Politolog Kopeček: Celostátní témata se do krajských voleb propisují výrazně. Pravomoc krajů přitom není velká
Politolog Lubomír Kopeček v rozhovoru vysvětlí fenomén regionálních koalic a rozebere strategie nebo odhadované výsledky jednotlivých stran v krajských volbách, které se uskuteční 20. a 21. září. Okomentuje také možné dopady voleb na politické strany. Bude září testem na sněmovní volby 2025?
„Čeští voliči a voličky vnímají dlouhodobě krajské volby jako méně důležité,“ odpovídá politolog Kopeček, který působí také v Národním institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik.
Čtěte také
„Velmi podobný pohled mají i média a samotné politické strany. Můžeme to pozorovat na tom, že viditelnost voleb ve veřejném prostoru je relativně dost malá. Výsledek tak bude pravděpodobně stejný jako v minulosti, tedy účast okolo 30 až 40 %,“ dodává.
Celostátní témata v krajích?
Velké spuštění předvolební kampaně se očekává se začátkem školního roku, tedy zhruba 3 týdny před samotnými volbami. „Historicky byla snaha sněmovní opozice proměnit krajské volby v jakési referendum o vládě, dát jim tak celostátní rozměr, promítnout do nich celostátní témata,“ přemýšlí politolog.
Čtěte také
Dříve k takovým případům už došlo, často se zmiňuje například rok 2008, kdy strana ČSSD s tématem placení poplatků ve zdravotnictví volby vyhrála. V roce 2004 zase vyhrála ODS díky celkové nespokojenosti s tehdejší vládou.
„Celostátní témata, byť jde o krajské volby, se vždy propisovaly výrazně. Když se ale díváme na pravomoci krajů, nejsou příliš velké. Mají značné možnosti v oblasti školství, zdravotnictví a dopravního plánování, ale je to úroveň relativně málo politická, spíše je technická, byrokratická,“ dodává Lubomír Kopeček.
Volební trend? Koalice
„Na rozdíl od sněmovních voleb se v případě krajských neuplatňuje vyšší klauzule pro volební koalice. To znamená, že můžete volně vytvářet koalici, aniž byste museli překročit vyšší procenta. To politické kreativitě nahrává,“ komentuje politolog vznik koalic v jednotlivých krajích.
„Bylo to vidět už v minulých krajských volbách, trend zjevně pokračuje a možná se prohlubuje. To, co velmi pravděpodobně uvidíme ve volebních výsledcích na konci září, bude mimořádně pestrá podoba krajských zastupitelstev. Subjektů pronikne mnoho a řada z nich bude koaliční.“
„Zní to pěkně, ale je potřeba si také uvědomit výsledky. Vytvářet krajskou radu se tím stává obtížnější,“ upozorňuje politolog. „Vznik většiny v tak roztříštěné mozaice bude těžký, a to povede k tomu, že stejně jako to pozorujeme na celonárodní úrovni, bude vládnout opozice,“ ukončuje myšlenku.
Související
-
Politolog: Eurovolby zachytily obrat nálady v evropských společnostech. Green Deal už není téma
Evropa si zvolila své zástupce a zástupkyně do Evropského parlamentu. Jak se dívat na výsledky eurovoleb? A o čem svědčí výsledky hlasování v České republice?
-
Politolog: Prezidentské volby ukázaly, že Slováci souhlasí s kroky Ficovy vlády
Slovenským prezidentem se stal Peter Pellegrini, který zvítězil o 6 %. „Volební účast byla nezvykle vysoká,“ vysvětluje důvody rozdílu mezi kandidáty politolog Kopeček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.