„Mým ideovým šéfem byl Václav Čtvrtek.“ Karel Weinlich o práci v rozhlase za normalizace
Král rozhlasových pohádek slaví 90. narozeniny. V pořadu Noční Mikrofórum vzpomínal na celých svých 62 let v rozhlase, který se mu stal domovem. Doslova.
„Já jsem konfliktů se systémem měl málo. Já jsem nikdy nebyl statečnej. Vždycky jsem patřil k té drtivé většině našeho národa, která držela ústa a krok,“ přiznává režisér Karel Weinlich, kterého kromě jeho práce proslavilo i jeho 10 svateb.
Žil jsem amorálně
„Já jsem nebyl v partaji proto, že bych nějak veřejně deklamoval svoji opozici proti straně a vládě. Naopak. Na to jsem byl příliš zbabělej. Ale mě tam nechtěli. Já vedl tak hrozně amorální způsob života, že jsem nezaručoval, že ze mě bude nový socialistický člověk.“
„Mým ideovým šéfem v rozhlase tak byl Václav Čtvrtek, fantastickej kluk, který měl na starosti školní mládež a psal ty báječný Hajaji pro děti. Ten se mě zastal, když si třeba jedna herečka stěžovala, že oslovuju herce pajduláci.“
Högerovi jsem „soudruhu“ nikdy neřekl
„Tady totiž byly všude plakáty: Říkáme si soudruhu a tykáme si! Nikdy jsem neřekl panu profesorovi Högerovi ,Soudruhuʼ ani panu profesorovi Smolíkovi. Ne. A abych se v tom nějak ztratil, říkal jsem: Tak, pajduláčkové, jdeme na to! A tato Rudá Twiggy si stěžovala, že urážím herce.“
Dají se pohádky, které natočil, spočítat? Jak se dostal k rozhlasové režii? Je prevda, že uvažoval o studiu medicíny? Byl rebelem?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...