Pěstování okurek na síti
Okurky, které se pnou po opoře, velmi dobře prospívají. Porost je vzdušný a tudíž odolnější vůči nemocem, rostliny dávají velmi kvalitní plody po dlouhou dobu. Na síti je můžete úspěšně pěstovat ve skleníku i na záhonu. Je však třeba dodržet určité zásady.
Vertiko systém
Okurka je popínavá liána, a proto jí vertikální systém pěstování na záhonu i ve fóliovníku svědčí. I když je vertiko systém časově náročnější a nákladnější, má oproti běžnému pěstování okurek v rovině velké výhody. Podstatou systému je vybudování dobré opěrné konstrukce pro rostliny a natažení sítí, po kterých se budou okurky pnout.
Síť okurkám svědčí
Síť zajistí rostlinám lepší zdravotní stav, protože porost je lépe provětrávaný, listy rychleji osychají, snadnější je chemická ochrana. Plody nejsou znečištěné od zeminy a jsou lépe vybarvené. Sklizeň kvalitnějších plodů je snadnější, přehlednější i delší.
Vyštipování
Základem úspěšného pěstování okurek na sítích je jejich vyštipování. Odstraňujeme všechny postranní výhony a malé plůdky vyrůstající z paždí listů až do výšky 50 cm. I když se tímto opatřením oddálí první sklizeň, je nezbytné pro zdárný vývoj rostlin a jejich řádné zakořenění. Předčasná tvorba plodů a postranních výhonů by je oslabila.
Jak přesně okurky na síti pěstovat?
Od samého začátku navádíme do jednotlivých ok sítě hlavní vrchol okurky a od 50 cm výšky rostlin i postranní výhony. Co nejrychleji zaplníme síť a vyvedeme rostliny až k hornímu drátu, odkud je necháme volně růst zpět dolů. Růstový vrchol můžeme nahoře zaštípnout, čímž podpoříme větvení a násadu, postranní výhony necháme růst volně dolů.
Další tipy pro pěstování a sklizeň okurek najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.