Podle Jitky Molavcové může být nouzový stav prospěšný. „Baví mě sledovat, jak působil na osvícence“

28. duben 2020

Během nouzového stavu má prý konečně čas věnovat se svému koníčku. „Poodhaluju roušku dějin,“ glosuje zpěvačka v Blízkých setkáních.

„Baví mě sledovat, jak se osvícené osobnosti chovaly v nouzových stavech. Například Jakub Arbes byl vězněn v České Lípě a napsal tam svá nejvýznamnější díla. V tom vězení se stal věhlasným spisovatelem.“

„Taky když byl Miguel de Cervantes v žaláři, vznikla osnova jeho významného díla Don Quijote de la Mancha,“ připomíná herečka v rozhovoru s Terezou Kostkovou. Ráda prý nahlíží i pod povrch písní. „Teď studuju Zdvořilého Woody.“

Pod povrch Zdvořilého Woodyho

„Tu píseň jsme zpívali jako duet s Jiřím Suchým. Lákají mě těžké úkoly. A když studuju píseň nebo roli, tak se dívám pod povrch a hledám v ní ještě jiné barvy. Hudba se dá okořenit a načechrat. Říkám, že hudba je pro mě život a nástroje můj velký koníček.“

Jaký vztah má k opeře? Lákají ji v životě těžké úkoly? Co najdete na jejím novém CD? Co předvedla jako dítě za oříškovou čokoládu?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.