Podle Josefa Baxy obdivujeme Švýcary pouze jako turisté

14. říjen 2013

Věnovali jsme se rozsudku v kauze Mostecká uhelná, významu Nobelovy ceny i tomu, jak se rodí elita.

Švýcarský soud poslal za mříže všech 5 českých manažerů, interesovaných v kauze Mostecká uhelná. Jaký signál z případu vzešel nejen pro českou justici, ale i pro občany? „Je to jasným příkladem toho, že některé věci jít mohou a my se pouze můžeme ptát, proč to u nás nejde i v jiných případech.“ Podle Josefa Baxy odpověď na tuto otázku není lehké najít. V každém případě bychom ovšem měli začít u sebe: „Víte, my se do Švýcarska jezdíme rádi dívat, jak to v zemi funguje a jaký tam je pořádek. Není to ani tak státním zřízením spíše tím, že Švýcaři, jako národ, mají hluboce zakořeněný smysl pro pořádek a odpovědnost. My to sice jako turisté rádi obdivujeme, ale doma se chováme jinak.“

Divoký kapitalismus 90. let měl podle kritiků prý jasnou příčinu. Podcenil se morální a právní aspekt transformace. Jak ale takové parametry zaručit, neměli jsme snad dostatek zákonů? „Zákonů máme více než dost, ale je pravda, že na začátku 90. let neodhadli situaci především ekonomové.“ Justice podle Josefa Baxy neselhala. Přes veškerou kritiku, která je prý v mnoha případech oprávněná, funguje v podmínkách našeho státu odpovídajícím způsobem a situaci prozatím zvládá.

Více si poslechněte v záznamu rozhovoru…

Josef Baxa se v roce 1998 stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002, pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše i Pavla Rychetského. Účastnil se v letech 2000-2001 příprav a prosazení velké novely trestního řádu, založení Probační a mediační služby a v letech 2001-2002 tvorby nového institucionálního a procesního rámce správního soudnictví.
V lednu 2003 jej prezident republiky Václav Havel jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu, jímž je do současné doby. Jako soudce je na tomto soudu mimo jiné předsedou rozšířeného senátu a redakční rady Sbírky rozhodnutí.

"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Josef Baxa
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.