Pohádky Jana Žáčka

11. říjen 2020

Přemýšleli jste někdy, čím se od lidí liší zvířata? Někdy možná pouze tím, jak vypadají. Obzvláště v bajkách.

Čte: Jiří Brabec
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Režie: Jan Žáček
Natočeno: 2001

I v zábavných pohádkách Jana Žáčka se zimomřivý mrož Igor, spontánní lachtan Váňa, čistotný hroch František a jiní tvorové chovají tak, že by se v nich mnozí z nás poznali.

Mrož Igor

Už jste někdy slyšeli o mroži, kterému by byla zima dokonce i v iglú? Mrož Igor žil osamělým životem, s nikým se příliš nekamarádil a ani nechodil do moře, protože by-lo moc studené. Byl to vůbec mrož? Jak to s ním dopadlo?

Lachtan Váňa

Lachtan Váňa se rozhodl, že si musí dát svůj kožich do čistírny a pak ho napadlo ješ-tě jednou si zaplavat v teplém moři. Ve vodě se seznámil s jednou milou slečnou a dokonce s ní pak odešel do hotelové restaurace! Co na to říkali ostatní lidé?

Mlok Miroslav

Mlok Miroslav bydlel na rozdíl od ostatních mloků v lese v potoce. Žil sám a samotářský život mu nadmíru vyhovoval. Často však k němu do lesa přijížděli jeho příbuzní z města a vychloubali se svými úspěchy. Jak se s tím Miroslav vyrovná? Zůstane v lese, nebo uteče do velkoměsta?

Velryba Antonín

Hajaja vám bude vyprávět o tom, jak se jedna tuze tlustá velryba zasekla na hotelové chodbě a nemohla tam ani zpátky. A dokonce tloustla ještě víc, protože ji zaměstnanci dál a dál krmili kaviárem. Pomůže této velrybě Antonín? A do koho se bláznivě zamiluje?

Hroch František

Hroch František byl na rozdíl od všech ostatních hrochů štíhlý a čistotný. Myl se nejméně třikrát denně a po každém jídle si čistil zuby! Ostatní hroši ho kvůli tomu neměli rádi a posmívali se mu, a tak ho rodiče nakonec z rodné Afriky poslali do zoologické zahrady v Evropě. Vrátí se František ještě někdy domů?

Pankrác, Servác, Bonifác

Víte, co je kromě psa největším nepřítelem zajíců? Je to liška! Jedna taková vběhla do samého centra Brna a přepadla zaječí rodinu - tři malé zaječí bratry Pankráce, Serváce a Bonifáce. Po jejím útoku zbyli už jen dva! Najde se ten třetí někdy? To si poslechněte v pohádce.

Klokan Artur

Do zoologické zahrady občas chodí lidé, kteří se neumějí chovat ke zvířatům. Po klokanech například házejí brambůrky nebo mince různých hodnot a čekají, až klokani nadskočí a poběží z jedné strany ohrady na stranu druhou. Klokan Artur už tohle nemohl strpět a rozhodl se to změnit! Podaří se mu zachránit klokaní čest?

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.