Poslední z Titaniku. Stanislav Motl odhaluje dramatický životní příběh Michala Navrátila
V noci ze 14. na 15. dubna 1912 se po srážce s ledovcem potopila největší a nejluxusnější loď své doby. Plovoucí hotel Titanic byl symbolem toho nejdokonalejšího, co tehdejší osobní námořní plavba nabízela. Při nehodě zahynulo na 1500 cestujících a členů posádky. Dodnes osud lodi obestírá řada tajmeství. Stejně jako příběh jednoho z pasažérů. Michala Navrátila. Právě jeho dramatický život rekonstruuje Stanislav Motl. Pátrání ho zavedlo až do Francie.
Přestože od potopení Titaniku prožil svět řadu dalších katastrof, včetně dvou ničivých světových válek s desítkami miliónů obětí, příběh lodi lidstvo stále vzrušuje. Zejména poté, co se v roce 1985 podařilo americko-francouzskému týmu podmořských archeologů objevit v hloubce 4000 metrů vrak proslulého zámořského parníku.
O Titaniku vychází stále spousta knih, natáčejí se filmové dokumenty. Dodnes máme v paměti mimořádný úspěch oscarového filmu Jamese Camerona z roku 1997 s Leonardem DiCapriem a Kate Winsletovou v hlavních rolích. Včetně úvodní oscarové písně My Heart Will Go On v podání Celine Dion.
Související
-
Titanik. Co všechno s ním měli společného Češi?
Nepotopitelný. To se říkalo o Titanuku. Hned při své první plavbě narazil do ledovce. Po necelých třech hodinách, 15. dubna 1912 klesl ke dnu. Kteří Češi na palubě přežili?
-
Kolem tísňového volání SOS panuje mnoho legend. Používá se dnes ještě?
Zkratka SOS je opředena mnoha legendami. Jedná se nejznámější tísňový signál, který byl poprvé použitý v roce 1910. Vyslala ho britská osobní loď, která narazila na útes.
-
Už tam našli poklad, vzácný relikviář i stůl Adolfa Hitlera. Co ještě skrývá hrad a zámek Bečov?
Bečov se zapsal do historie českého zločinu i do historie českého vinařství. Nově se možná zapíše jako první český hrad, kde našli draka. Tedy něco podobného.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka