Odešel Václav Šorel, legenda českého komiksu a leteckého modelářství

13. září 2020, aktualizováno
Vypravěči

Jen několik dní po svých 83. narozeninách zemřel Václav Šorel, jehož komiksy a letecké vystřihovánky v časopisu ABC hltalo několik generací okouzlených dětí. K jeho nejznámějším dílům patří Vzpoura mozků, Tvrz, Galaxia, Operace Jericho nebo Biggles. Poslechněte si, jak o svém životě vyprávěl na Dvojce v prosinci 2018.

Už při studiu na kladenské průmyslovce začal navštěvovat místní letiště, nejdříve jako modelář a posléze jako pilot dvoumístného větroně značky Pionýr. Pracoval jako konstruktér v letecké továrně Avia, kde se seznámil s Františkem Kobíkem. Právě s ním začal spolupracovat v časopisu ABC.

Obálka audioknihy Vzpoura mozků od dua Šorel-Kobík

Šorel a Kobík vytvořili v „ábíčku“ legendární dvojici autorů vystřihovánek pro děti a modeláře-začátečníky. Jejich osobitým stylem byly pestré barvy, jasné obrysy, výrazné chlopně a jednoduché plastické detaily. Hlavním námětem byla zpočátku smyšlená letecká a kosmická technika.

Klub leteckých novinářů udělil Šorelovi cenu za dvoudílnou Encyklopedii českého a slovenského letectví. Za přínos českému letectví obdržel poděkování Parlamentu České republiky.

V roce 1999 odešel Václav Šorel do důchodu, ale práci a literární činnosti se věnoval nadále. S Českým rozhlasem Dvojka spolupracoval na dokumentárním cyklu Vzduch je naše moře, věnovaném 100. výročí československého letectví.

Spustit audio

Související