Pozor na chyby při instalaci sprchového koutu

20. únor 2012
Rada pro tento den

Sprchový kout šetří vodu a prostor, ale také nabízí jinou variantu osobní hygieny. Proto přibývá koupelen, do kterých uživatelé instalují vanu i kout současně.

Připravujeme výstavbu
Nejčastěji se používají tzv. samonosné vaničky z akrylátu s polyuretanovou výztuží, které se lepí přímo na podlahu. Silikonový tmel se nanáší na polyuretanový nosič po celé stykové ploše vaničky s podlahou, pak přijde tmel po obvodu, asi 1 cm od vnější spodní hrany vaničky. Doporučený postup od výrobců je nutné pečlivě dodržovat i při instalaci smaltované či keramické vaničky, protože 90 % všech reklamací má na svědomí špatná montáž. Důležité je, aby vanička stála na rovné podlaze, případně aby přiléhající stěny koupelny svíraly pravý úhel. Po instalaci vaničky následuje montáž sprchového koutu. I zde bývá postup více či méně odlišný a je třeba respektovat návod.

Nejčastější chybou je neotočení jednoho z magnetických profilů ve dveřích koutů
Spáru mezi výrobkem a vaničkou tmelíme pouze z vnější strany, stejně jako svislou spáru mezi koutem a stěnou. Dáme–li silikon zevnitř, nebude mít kudy odcházet voda nahromaděná mezi výplní a rámem a kout bude protékat. Častou chybou u některých typů sprchových koutů je neotočení jednoho z magnetických profilů ve dveřích koutů. Magnety slouží jako těsnění při zavírání. Když do sebe dveře sprchového koutu správně nezapadají vinou špatné polarizace, stačí vyjmout jeden magnetický profil šroubovákem, otočit a zase vložit zpátky. Pozor bychom měli dávat i na to, abychom některé univerzální díly neotočili ven vnitřní stranou, která je ošetřena například Anticalcem proti usazování vodního kamene. Jedna část průhledné výplně by pak začala postupně ztrácet průzračnost a v porovnání se zbývajícími by působila zašedle. Stačí se pozorně dívat – díly jsou v rozích pečlivě označeny.

Další tipy pro instalaci sprchového koutu najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.