Pavel Kosatík: 73 let od Marshallova plánu. Malému státu role mostu mezi Západem a Východem nesvědčí
Před 73 lety Československo na nátlak Sovětského svazu odmítlo americkou hospodářskou pomoc v podobě Marshallova plánu. Rozdělení Evropy na chudé a bohaté bylo dokončeno
Hospodářský plán na obnovu Evropy pojmenovaný po tehdejším ministrovi zahraničních věcí Georgi Marshallovi nabídli Američané všem. Původně pochlapená československá vláda, rozhodnutá plán přijmout, ale nakonec na nátlak Sovětského svazu ustoupila a plán odmítla.
Most mezi Východem a Západem
Bohatí vs. chudí
Marshallovým plánem se Evropa rozdělila na bohaté a chudé. Plán souvisel s politickým aktem, Trumanovou doktrínou. „Obojí vycházelo z prozření Spojených států, že Sovětský svaz bude chtít expandovat do střední a západní Evropy. Rozhodly se proto zastavit ho demokratickými prostředky,“ říká Kosatík.
Související
-
Pavel Kosatík: O Únoru 1948 i smrti Jana Masaryka by nám...
Prapočátky Vítězného února jsou hluboce v první republice. Demokratičtí politici dělali ústupky řadu let. Klíčovou roli ale mělo i Rusko. Válka pokračovala i po pod...
-
Pavel Kosatík: Svobodné hranice jsme si vyvzdorovali za cenu lidských životů
Před 50 lety komunistická vláda hermeticky uzavřela státní hranice železnou oponou. Co tehdy pro lidi znamenaly hranice? A co rozděluje společnost dnes?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka