Politolog Just: Zásah vyšší šarže? Premiér se měl angažovat dřív. A nejenom v otázce zdravotnictví
Dohoda o navýšení peněz na platy pracovníků v nemocnicích je konečně na stole. Proč ale miliardu navíc zdravotníkům nepřislíbil ministr zdravotnictví, ale učinil to až premiér? A neměl se v jednání s lékaři angažovat dříve? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě rozebere aktuální nálady voličů, důvěryhodnost ústavních činitelů či situaci na Slovensku.
Jednání o platech zdravotníků se díky zásahu premiéra Fialy dostalo z mrtvého bodu. „To, že ale musela zasáhnout vyšší šarže, samozřejmě nahrává kritikům současné vlády. Současně se ozývají i hlasy, že premiér podrazil svého vlastního ministra. Takže jsme svědky citlivé a emotivní bitvy, i když zatím pouze na sociálních sítích,“ popisuje situaci vedoucí katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha Petr Just.
Do sporu se velmi aktivně zapojil například i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Tvrdě zaútočil na premiéra, že hodil přes palubu svého ministra. Ve své propagaci na sociálních sítích toho ale velmi aktivně využívá i ODS, když tvrdí, že to byli oni, kdo dosáhl dohody s lékaři,“ všímá si Just.
Vlastní, anebo cizí peří?
Podle něj tedy už nejde o symboliku koalice Spolu, ale o symboliku jedné strany. „Zatím to sice nevypadá na skřípání ohledně celé spolupráce, ale minimálně v tomto tématu, které je evidentně velmi citlivé, protože otázky zdravotnictví se dotýkají úplně každého z nás, to začíná drhnout. Je to téma, na kterém vycítili i partneři v rámci jedné aliance, že se tady mohou trošku pochlubit svým vlastním, anebo cizím peřím.“
Čtěte také
To, že premiér zasáhl a vyzval k zasednutí k jednacímu stolu, ale hodnotí Just jako správné rozhodnutí. Podle něj se však měl premiér angažovat mnohem dříve a měl zasáhnout i v oblasti školství a firem. „Že tady pod povrchem bublá nespokojenost ve školství, ve zdravotnictví, v sociálních službách, není nic nového. Ve společnosti to rezonuje už několik měsíců. Těžko říct, zda by jednání předešla stávce z minulého týdne, mohla ale být minimálně intenzivnější.“
Otázkou podle Justa je i to, zda stávka může přimět vládu, aby udělala v jedné konkrétní věci nějaký krok. „Zatím se tak podle mě nestane. Řada věcí, proti kterým se stávkovalo, je součástí konsolidačního balíčku, který už byl schválen. Pokud by tedy mělo dojít k nějaké věcné změně, muselo by to být formou novely, což by byl běh na středně dlouhou trať.“
Spousta manévrovacího prostoru
Přesto tu jsou podle politologa věci, ve kterých pořád ještě manévrovací prostor je. „Týká se to zejména otázek školství. Tady ještě vláda může využít impulzu, který v rámci protestu dostala. Je tu také ještě otázka již zmíněných platů ve zdravotnictví, i když samozřejmě do specifických kapitol financování jednotlivých nemocnic nevidím.“
Opatrní v hodnocení jsou nicméně i sami zástupci zdravotnických zařízení. „Dohodu vítají velmi opatrně. Říkají, že počkají, co bude nakonec schváleno a jak bude finální znění vypadat na papíře. Zatím je to tedy pouze podmíněné přivítání dohody, kterou uzavřel premiér se zástupci lékařů,“ dodává politolog.
Související
-
Politoložka Dvořáková: Stávka učitelů? Jde o nastavení systému. Vyloučení asistentů mě šokovalo
K celorepublikové stávce odborů proti krokům vlády se přihlásilo 70 % mateřských, základních a středních škol. Jakým vzkazem stávka ve školství je?
-
Lékařka Holmerová: Přesčasy lékařů nejsou normální. Jsou to pokusy na lidech. Reforma je nutná
Protestní akce lékařů proti špatným pracovním podmínkách stále trvá. Přes 6000 zdravotníků nebude od prosince sloužit přesčasy. Nastal čas na zásadní reformu?
-
Předseda mladých lékařů: Dobrovolné přesčasy jsou iluze, mladí zdravotníci jsou do nich tlačeni
„Pokud to nastane, povede to pravděpodobně k velmi výraznému omezení zdravotní péče,“ upozorňuje předseda sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.