Odešel Král rozhlasových pohádek Karel Weinlich

6. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Weinlich
0:00
/
0:00

Ve věku 90 let zemřel legendární rozhlasový tvůrce Karel Weinlich. Poslechněte si o jeho neuvěřitelném životě v dokumentu, který vznikl nedávno k jeho životnímu jubileu.

Čtěte také

Vyrůstal bez rodičů i zázemí. Za protektorátu byl určen na převýchovu, prošel hitlerjugend a po válce měl být odsunut. Přesto se stal „pohádkářem českým“. Na kontě má na 700 pohádek a rozhlasových her. Víc než polovina z nich patří do Zlatého fondu.

V rozhlase pracoval od 50. let. Působil i jako pedagog a své zkušenosti předal několika generacím rozhlasových tvůrců. V listopadu 1989 stál v Českém rozhlase u zrodu Občanského fóra.

Poslechněte si rozhlasový thriller Karla Weinlicha

Tuto neděli 10. května Dvojka od 20:00 odvysílá rozhlasovou hru Zabiju tě v Shady Hillu (1990). Do hlavních rolí režisér Karel Weinlich obsadil Luďka Munzara a Hanu Maciuchovou. Dále uslyšíte Janu Hlaváčovou, Barboru Kodetovou, Lukáše Hlavicu a další. Hra bude ještě týden po odvysílání dostupná na webu Dvojky.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová