Požární detektor kouře a plynu zachraňuje majetek i životy
Hasiči na základě vyšetřování příčin požárů doporučují instalovat požární hlásiče, tedy detektory kouře, případně i plynu ve všech domácnostech.
Čidla jsou povinná
Majitelům novostaveb a nově rekonstruovaných bytů či domů instalaci požárních detektorů od roku 2008 nařizuje zákon. Stavebníci, kterým bylo vydáno stavební povolení po 1. červenci 2008, musejí nové či rekonstruované domy nebo byty povinně vybavit zařízením autonomní detekce a signalizace požáru (obecně hlásičem požáru) a také přenosnými hasicími přístroji.
Vyhláška popisuje vše stručně a jasně
Podle vyhlášky musí být v rodinném domě kouřový detektor umístěn v části vedoucí k východu z bytu, u mezonetových bytů a rodinných domů s více byty by měl být umístěn v nejvyšším místě společné chodby nebo prostoru.
- V rodinném domě do 150 m2 podlahové plochy stačí jeden požární hlásič.
- V rodinném domě s podlahovou plochou větší než 150 m2, musí být hlásič požáru umístěn také v jiné vhodné části bytu.
Ne každý požární hlásič se hodí do každého prostředí, proto je nutné ho správně vybrat. Hlásič může detekovat vznikající kouř, zápach vznikajícího požáru nebo zvyšující se teplotu.
Ceny a druhy hlásičů
Nejlevnější požární detektory jsou autonomní, které na požár upozorňují lokálně vestavěnou sirénou a blikačem. Požární detektory vybavené rádiovým vysílačem vyhlásí poplach aktivací GSM hlásičů v domácím alarmu nebo samostatné; o nebezpečí požáru je informován majitel (mobilem) nebo dispečink bezpečnostní agentury.
Podrobný text najdete na webových stránkách ireceptar.cz Celý článek najdete v lednovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.