Podzimní úklid a kompostování listí

4. listopad 2013
Rada pro tento den

V listopadu je třeba zahradu dobře připravit na zimu. Rostliny přikrýt peřinkou z chvojí či slámy, zazimovat jezírko, zrýt záhony, atd. A leccos udělat pro to, aby zahradní rostliny byly v příštích letech zdravé a odolné.

Jak na úklid listí
Pokud ovocné stromy trpí rzí a strupovitostí, je třeba všechny listy pečlivě shrabat, neboť spory těchto nemocí v nich přečkávají zimu. I tyto listy lze ale zkompostovat, zrovna tak jako jablka napadená moniliózou. Trik ale spočívá v přikrytí vrstvou dalšího, nezávadného materiálu. Spory houbových onemocnění se tak nemohou šířit do okolí a po zetlení, až proces kompostování proběhne do konce, budou již zcela zlikvidované.

Dobré je také povápnění kompostu, pak ho ovšem není možné dávat ke kyselomilným rostlinám (podobně je to i s přídavkem dřevěného popela).

Co do kompostu patří
Shrabané listí promícháme se zeminou, zbytky z kuchyně, případně pilinami či dřevěným popelem.
Zpravidla máme na zahradě jeden kompost směsný, ale skýtá-li zahrada dostatek prostoru, vyplatí se založit i více speciálních kompostů.
Ze samostatně kompostovaného listí můžeme připravit prvotřídní listovku pro pěstování rostlin.
Listopad je posledním vhodným termínem k přeházení kompostu, který se provzdušní, a tak se urychlí jeho zrání. Přehazování naopak nevyžaduje speciální žížalí kompost, který dává jedno z vůbec nejkvalitnějších hnojiv.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.