Povolání šéfredaktora a reportéra jsem si vymyslel, přiznává s úsměvem Julius Lukeš ml., lékař a cestovatel

27. květen 2022

„Čím bizarnější stát, tím je náročnější se do něj dostat,“ prohlašuje Julius Lukeš ml. v Blízkých setkáních. Jak si vysloužil přezdívku Loukeš? Proč je dobré dát na cestách na svůj vnitřní pocit? Jaká je nejčastější operace na světě? Poslechněte si v rozhovoru s Terezou Kostkovou.

„Existují státy, kam je obtížné se dostat. Nechápu proč, když tam nikdo moc nechce jezdit. Těm pár exotům, co se o to pokoušejí, se to snaží znemožnit,“ líčí s úsměvem cestovatel. „Proto jsem musel zfalšovat různé zvací dopisy a lhal jsem o svém povolání. Samozřejmě jen v zemích, kde si to mohu dovolit jako je třeba Guinea Bissau nebo Alžírsko.“

Na hranicích mezi Uzbekistánem a Tádžikistánem jsem se stal šéfredaktorem Lonely Planet. Mám připravené různé kartičky, že pro ně pracuji, a když jde do tuhého, tak je vytáhnu,“ vypráví.

„Voják na hranicích mě nechtěl pustit, tak jsem mu pohrozil, že se všichni dozví, že na hranici byl problém. Zafungovalo to,“ uzavírá s úsměvem Julius Lukeš ml.

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.