Po smrti manžela jsme s dětmi zůstaly na zámku samy. A zůstaly jsme 40 let, popisuje kastelánka zámku Lednice Ivana Holásková

9. květen 2022

Ivana Holásková je kastelánkou zámku Lednice přes čtyřicet let. „Když má člověk před sebou skupinu lidí, kterým může prezentovat něco tak krásného, jako je Lednicko-valtický areál, je to nesmírně uspokojující,“ říká v Blízkých setkáních. V rozhovoru s Terezou Kostkovou prozrazuje, co všechno má kastelán na práci, jaké místo má na zámku nejraději, jak složité je udržovat zahrady a vzpomíná třeba i na své pocity, když byl areál zapsaný na seznam památek UNESCO.

„V Lednici jsme začínali s manželem. On byl kastelánem a já jeho zástupkyně. Potom ale těžce onemocněl a já tu pozici převzala po něm. Po jeho smrti jsme s dětmi zůstaly na zámku samy. A zůstaly jsme tam přes čtyřicet let. Jak si s tou prací poradit, jsem věděla, ale přesto si někdy říkám, že jsem mu měla víc naslouchat, protože měl v mnoha věcech pravdu,“ přiznává.

Práce kastelána není jen romantika

„V popisu práce kastelána je péče o vybranou památku. Je to velmi různorodá práce, která vypadá zpočátku romanticky, ale realita je jiná. Dnes je to spousta administrativy a potom je to práce s lidmi.“

„Člověk má spoustu zaměstnanců, přichází do kontaktu s velkým množstvím návštěvníků i s významnými osobnostmi. Také se musí přiučit technickým věcem. Nikdy jsem třeba netušila, že ze mě bude stavař a že budu dohlížet na rekonstrukce.“

Přesto ale Ivana Holásková romantický moment nachází. „Třeba ranní rosa v parku. To je můj každodenní start, když vstanu a podívám se z okna. Ten pohled je tak fascinující, že to nadšení člověka neopustí ani po letech. Má to úžasného génia loci.“

Dokonalá promyšlenost

„Náš pohled je samozřejmě jiný než pohled návštěvníka. My se můžeme pohybovat i v místech, která jsou lidem nepřístupná a která jim ani není možné ukázat. Mě areál pořád překvapuje, a to nejen ten úžasný park, ale i samotná budova, která byla opravdu důkladně promyšlená. Zpočátku vypadá příliš komplikovaně a člověku připadá, že to nemá logiku, ale když to pak procházíte v klidu, zjištujete, s jakou dokonalostí je ten projekt koncipován,“ dodává v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Kostková , Hok
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.