Osamělost a samota není to samé. Nejlepší obranou proti osamění je radost
Zatímco samotu někdy rádi dobrovolně vyhledáváme, osamělost je velmi těžký stav, spojený s poruchou prožívání. „Dotyčný má problém s objektivní realitou a může se cítit osamělý, i když je mezi lidmi,“ potvrzuje psychoterapeutka. Jak s osamělostí bojovat?
„Osamělost souvisí s tím, jakým způsobem se díváme na svět, jak se naše realita rozchází s našimi představami, jakou máme výbavu do života, co se týká sociální schopnosti komunikovat, navazovat vztahy, jakou máme sebedůvěru, a i s tím, co se nám zrovna v životě děje a jak moc jsme vyosení,“ vysvětluje na úvod psychoterapeutka Jana Tamchynová.
Na rozdíl od toho samota je stav, který známe čas od času všichni. „Víceméně jde o náš dobrovolný ústup z výsluní, kdy si potřebujeme odpočinout nebo se uzavřít do sebe. Většinou jde o jev krátkodobý, spojený s naší vůlí a s objektivní realitou.“
Osamělost přichází plíživě
Do osamělosti nejčastěji padají lidé, kteří nejsou příliš všímaví k tomu, jak se cítí a co se s nimi děje. „Žijí takový ten automat a mají potlačený vztah k sobě. Samota se jim tak plíživě mění v osamělost a oni žijí velmi frustrujícím způsobem života.“
Příčinu je podle psychoterapeutky možné hledat v dětství. „Osamělý člověk často pochází z rodiny, kde se nedobře komunikovalo. Rodiče nebo příbuzní se neuměli otevřít citově, emočně, neuměli jít do hloubky, budovat vztahy na základě citových vazeb.“
Zapojte moudrost
Jak tedy osamělosti čelit? Jedním z nástrojů, jak zvládat osamělost, je podle Jany Tamchynové schopnost zapojit moudrost. „Uvědomit si, co pěkného jsme v životě zažili, co se nám povedlo. To nám může pomoct vyhoupnout se z osamělosti, nepadat dál a zastabilizovat se. V tom okamžiku přijde radost a převrátí se to zase do normálního žití.“
Pomoc ostatních lidí tak vůbec není potřeba. Radost totiž lze čerpat z jakýchkoli podnětů. „Především jde ale o to, jaký vztah máme sami k sobě a jak odolní jsme vůči stresům a životním karambolům. Pokud si osamělost uvědomíme a jakýmkoli způsobem se zaktivizujeme, máme vyhráno. Ve chvíli ale, kdy se člověk zároveň cítí úzkostně, v nebezpečí, pozbývá smysluplnosti konání a je z osamělosti vyčerpaný, je namístě vyhledat odbornou pomoc.“
Související
-
Štěstí trvá krátce, mám radši jeho brášky, radost a spokojenost, prozrazuje Kateřina Cajthamlová
Samotu člověk vyhledává. Osamělost je pocit, že mě všichni opustili a já zůstal sám, vysvětluje rozdíl psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová.
-
Samota není osamění. To se dá přece překonat, říká psycholožka
Někdo má samotu rád, jiný miluje společnost dalších lidí. Co když ale zůstanete sami nedobrovolně a není vám už osmnáct?
-
Iva Holmerová: Místo léků aktivita v přírodě? Projekt Recetas chce zmírnit osamělost starých lidí
Seniory trápí neduhy spojené se stářím, ale také velká osamocenost. Hůře jsou na tom ti, kteří žijí ve velkých městech. A právě na ně cílí mezinárodní projekt Recetas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.