Pomalu začíná příprava půdy na příští rok

13. září 2012
Rada pro tento den

Dnes poradíme, jak na podzim připravit půdu na další sezonu.

Zahradkářský rok totiž vlastně začíná na podzim zpracováním půdy po sklizni úrody
Záhony zryjeme a současně s rytím do půdy zapracujeme chlévský hnůj. Ten ovšem neobsahuje všechny živiny v potřebném poměru – především je v něm málo fosforu. Proto doplňujeme tento důležitý prvek do půdy minerálními hnojivy. Na podzim tak můžeme hnojit superfosfátem a draselnou solí. Jakou dávku použijeme, nám napoví rozbor půdy. Na podzim však nepoužíváme dusíkatá a vícesložková hnojiva, protože dusík by se rychle vyplavil do spodních vrstev půdy, kde by rostlinám nebyl nic platný. Výjimkou je dusíkaté vápno, které obsahuje dusík v pomalu působící formě, z níž se z půdy nevyplavuje.

Dusíkaté vápno
se však vzhledem ke své vyšší ceně dnes používá hlavně k dezinfekci půdy ve fóliovnících, pařeništích a sklenících. Osvědčila se dávka 1 kg na 10 m2, kterou po sklizni rozhodíme na povrch půdy a zaryjeme. Dusíkaté vápno se pak v půdě působením vlhkosti a mikroorganismů pomalu rozkládá a takto vzniklé látky vydenzifikují všechnu zeminu nad zarytým vápnem. Pokud je půda suchá, je vhodné ji před zarytím hnojiva zalít a případně ještě zakrýt polyetylénovou fólií, abychom zvýšili účinnost dusíkatého vápna.

Hnojivo a kompost?
Toto hnojivo se také doporučuje občas přidávat do kompostu, protože ničí škodlivé zárodky. Na každou vrstvu odpadu silnou 20-25 cm dáme maximálně 150 g dusíkatého vápna na m2. Ani při sebelepší péči se totiž nedá zaručit, že se na kompost nedostanou i nemocné části rostlin. Při přeměně dusíkatého vápna jsou pak také usmrceny klíčící semena plevelů, různí škůdce a nekteré choroby. Pravda, vápno krátkodobě potlačí i bakterie, které zajišťují tlení. Brzy se však naopak v kompostu vytvoří tak příznivé podmínky pro mikroorganismy, že se kompost rychle zotaví.

Celý text najdete v zářijovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.