Otázka, kterou pacientovi položíte, je jako světlice nad temnou krajinou, míní psychoterapeut

2. srpen 2021

Kde a jak vznikla psychosomatická medicína? „Otázka není, kde vznikla, ale proč pořád zaniká,“ krčí rameny Vladislav Chvála v Blízkých setkáních. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„Medicína byla vždycky psychosomatická. Doktor vždycky znal rodinu pacienta a věděl o něm víc, než ten dnešní, který má pacientů hodně,“ vysvětluje. „Kromě toho, medicína ztrácí sama široký pohled na pacienta tím, že se stává stále expertnější.“

Čas na důležitý rozhovor

Podle specialisty si lékaři s lidmi málo povídají. „Je pravda, že mají plné čekárny. Ale otázka, kterou pacientovi položíte, je něco jako světlice, kterou vystřelíte nad temnou krajinu a která na chvilku osvětlí to místo z jeho života. Když se nezeptáte dobře, tak se to nedozvíte. Většina toho, proč lidé stonají, nepřijde v běžné medicíně na přetřes.“

Podle experta není důvod, proč by měl lékař pospíchat. „Většina výkonů je časově kódovaná dostatečně. Příjem pacienta na hodinu je běžná záležitost, ale málokdy se to dělá. Protože má spoustu administrativy a protože chce odpoledne na golf, takže si zkrátí ordinaci. A ono to nestačí u pacienta, který má složitější stonání a kde se musíte dozvědět o jeho psychologickém stavu.“

Jak to chodí v sousedním Německu? Považuje se psychosomatika za šarlatánství? Je možné přivodit si psychickou cestou nemoc? Kde hledat odborníky na psychosomatiku?

autoři: Aleš Cibulka , eh
Spustit audio

Související