Pábitelé, kluci krasopisný... Dokument o těch, kteří ještě umějí vyprávět příběhy
Obyčejné vyprávění příběhů. Má v našem životě ještě místo? Kruh kolem ohně nebo hospodského stolu postupně nahrazují nová média. Místo bohatýrských příběhů už si sdělujeme jen události. Kde jsou ti vypravěči, na jejichž ústech lidé viseli od prvního nádechu? A co na tom, že si někdy příběh trochu přimastili...
Oldřichu Hamerovi je 73 let. Třikrát už umřel. Po špitálech strávil více než 2500 dní. Má za sebou transplantaci jater a další zdravotní peripetie. Přesto člověk snadno podlehne dojmu, že žil a žije víc než většina z nás. Když Oldřich Hamera vypráví o svém životě bohatém na nevšední zážitky a neobyčejná setkání, zdá se vám, že si to vybájil.
Oldřich Hamera se narodil v Úvalech, kde měl jeho dědeček instalatérskou firmu. Po válce se s rodiči přestěhovali do pražské Libně. Hamerův otec byl spolumajitelem továrny na barvy a laky, což bylo po roce 1948 přičteno k tíži celé rodině. Oldřich tak prožil 40 let s cejchem třídního nepřítele.
Setkání s Boudníkem a Hrabalem
V 60. letech se v podniku ČKD Trakce seznámil s grafikem Vladimírem Boudníkem. Tím se mu, jak říká, „otevřela nebesa“. Stal se Boudníkovým jediným žákem a propadl jeho explosionalismu. Boudník také uvedl Hameru mezi blízké přátele Bohumila Hrabala. Právě s Hrabalem a jeho dílem dnes spojujeme slova pábitelé a pábení.
Hrabal byl spisovatel s božským talentem a velkým uchem, dalo by se s nadsázkou říci. Byl nejen skvělým vypravěčem, ale také neméně dobrým posluchačem svých spolustolovníků: Vladimíra Boudníka, básníka Karla Maryska nebo právě Oldřicha Hamery. Řada pábitelských příběhů těchto pánů se následně dostala do Hrabalových knížek.
Cyklus ilustrací k Hrabalovi
Oldřich Hamera se dodnes aktivně věnuje grafické tvorbě. V poslední době vytvořil cyklus ilustrací k Hrabalově povídce Pábitelé, kterou v bibliofilské podobě vydal s tiskařem a knihvazačem Lubomírem Krupkou.
Oldřich Hamera nemá rádio ani televizi, o počítači a internetu ani nemluvě. Má ale spoustu zájmů. Už od mládí ho například přitahovala mineralogie, paleontologie, archeologie a geologie. Žádný z těchto oborů mu ale režim nedovolil vystudovat.
Ztratíte pojem o čase
I přesto jsou dnes Hamerovy znalosti na vysoké odborné úrovni. Může za to jeho tvrdošíjná zvědavost, léta samostudia a přátelství s řadou prvotřídních specialistů z jednotlivých oborů. Když začne vyprávět, ztratíte pojem o čase...
„Pábitel je každý člověk, který je rovněž navštíven inspirací a říká věty, o kterých rozumní lidé říkají, že jsou nerozumné, a dělá věci, které slušní lidé nedělají, ztrácí hranice mezi realitou a fantazií.“ Tak praví Slovník cizích slov. Nebo tak pábí Slovník cizích slov?
Související
-
Bohumil Hrabal: Skřivánek na niti
Koláž ze života a díla jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. V titulní roli se střídají Luděk Munzar a Martin Trnavský.
-
Pavel Kosatík: Hrabal nenapsal Pábitele. Je to nakladatelský remix
Oficiální druhotina Bohumila Hrabala byla i pro volnější 60. léta nezkousnutelná. Nakladatel jejím surrealistickým kompozicím různě obrušoval hrany a výsledkem bylo...
-
Proč vás stále fascinuje četba Hrabalovy Příliš hlučné samoty
Literární teoretik a historik Petr A. Bílek vysvětluje mimo jiné, proč je lepší Hrabalův příběh číst nebo poslouchat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.