Dominik Mačas
Připravuji četby a další převážně literární pořady do vysílání Českého rozhlasu.
Na FF UP v Olomouci jsem studoval obor Teorie a dějiny literatury a dramatických umění. Měli jsme tam také "Rozhlasové praktikum" v jehož rámci jsme připravovali dramatizaci Erbenovy Svatební košile. Těch několik replik, které jsem tam měl, bylo mé první vystoupení na mikrofon.
Ke skutečné rozhlasové práci mi dopomohla až řízená soustava šťastných náhod, když jsem o pár let později hledal v Plzni práci. Díky Aleně Ouředníkové jsem se dostal na náměstí Míru 10, kde díky Aleně Zemančíkové začala má externí spolupráce s kulturní redakcí Českého rozhlasu Plzeň.
Téměř o rok později - v červnu 2001 - jsem se z externisty stal pracovníkem na plný úvazek. Začínal jsem jako redaktor a editor vysílání, v letech 2006 až 2009 jsem vedl kulturní redakci a v současnosti jsem členem Tvůrčí skupiny Drama a literatura. Připravuji literární pořady, četby na pokračování a dokumenty pro Český rozhlas Dvojka, Vltava a regionální vysílání Českého rozhlasu.
Za jednu z největších předností své práce považuji setkání s výjimečnými lidmi. Měl jsem možnost natáčet s řadou zajímavých osobností z řad umělců i uměnovědných odborníků, kterých si osobně velmi vážím.
Co mě baví?
Baví mne literatura a hudba.
Co mě drží nad vodou?
Sny a vzpomínky. Rodina a přátelé. Ale jinak, já jsem zdatný plavec. Stovku uplavu crawlem pod dvě minuty.
Všechny články
-
Legendy Julia Zeyera, Selmy Lagerlöfové, Václava Renče a dalších autorů
Příběhy o životech a skutcích svatých nejsou spjaté jen s literární tvorbou období středověku. K legendám se s oblibou vraceli autoři novověcí i současní.
-
Paul Leppin a Josef Čapek zemřeli před osmdesáti lety. Poslechněte si jejich povídky
Radost z květnového osvobození a konce druhé světové války kalil smutek nad mnoha ztracenými lidskými životy. Roku 1945 k nim mimo jiné přibyla jména P. Leppina a J. Čapka.
-
Jaroslav Achab Haidler: Král řezník. Starý pesachový příběh z revolučního roku 1848 v Alsasku
V sobotu večer začíná Pesach, jeden z nejdůležitějších židovských svátků v roce. Připomíná židům, že Bůh vysvobodil jejich národ z otroctví a otevřel mu cestu ke svobodě.
-
Ptáci jsou dosud nečitelní. Povídky z nové sbírky Vladimíry Valové
V rozhlase jméno třebíčské rodačky Vladimíry Valové není neznámé. Z její úspěšné prvotiny Do vnitrozemí (2019) jsme už na Vltavě některé povídky vysílali.
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Příběhy svůdců a svádění v dílech Franka Wedekinda, G. G. Casanovy, Guy de Maupassanta a dalších autorů.
-
Mistr houslí a Filosof z předměstí. Dvě povídky k jubileu básníka Karla Maryska
Karel Marysko (1915–1988) byl nepřehlédnutelnou osobností hrabalovského okruhu. Básník nejen literární tvorbou, ale celou svou bytostí a životem.
-
BáSnění Františka Skály
Texty Arthura Rimbauda, Kozmy Prutkova nebo povinné básně určené tajné organizaci B.K.S. (Bude konec světa) čte a komentuje v pořadu BáSnění výtvarník František Skála.
-
Ostrava, Ostrava! Sedm povídek autorů spojených se severomoravskou metropolí
Někteří z nich se tu narodili, pro jiné byl život v Ostravě jejich vlastní volbou. Pro všechny je ale zdrojem neutuchající inspirace. Připravila Eva Lenartová.
-
Křtiny a Handlířova dcera. Dvě povídky Davida Herberta Lawrence
Lawrence je vedle Joyce a Wolfové předním představitelem anglické literární moderny. Ve své době byl naprosto mimořádným zjevem.
-
Kenzaburó Óe, Šiniči Hoši, Osamu Dazai a Rjúnosuke Akutagawa. Mistři japonské povídky na Vltavě
Nobelista Óe, mistr šóto-šóto Hoši i oba klasici moderní literatury Dazai a Akutagawa patří k nejvýznamnějším japonským spisovatelům.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »