Okno k úplnému vyléčení mrtvice se do dvou hodin navždy uzavře, varuje lékař

Mozek
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mozek

Cévní mozková příhoda postihuje podle zdravotnických statistik čím dál mladší lidi, klidně i třicátníky. Každý by tak měl vědět, jaké jsou příznaky a taky co dělat.

„Skupina nemocných se opravdu rozšiřuje, typická věková kategorie je ale pořád nad 60−65 let,“ říká Michal Vrablík z Interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha. Mrtvice obvykle vzniká ze dvou důvodů: častější (až u 85 % nemocných) mozkovou nedokrevností (ischemií) a mozkovým krvácením.

Hodiny tikají...

Nejdůležitější roli v léčbě mrtvice hraje čas. „Neurologové a angiologové v iktovém centru dokáží mrtvici vyléčit v případě, že se jedná rychle. To okno je otevřené pouhé dvě hodiny!“ Podle lékaře je vždy lépe udělat zbytečné vyšetření a zavolat si záchrannou službu, než promarnit vzácný čas.

Příznaky?

V tom nejhorším případě nemocný ztratí vědomí, má poruchu řeči a hybnosti a taky může být zmatený. „Všímat byste si měli i náhlé asymetrie obličeje, jako je pokleslý koutek úst nebo najednou při večeři někdo z příbuzných není schopný něco říct. Do nemocnice byste ho měli dovést, i když to pak odezní. Je to opravdu vážný příznak nejdřív té nejlehčí formy cévní mozkové příhody, které se říká tranzitorní ischemická ataka. Ta ale může přejít do velkého průšvihu.“

Co na to odborník?

„Je to mladá žena, což je netypická věková kategorie a navíc zmínila cévní operaci krkavice (hlavní přívodné tepny do mozku), která asi byla ucpaná,“ rekapituluje Váš příběh lékař. „Ale abych odpověděl na pacientčinu otázku, myslím, že pravděpodobnost opakování je velmi výrazně snížena právě uvedenou operací. Navíc je jistě někde dál sledována a léčena kvůli pravděpodobné ateroskleróze. Ale nejsme všemocní a říct na 100%, že už se to nikdy nevrátí, nemůžu,“ dodává lékař.

Vyšetření člověka s mrtvicí v olomoucké fakultní nemocnici