

Himálajská dvojrole

Z výstupu na osmitisícovku si moderátorka kromě svých pravidelných reportáží nahrávala i svůj soukromý deník. A to i přes to, že ve vysoké nadmořské výšce kolem šesti kilometrů je minimum kyslíku. „Něco jiného vysílám do rozhlasu a něco jiného si vysílám ve své hlavě.“

Vy svých reportážích se ale vždy snažila zachytit něco neobvyklého a unikátního. Takovým zvukem je například praskání ledovců. To se ale bohužel zachytit nepodařilo. „Na horách jsou dvě místa, kde to ani slyšet nechcete. Na přechodu, kdy to může být poslední prasknutí, které uslyšíte, nebo v noci pod stanem.“

Lucie Výborná je na horách jako doma
autoři: lvb , jra
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.