Okrasné kukuřičky čili flint corn

23. květen 2013
Rada pro tento den

Než byla Amerika objevena pro Starý svět, indiánské kmeny už pěstovaly všechny dnes známé základní typy kukuřice. Indiáni znali kukuřici na zrno, okrasnou kukuřici, kukuřici pukancovou a dokonce i sladkou kukuřici.

Pradávnou historii této plodiny potvrzují i archeologické nálezy z centrálního Mexika, kde byly objeveny zbytky kukuřice staré 7000 let. Z Mexika se pěstování kukuřice rozšířilo na dnešní území Spojených států i na jih do Jižní Ameriky. V současné době je zdokumentováno kolem 300 původních forem kukuřice z těchto regionů.

Flint corn
Je to jeden z typů indiánské kukuřice. V Česku je známý spíše jako okrasná kukuřice. Kdo ji uvidí poprvé, je překvapen dekorativností klasů. Okrasná kukuřice má zaoblená pevná zrna v různých barvách od bílé přes růžovou, žlutou, šedomodrou, červenou až po téměř černou. Klasy mohou být v čistých barvách, ale i vícebarevné.

Logo

Vyberte si svoji odrůdu
Při pěstování tedy záleží jen na nás, kterou odrůdu si vybereme. Klasy jahodové kukuřice mají drobná červená nebo žlutá zrna. Rýžová kukuřice dorůstá výšky kolem 150 cm, má menší klasy (10–12 cm), které se výborně uplatní v kombinovaných aranžmá s podzimními a zimními motivy. Plně dozrálé klasy jsou v krémové, tmavě modré a bordó barvě. Směs Multicolor obsahuje směs semen rostlin s různobarevnými dekorativními klasy v klasické kukuřičné velikosti.

Jak docílit perfektního výsledku?
Abychom se dočkali skutečně krásných barevných klasů, necháme kukuřici na záhonu dostatečně vyzrát a sklízíme ji až v době, kdy je rostlina téměř kompletně suchá.

Logo

Celý text najdete v květnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.