Dhaulágirí

7. listopad 2014

Radek Jaroš a Zdeněk Hrubý zachránili během náročného výstupu na himálajskou Dhaulágirí čtyři lidské životy. V dokumentu uslyšíte autentické zvukové záznamy z expedice.

Horolezci Radek Jaroš a Zdeněk Hrubý se v roce 2008 zúčastnili dvoučlenné expedice na Dhaulágirí. Šestou nejvyšší horu světa chtěli zdolat alpským způsobem: bez použití kyslíkových přístrojů a pomoci výškových nosičů.

Při výstupu obtížným terénem a za nepříznivého počasí pomohli dvěma polským kolegům, kterým hrozilo bezprostřední ohrožení života kvůli tzv. výškové nemoci.

Vrcholem to neskončilo!

Po dosažení vrcholu byli, ačkoli sami velice vyčerpaní, ještě jednou nuceni zachraňovat lidské životy. Tentokrát pro změnu dvou španělských kolegů.

V roce 2009 byla našim dvěma horolezcům, kteří riskovali své životy při záchraně druhých, udělena prestižní cena Českého klubu fair play.

Zdeněk Hrubý a výprava do Himalájí aneb expedice na Talung

V pořadu uslyšíte unikátní zvukové záznamy pořízené přímo při výstupu.

Autor: Gabriela Albrechtová
Dramaturgie
: Lenka Svobodová
Režie: Yvona Žertová
Mistr zvuku: Ladislav Reich

autor: Gabriela Albrechtová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.