Povolání šéfredaktora a reportéra jsem si vymyslel, přiznává s úsměvem Julius Lukeš ml., lékař a cestovatel
„Čím bizarnější stát, tím je náročnější se do něj dostat,“ prohlašuje Julius Lukeš ml. v Blízkých setkáních. Jak si vysloužil přezdívku Loukeš? Proč je dobré dát na cestách na svůj vnitřní pocit? Jaká je nejčastější operace na světě? Poslechněte si v rozhovoru s Terezou Kostkovou.
„Existují státy, kam je obtížné se dostat. Nechápu proč, když tam nikdo moc nechce jezdit. Těm pár exotům, co se o to pokoušejí, se to snaží znemožnit,“ líčí s úsměvem cestovatel. „Proto jsem musel zfalšovat různé zvací dopisy a lhal jsem o svém povolání. Samozřejmě jen v zemích, kde si to mohu dovolit jako je třeba Guinea Bissau nebo Alžírsko.“
„Na hranicích mezi Uzbekistánem a Tádžikistánem jsem se stal šéfredaktorem Lonely Planet. Mám připravené různé kartičky, že pro ně pracuji, a když jde do tuhého, tak je vytáhnu,“ vypráví.
„Voják na hranicích mě nechtěl pustit, tak jsem mu pohrozil, že se všichni dozví, že na hranici byl problém. Zafungovalo to,“ uzavírá s úsměvem Julius Lukeš ml.
Související
-
Antarktida je mezistupeň před vesmírem, říká cestovatel Petr Horký. Potkal jsem tam samotnou Indku
„Pokud té krásné planetě Zemi nekouknu pod sukničku, tak ji znát nebudu,“ říká host našeho pořadu. Setkání s kontinentem Antarktida hodnotí jako fenomenální.
-
Nejhezčí fotky jsem udělal, když jsem to vůbec nečekal, přiznává fotograf a cestovatel Michael Fokt
Na každou výpravu se pečlivě připravuje a má představu co bude fotit. „Někdy se ale stane, že fotky vzniknou nečekaně,“ vysvětluje fotograf v Blízkých setkáních.
-
Češi mají smysl pro humor a rádi tvoří recesistické projekty, všímá si cestovatel Ladislav Zibura
Jeho nejnovější kniha se jmenuje Prázdniny v Česku. „Uvědomil jsem si, že Česko mi přijde jako nejzábavnější země,“ tvrdí v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.