Pokud máte opravdu depresi, musíte k lékaři. Samo to nepřejde
Opravdu si dnes v Evropě žijeme špatně? Proč jsme nešťastní, smutní a často i depresivní? Je deprese novodobou epidemií?
„Opravdu je. V celé severoatlantské civilizaci trpí depresí statisíce až miliony lidí,“ říká psychiatr Zdeněk Bašný. Jen v Česku jsou to už statisíce. Že jde o depresivní stav, poznáte podle délky smutku nebo špatné nálady. Důležitá je i příčina, která neodpovídá normě.
Smutek, únava, deprese
„Norma byla zkušenostmi lékařů stanovena řádově na dva měsíce, ale taky i třeba i na dva týdny. To, když je pokles nálady velmi silný. Ale obvykle jsou to měsíce dva.“ Depresi taky nejste sami schopni zvládnout. S časem trvání se jen zhoršuje.
„Ale platí jednoduché pravidlo. Čím později do deprese vstoupíte, tím déle se z ní pak dostáváte.“ Je tady pak třeba pomoc odborníka, který někdy sáhne i k lékům. Mezi další varovné příznaky patří ztráta zájmu o své dřívější aktivity. Začínáte sociálně selhávat jak v práci, tak v rodině.
Jak vzniká?
Zavíráte se do sebe, nic pro vás nemá význam a taky vás vlastně už nic hezkého v životě nečeká. „Pokud podobné pocity máte, na nic nečekejte a vyhledejte lékaře. Stačí i váš praktický lékař, který vás správně nasměruje,“ varuje psycholog. U neléčených hrozí i riziko sebevraždy.
Někdy deprese vznikne takzvaným sebeprožíváním, ale i bez zjevné příčiny. Pokles nálady, který vede stále dolů, taky může být začátkem demence. „Řada lidí zase trpí epizodickými, rekurentními depresemi, které jsou vyvolány afektivní poruchou. Vnější příčiny jsou sice spouštěčem, ale ne příčinou.“
Laická pomoc nestačí
Když někoho takového v okolí máte, tak ho určitě chlácholíte, vysvětlujete, že má přece krásný život. Pomůže to? „U rozvinuté deprese to už efekt nemá. Představa, že člověka v depresi odvezete třeba na Bahamy, a že tam pookřeje, je opravdu mylná.“
„Proto při terapii vždy říkám: jeďte někam, rozptylte se, ale až ve chvíli, kdy to budete schopni vnímat. Člověk, který je v depresi, tak i pozitivní vliv ze svého okolí nevnímá pozitivně a v nemoci zůstane uzavřený.“
Smutek ze smrti
Myslete i na to, že i přirozený smutek po ztrátě blízkého člověka může trvat i dva roky. Ne ve stejné intenzitě, ale musíte si prožít všechna výročí a další události, kam jste chodili spolu. „Bolest opravdu trvá dlouho, ale časem se přetaví do snesitelné podoby. I se zachováním vzpomínek na hezké chvíle, které u vás vzbudí už jen příjemné pocity.“