Panenka. Podivný případ znásilnění z mikulášské noci

Bylo ráno 6. prosince 1984 a v ulicích Prahy se ještě potulovali veselí čerti a Mikulášové. Od rána padal sníh. Po půl deváté na kriminálce zazvonil telefon a svědek nahlásil nález mrtvé dívky.

21letá prodavačce z obchodního domu Bílá labuť přátelé říkali Panenka. Jednou někdo řekl, že je hezká jako panenka a už jí to zůstalo. Bydlela v domě hned vedle místa činu. Identifikoval ji otec. Maminka nemohla, protože byla slepá. Tragédii rodiny zvětšoval fakt, že matka oslepla právě při porodu dcery.

Podivné znásilnění

Jaroslav Kadlec byl primitivní psychopat s mindrákem ve vztahu k ženám

Vyšetřovatelé dlouho tápali. Kromě nálezu vláken na obnaženém těle oběti neměli žádná konkrétní fakta. Pitva kromě hematomů na krku prokázala zlomenou jazylku, což oboje svědčilo o intenzivním škrcení. Poloha těla oběti, stopy po zápasu i svlečená spodní část těla jasně ukazovaly na znásilnění, ale prokazatelné znaky znásilnění patolog nezjistil.

Klíčové svědectví

Kriminalisté podle statistik věděli, že když nenajdou pachatele do 48 hodin, šance na jeho dopadení se prudce snižuje. Proto předali informace o případu do novin a do televize a požádali veřejnost o pomoc.

Praha vraždou žila, ale jinak policisté dostávali většinou jen spoustu anonymů a nabídek spolupráce od senzibilů. Až týden po vraždě, 12. prosince 1984, se přihlásila klíčová svědkyně.

Účinkují: Adam Ernest, Tomáš Havlínek, Vanda Chaloupková, Jindřiška Dudziaková, Otakar Brousek ml., Michal Zelenka, Eva Kodešová, Kajetán Písařovic

Scénář: Bronislava Janečková

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 22. 5. 2019

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související