Odešel Václav Šorel, legenda českého komiksu a leteckého modelářství

13. září 2020, aktualizováno
Vypravěči

Jen několik dní po svých 83. narozeninách zemřel Václav Šorel, jehož komiksy a letecké vystřihovánky v časopisu ABC hltalo několik generací okouzlených dětí. K jeho nejznámějším dílům patří Vzpoura mozků, Tvrz, Galaxia, Operace Jericho nebo Biggles. Poslechněte si, jak o svém životě vyprávěl na Dvojce v prosinci 2018.

Už při studiu na kladenské průmyslovce začal navštěvovat místní letiště, nejdříve jako modelář a posléze jako pilot dvoumístného větroně značky Pionýr. Pracoval jako konstruktér v letecké továrně Avia, kde se seznámil s Františkem Kobíkem. Právě s ním začal spolupracovat v časopisu ABC.

Obálka audioknihy Vzpoura mozků od dua Šorel-Kobík

Šorel a Kobík vytvořili v „ábíčku“ legendární dvojici autorů vystřihovánek pro děti a modeláře-začátečníky. Jejich osobitým stylem byly pestré barvy, jasné obrysy, výrazné chlopně a jednoduché plastické detaily. Hlavním námětem byla zpočátku smyšlená letecká a kosmická technika.

Klub leteckých novinářů udělil Šorelovi cenu za dvoudílnou Encyklopedii českého a slovenského letectví. Za přínos českému letectví obdržel poděkování Parlamentu České republiky.

V roce 1999 odešel Václav Šorel do důchodu, ale práci a literární činnosti se věnoval nadále. S Českým rozhlasem Dvojka spolupracoval na dokumentárním cyklu Vzduch je naše moře, věnovaném 100. výročí československého letectví.

autor: Světlana Lavičková | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?