Požár v dole Dukla. Omylem spuštěný dopravník a nekompetentní vedení

7. červenec 2023

Požár, který vypukl 7. července 1961 v dole Dukla v ostravsko-karvinském uhelném revíru, se stal největší poválečnou důlní katastrofou v Československu. Tragédii zaplatilo životem 108 horníků. Způsobila ji obyčejná náhoda: omylem spuštěný a naprázdno běžící pásový dopravník. Vinu za zmařené lidské životy ale nesl v první řadě politický systém. Chtěl po havířích nemožné a nedovedl zajistit odpovídající bezpečnostní podmínky a kompetentní vedení.

Horníci, kteří kvůli řadě pochybení zůstali v dole, neuhořeli, ale buď se udusili, nebo otrávili kysličníkem uhličitým. Opožděné zjištění příčin požáru a zahájení jeho likvidace, pozdní odvolání osazenstva ohroženého úseku dolu, které nemělo tušení o blížící se katastrofě, nebo nekompetentnost ředitele dolu, který byl politickým funkcionářem a nerozuměl důlním mapám, připravilo 108 mužů o život a jejich rodiny o manžele, otce a živitele. Den se dvěma šťastnými sedmičkami v datu obrátil život v Havířově vzhůru nohama.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Zuzana Ptáčková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.