Petr Just: Šibenice i senátní veto? Emoce kolem novely pandemického zákona jen odráží to, jak stát řešil pandemickou krizi

15. únor 2022

Návrh novely pandemického zákona neprošel Senátem o jeden hlas. Senátorům vadila možná protiústavnost některých ustanovení. Kritizovali také zrychlené schvalování normy ve stavu legislativní nouze. Proč vláda nepřesvědčila své vlastní senátory? A proč pandemický zákon budí tolik emocí?

„Svědčí to o mnoha věcech,“ myslí si v pořadu Jak to vidí... politolog z Metropolitní univerzity Praha Petr Just. „Mimo jiné jde i o to, že senátoři jsou mnohem více nezávislí na politických stranách, za které byli zvoleni, než poslanci.“

Věcná diskuse

Senátoři podle Justa ve věcné diskusi mnohem více reflektovali „to, že během pandemie vlády používaly ústavní a procedurální mechanismy, které následně byly v rámci soudního přezkumu shazovány“.

Čtěte také

„Senát zafungoval jako brzda,“ míní politolog. „A poskytl názor, že by tu mohlo dojít k rozhodnutí, které by mohlo potenciálně skončit i u ústavního soudu.“ Senátní veto novely pandemického zákona může nyní přehlasovat Poslanecká sněmovna.

„Ve Sněmovně vidíme daleko disciplinovanější vazbu poslanců ke svým politickým stranám. Takže to spíše vypadá, že k přehlasování projde. Bude to ale vyžadovat disciplinovanou docházku poslanců.“

Negativní emoce

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by novela pandemického zákona měla jen uvést vydávaná vládní opatření do souladu s výtkami správních soudů. Proč tedy norma vyvolává takové emoce?

„Já diskuzi o novele chápu šířeji jako diskuzi o roli státu při řešení krizových situací. Novela pandemického zákona se stala určitým symbolem. Symbolem toho, že tady za uplynulé dva roky vznikla do té doby bezprecedentní situace, kdy stát začal dost zásadním způsobem zasahovat do života lidí. Emoce jsou jen odrazem emocí, které vidíme v současné době ve vztahu ke státní a vládní politice řešení pandemie.“

Další témata rozhovoru: umí vláda vysvětlovat své kroky?; opoziční hnutí ANO a povolební reflexe.

autoři: Zita Senková , Petr Just , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.