Pokud vybíráte prací prášek podle ceny, kupujete jen kuchyňskou sůl

15. prosinec 2016

Jsou lepší prášky tekuté nebo práškové? A jaký je rozdíl mezi těmi na bílé prádlo a těmi na barevné?

Podle Jana Šmidrkala z VŠCHT v Praze jsou „vlajkové lodi“ většiny výrobců pracích prášků opravdu kvalitní a perou dobře. Pokud ale vybíráte jen podle ceny, tak vlastně kupujete kuchyňskou sůl. Podle analýz ji mají některé prášky až 90 %.

„Pokud stojí kilo pracího prostředku 40 Kč a něco spolkne obal, tak platí pravidlo, podle kterého výrobek má jen vysoký obsah kuchyňské soli,“ vysvětluje Šmidrkal.

Tekuté vs. práškové

Různé kapsle a tekuté prací prostředky Šmidrkal doporučuje jen pro praní při nižších teplotách. Při vyšších teplotách nebo na bílé prádlo určitě použijte klasické prášky. „Kapalné prací prostředky nemůžou obsahovat bělicí složky (peroxosloučeniny). Ty najdete v prášcích.“

Na bílé vs. na barevné

Je nějaký rozdíl mezi práškem pro bílé a barevné prádlo? „Rozhodně to není jen hra nebo marketing. Jsou upraveny tak, aby dokázaly prádlo vyprat i při 40° (nebo 60° C), a to přesto, že by bílé potřebovalo víc. Při pouhých 30° je podle našich testů prací účinek výrazně nižší, minimální prací teplota je tak 40°,“ říká odborník.

Prášky do myčky nečistoty odloupnou
Prostředky do myček fungují úplně jiným způsobem. Klasické prostředky na nádobí odstraní špínu v umyvadle při teplotě 40° C. „Prostředky pro myčky obsahují zeolity, peroxosloučeniny, uhličitan sodný (sodu) a další látky. Tuky zmýdelňují, sacharidy rozkládají na nižší složky atd. Nakonec se nečistota rozloží a odloupne.“

Vyrobte si doma?

A co různé návody na výrobu domácích přípravků? Je to správná cesta? „To si nemyslím,“ říká Šmidrkal. I když upozorňuje , že hodnocení účinků pracích prostředků dnes dost těžké a subjektivní. Pereme totiž až moc často a vlastně jen čisté prádlo (při dnešním životním stylu se ušpiní jen málokdo). Před 50 lety byla jedna košile týdně běžný standard.

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio