Požár v dole Dukla. Omylem spuštěný dopravník a nekompetentní vedení

7. červenec 2021

Požár, který vypukl před šedesáti lety v dole Dukla v ostravsko-karvinském uhelném revíru, se stal největší poválečnou důlní katastrofou v Československu. Napsala Zuzana Ptáčková. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Den se dvěma šťastnými sedmičkami v datu obrátil život v Havířově vzhůru nohama. V nedalekém dole Dukla došlo k tragédii, kterou zaplatilo životem 108 horníků. Požár, který proměnil důl v ohnivé peklo, způsobila obyčejná náhoda: omylem spuštěný a naprázdno běžící pásový dopravník.

Většina horníků se udusila nebo otrávila

Vinu za zmařené lidské životy však nesl v první řadě politický systém, který chtěl po havířích nemožné a nedovedl zajistit odpovídající bezpečnostní podmínky a kompetentní vedení. Horníci, kteří kvůli řadě pochybení zůstali v dole, neuhořeli, ale buď se udusili, nebo otrávili kysličníkem uhličitým.

Opožděné zjištění příčin požáru a zahájení jeho likvidace, pozdní odvolání osazenstva ohroženého úseku dolu, které nemělo tušení o blížící se katastrofě, nebo nekompetentnost ředitele dolu, který byl politickým funkcionářem a nerozuměl důlním mapám, připravilo sto osm mužů o život a jejich rodiny o manžele, otce a živitele.

Další Příběhy z kalendáře patři známému českému komikovi. Stačí říct Včera dnes a zítra.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související