Odešel Václav Šorel, legenda českého komiksu a leteckého modelářství

13. září 2020, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Šorel

Jen několik dní po svých 83. narozeninách zemřel Václav Šorel, jehož komiksy a letecké vystřihovánky v časopisu ABC hltalo několik generací okouzlených dětí. K jeho nejznámějším dílům patří Vzpoura mozků, Tvrz, Galaxia, Operace Jericho nebo Biggles. Poslechněte si, jak o svém životě vyprávěl na Dvojce v prosinci 2018.

Už při studiu na kladenské průmyslovce začal navštěvovat místní letiště, nejdříve jako modelář a posléze jako pilot dvoumístného větroně značky Pionýr. Pracoval jako konstruktér v letecké továrně Avia, kde se seznámil s Františkem Kobíkem. Právě s ním začal spolupracovat v časopisu ABC.

Obálka audioknihy Vzpoura mozků od dua Šorel-Kobík

Šorel a Kobík vytvořili v „ábíčku“ legendární dvojici autorů vystřihovánek pro děti a modeláře-začátečníky. Jejich osobitým stylem byly pestré barvy, jasné obrysy, výrazné chlopně a jednoduché plastické detaily. Hlavním námětem byla zpočátku smyšlená letecká a kosmická technika.

Klub leteckých novinářů udělil Šorelovi cenu za dvoudílnou Encyklopedii českého a slovenského letectví. Za přínos českému letectví obdržel poděkování Parlamentu České republiky.

V roce 1999 odešel Václav Šorel do důchodu, ale práci a literární činnosti se věnoval nadále. S Českým rozhlasem Dvojka spolupracoval na dokumentárním cyklu Vzduch je naše moře, věnovaném 100. výročí československého letectví.

autor: Světlana Lavičková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser