Titanik. Co všechno s ním měli společného Češi?
Nepotopitelná. Takový přívlastek měla loď Titanic. Hned při své první plavbě ho vyvrátila. 14. dubna 1912 narazila do ledovce. Po necelých třech hodinách, nad ránem 15. dubna ve 02:20, klesla ke dnu. Společně s posádkou bylo na palubě oficiálně až 2 223 lidí, z nichž zahynulo 1 514. Proč loď narazila do ledovce? Kteří Češi na palubě přežili?
Své svědectví o plavbě podal například Josef Kieblasa, Robert Linhart a neopomeneme ani slavné Sirotky z Titaniku, kteří měli také československý původ. Mimo jiné si připomeneme i český porcelán, ze kterého se na lodi jedlo, a Štěpána Řehořeka, který vyfotil ledovec, jenž nepotopitelnou loď poslal ke dnu.
Příčinou srážky byla vysoká rychlost, nedostatečně jižně vychýlený kurz určený kapitánem Edvardem J. Smithem, nevhodné světelné podmínky a absence pátracího světla v důsledku jeho zákazu pro britské civilní lodě. A příčinou vysokého počtu obětí byla zejména špatná organizace záchranných prací a nedostatek záchranných člunů.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Ponořme se do gastronomie Titaniku a společně si na něčem pochutnejme
Že letos vychází 10. dubna na sobotu, určitě víte. Přenesme se ale do roku 1912, kdy byla středa. Sedíte v luxusní jídelně největšího zaoceánského parníku na světě...
-
Potápěči se po 15 letech vrátili k vraku Titanicu. Je možné, že se do roku 2030 rozpadne na prach, říkají
Slavný Titanic leží pod vodou už 107 let. Na jeho rozpadu má podíl slaná voda a bakterie rozkládající kovy. Podle průzkumníků to jimi na lodi doslova žije.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.