Karel Weinlich: Na svém životě nenacházím nic fascinujícího. Spíš lítost nad tím, jak jsem ho promar

16. srpen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Weinlich - pokus o životopis

Setkání nad knihou Karel Weinlich – pokus o životopis. Hosty ve studiu byl její hlavní protagonista, režisér, který má na kontě 700 her, a autorka knihy Lucie Weissová.

„Na svém životě nenacházím nic fascinujícího. Spíš lítost nebo nesouhlas s tím, jak jsem ho promarnil. A teď zoufale hledám cestu. Já nechci poučovat. To se nedá. Nevím, jakým způsobem se to dá sdělit,“ posteskl si režisér Karel Weinlich při rozhovoru.

„Proboha ale prosím všechny ženy a muže, ať si užívají ty krásné euforie zamilovanosti, kterými já jsem procházel. Ale než začnou budovat vztah, ať prověří, jestli to má sokl.“ Weinlich sám se totiž vrhal střemhlav do lásek i do ženění.

Kniha Karel Weinlich. Pokus o životopis. Autorka Lucie Weissová

Ženat byl dohromady desetkrát. „Na svém životě nenacházím nic zajímavého,“ opakuje několikrát v rozhovoru muž, který dlouho vyrůstal bez matky, byl určený na převýchovu, chodil do hitlerjugend a po válce měl být s Němci odsunut.

Na herectví se dostal, i když v životě nebyl v divadle. A studentem vysoké školy se stal, i když neměl maturitu. Do rozhlasové redakce pro děti a mládež nastoupil v 50. letech. Tehdy tam působili Václav Čtvrtek, Ludvík Aškenazy, František Kožík nebo Jaroslav Seifert a Vítězslav Nezval.

Poslechněte si tu neuvěřitelnou životní cestu.

autoři: Jitka Novotná , Karel Weinlich , Lucie Weissová , rota
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...