Nejhezčí fotky jsem udělal, když jsem to vůbec nečekal, přiznává fotograf a cestovatel Michael Fokt
Na každou výpravu se pečlivě připravuje a má představu co bude fotit. „Někdy se ale stane, že fotky vzniknou nečekaně,“ vysvětluje fotograf v Blízkých setkáních Tereze Kostkové. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Těsně před covidem jsme fotografovali s mojí ženou Markétou romskou pouť ve Francii v malém rybářském městečku. Během ní vynesou svojí patronku, dřevěnou sošku, a spolu s davem putuje až do moře. Jako fotograf jsem se samozřejmě snažil být sošce co nejblíž,“ popisuje Michael Fokt.
„Nakonec se desetitisícový dav vrhnul do moře a mě nezbylo než jít s ním,“ vypráví fotograf. „Došlo mi, že moje fotografická výbava v ceně ojetého auta pravděpodobně nepřežije ve slané vodě, ale couvnout nešlo. Popruh brašny jsem měl omotaný kolem hlavy ale z té vody vznikly nejhezčí fotky.“
Jaké bylo focení při potopách pražské zoologické zahrady? Kdy opravdu přišel o fotografickou výbavu? A jaké to je spolupracovat 20 let s manželkou?
Související
-
„Je to neuvěřitelný rituál. Každý fotograf je v sedmém nebi.“ Michael Fokt o romské pouti v Provence
Až 30 000 Romů prochází městečkem s 2500 lidmi a pak se vrhají do vln Středozemního moře. To vše kvůli tajmné černé Sáře.
-
Sopečný ostrov Réunion je taková malá Havaj v Indickém oceánu, říká fotograf Michael Fokt
Aktivní vulkány i nejdeštivější místa. Réunion je proslulý unikátní přírodou i nejproměnlivějším klimatem. A jak rozmanité je tam počasí, tak rozmanití jsou i lidé.
-
Michael Fokt: Zvířata fotím rád z očí do očí
Za své série fotografií získal celou řadu prestižních ocenění, publikuje v mnoha odborných časopisech, jeho knihy o přírodě jsou určeny malým i velkým čtenářům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.