Politolog Petr Just: Československo mělo z hlediska vojenské strategie velmi nešťastný tvar. Neubránitelný!
„Kdyby se Československo snažilo vojensky bránit takto nešťastně vytvarovanou republiku, s velkou pravděpodobností by pohořelo,“ parafrázuje Petr Just slova francouzského generála Pellého. V pořadu Jak to vidí… se politolog z Metropolitní univerzity Praha zamýšlí nad cestou, kterou za 30 let ušla samostatná ČR: Jaké je poselství československého příběhu? Jaké vize mají obě nezávislé republiky? A jak českou společnost ovlivní budoucí hlava státu? Poslechněte si celý rozhovor.
Před 30 lety vznikla samostatná Česká republika. Československo po 74 letech přestalo existovat. Byl by v současné geopolitické situaci jeden společný větší stát Čechů a Slováků silnější, výkonnější a lépe by zvládal problémy?
Větší armáda, ale...
„Nemyslím si, že by byl z geopolitického hlediska větší hráč,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí… politolog Petr Just. „Československo sice mělo určité nesporné výhody. Větší území, větší populace, tím pádem máte třeba i větší armádu, větší mobilizační potenciál apod.“
„Ale podívejte se na jeho tvar! Dlouhý, úzký stát. A zejména ta slovenská část ho ještě víc prodlužovala, zužovala. Z hlediska vojenskostrategického je to velmi nešťastný tvar. Kdyby se takový stát rozhodli sousedi obsadit, tak se jim to podaří poměrně snadno.“
Uchrání nás jen ministr zahraniční
„Ostatně nevýhodu tvaru Československa jsme viděli v letech 1938 a 1939. Postupně docházelo k ukrajování jeho jednotlivých částí ze strany prakticky všech okolních zemí. Německa, Rakouska, Maďarska. I Poláci si něco vzali. Šlo to vlastně poměrně hladce. A jedním z důvodů byl právě i ten ne úplně šťastný tvar.“
„Maurice César Joseph Pellé, francouzský generál, který byl prvním náčelníkem generálního štábu československé armády po roce 1918, dokonce řekl, že takový stát neuchrání ani nejlepší armáda na světě. Takový stát uchrání jenom schopný ministr zahraničních věcí,“ uzavírá host Zity Senkové na Dvojce.
Související
-
Doslovné přepisy pořadu Jak to vidí... končí
Vážení posluchači a návštěvníci webu Dvojky, od 1. 1. 2023 ukončujeme publikování doslovných přepisů pořadu Jak to vidí...
-
Historik Michal Stehlík: Slováci měli Čechy za vychytralé a lenivé. A Češi? Ti si ukradli i vlajku
30 let po výročí rozdělení Československa historik a spoluautor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík v pořadu Jak to vidí… popisuje, jak se tehdy obě strany vnímaly.
-
Vysílá Československý rozhlas. Po 30 letech opět spolu!
Český rozhlas Dvojka připomíná 30 let od podpisu dohody o rozdělení ČSFR československým vysíláním. Košice–Brno–Praha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.