Pohádky Jana Žáčka

11. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy fantazie

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Přemýšleli jste někdy, čím se od lidí liší zvířata? Někdy možná pouze tím, jak vypadají. Obzvláště v bajkách.

Čte: Jiří Brabec
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Režie: Jan Žáček
Natočeno: 2001

I v zábavných pohádkách Jana Žáčka se zimomřivý mrož Igor, spontánní lachtan Váňa, čistotný hroch František a jiní tvorové chovají tak, že by se v nich mnozí z nás poznali.

Mrož Igor

Už jste někdy slyšeli o mroži, kterému by byla zima dokonce i v iglú? Mrož Igor žil osamělým životem, s nikým se příliš nekamarádil a ani nechodil do moře, protože by-lo moc studené. Byl to vůbec mrož? Jak to s ním dopadlo?

Lachtan Váňa

Lachtan Váňa se rozhodl, že si musí dát svůj kožich do čistírny a pak ho napadlo ješ-tě jednou si zaplavat v teplém moři. Ve vodě se seznámil s jednou milou slečnou a dokonce s ní pak odešel do hotelové restaurace! Co na to říkali ostatní lidé?

Mlok Miroslav

Mlok Miroslav bydlel na rozdíl od ostatních mloků v lese v potoce. Žil sám a samotářský život mu nadmíru vyhovoval. Často však k němu do lesa přijížděli jeho příbuzní z města a vychloubali se svými úspěchy. Jak se s tím Miroslav vyrovná? Zůstane v lese, nebo uteče do velkoměsta?

Velryba Antonín

Hajaja vám bude vyprávět o tom, jak se jedna tuze tlustá velryba zasekla na hotelové chodbě a nemohla tam ani zpátky. A dokonce tloustla ještě víc, protože ji zaměstnanci dál a dál krmili kaviárem. Pomůže této velrybě Antonín? A do koho se bláznivě zamiluje?

Hroch František

Hroch František byl na rozdíl od všech ostatních hrochů štíhlý a čistotný. Myl se nejméně třikrát denně a po každém jídle si čistil zuby! Ostatní hroši ho kvůli tomu neměli rádi a posmívali se mu, a tak ho rodiče nakonec z rodné Afriky poslali do zoologické zahrady v Evropě. Vrátí se František ještě někdy domů?

Pankrác, Servác, Bonifác

Víte, co je kromě psa největším nepřítelem zajíců? Je to liška! Jedna taková vběhla do samého centra Brna a přepadla zaječí rodinu - tři malé zaječí bratry Pankráce, Serváce a Bonifáce. Po jejím útoku zbyli už jen dva! Najde se ten třetí někdy? To si poslechněte v pohádce.

Klokan Artur

Do zoologické zahrady občas chodí lidé, kteří se neumějí chovat ke zvířatům. Po klokanech například házejí brambůrky nebo mince různých hodnot a čekají, až klokani nadskočí a poběží z jedné strany ohrady na stranu druhou. Klokan Artur už tohle nemohl strpět a rozhodl se to změnit! Podaří se mu zachránit klokaní čest?

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?