Požár v dole Dukla. Omylem spuštěný dopravník a nekompetentní vedení
Požár, který vypukl 7. července 1961 v dole Dukla v ostravsko-karvinském uhelném revíru, se stal největší poválečnou důlní katastrofou v Československu. Tragédii zaplatilo životem 108 horníků. Způsobila ji obyčejná náhoda: omylem spuštěný a naprázdno běžící pásový dopravník. Vinu za zmařené lidské životy ale nesl v první řadě politický systém. Chtěl po havířích nemožné a nedovedl zajistit odpovídající bezpečnostní podmínky a kompetentní vedení.
Horníci, kteří kvůli řadě pochybení zůstali v dole, neuhořeli, ale buď se udusili, nebo otrávili kysličníkem uhličitým. Opožděné zjištění příčin požáru a zahájení jeho likvidace, pozdní odvolání osazenstva ohroženého úseku dolu, které nemělo tušení o blížící se katastrofě, nebo nekompetentnost ředitele dolu, který byl politickým funkcionářem a nerozuměl důlním mapám, připravilo 108 mužů o život a jejich rodiny o manžele, otce a živitele. Den se dvěma šťastnými sedmičkami v datu obrátil život v Havířově vzhůru nohama.
Související
-
„Na to ve filmu Dukla 61 ani v dokumentech nebylo místo.“ Rozhovor se scenáristou Jakubem Režným
O tom, jak získal důvěru havířů, jak se zorientoval ve slangu a mluvě a jak pracoval s mýty a fakty, si s ním povídala Martina Kociánová, která sama pochází z Havířova.
-
V Dukle 61 jsem hrála náhodou, říká Formanová. Příště si zahraje svoji babičku
Když vašimi dědečky jsou Miloš Forman a Jiří Stránský, dá se předpokládat, že vaše kroky povedou do umění. Příběh Antonie Formanové není jiný.
-
Konec těžby uhlí na Kladensku. Veselé hornické historky
Kladno bylo vždy spojováno s ocelí a uhlím. Ocelářský průmysl skončil velmi nechvalně a uhelné doly byly uzavřeny 29. 6. 2002. Posledním činným dolem byl Důl Schoeller.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka