Konec těžby uhlí na Kladensku. Veselé hornické historky
Kladno bylo vždy spojováno s ocelí a uhlím. Ocelářský průmysl skončil velmi nechvalně a uhelné doly byly uzavřeny. Posledním činným dolem byl Důl Schoeller. A poslední vozík s uhlím ze ‚šelerky‘, jak se dolu říkalo, vyjel 29. června 2002. Příběhy z kalendáře se s nadhledem podívají na život horníků v Kladenském revíru. Dozvíte se, jak se v dolech pracovalo a jaké historky patří k těm veselým.
Související
-
Požár v dole Dukla. Omylem spuštěný dopravník a nekompetentní vedení
Požár, který vypukl 7. července 1961 v dole Dukla v ostravsko-karvinském uhelném revíru, se stal největší poválečnou důlní katastrofou v Československu.
-
Když umírá důl
Společnost OKD byla desítky let symbolem jistoty a značného majetku. Zpráva o zavření Dolu Paskov byla jak blesk z čistého nebe. Dokumentární pohled na plánovaný zá...
-
Šikmý kostel je kniha o naději, svěřuje se autorka hornické trilogie Karin Lednická
„Štve mě rozšířená představa horníka jako chlapa, který přijde ožralý z hospody domů, ztluče ženu a děti a jde si lehnout,“ zlobí se spisovatelka v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.