Obálky, které zachraňují životy. Projekt si chválí senioři i záchranáři

1. září 2020

Už se vám někdy stalo, že jste si někam založili mobil a nemohli se dostat k důležitým telefonním číslům na své blízké? A věděli byste, jaké všechny léky berou vaši rodiče?

V řadě případů je dobré mít důležité informace pěkně pohromadě. A nejlíp někde, kde je najdete nejen vy, ale třeba i záchranáři. Tohle všechno zajistí obálka pro seniory.

Bez ohledu na věk

„Seniorskou obálku může získat každý občan, bez ohledu na věk, i když je především určena pro seniory, a to na obecním či městském úřadě po celé České republice. Každá obec se může do této iniciativy zapojit a Seniorskou obálku pro své občany připravit,“ říká národní koordinátorka iniciativy Seniorská obálka Dana Žižkovská z Ministerstva práce a sociálních věcí.

V těchto dnech má dalších 35 tisíc obálek připravených Moravskoslezský kraj, kde jich už loni rozdali 60 tisíc. Obálky, ve kterých jsou na jednoduchém formuláři nejdůležitější informace o zdravotním stavu seniora, kontaktní čísla na nejbližší příbuzné, čísla nouzového volání a podobně, měly velký úspěch nejen na severu Moravy.

Například v Karlovarském kraji si je u svých praktických lékařů vyzvedlo na 50 tisíc seniorů. Vůbec poprvé se projekt  vyzkoušel před více než dvěma lety v Jihomoravském kraji a jeho autorům s ním, jak říká Dana Žižkovská, pomáhala tamní Záchranná služba.

Projekt chválí hasiči

Kontakty na blízké osoby si v seniorské obálce chválí i hasiči. To v případě, kdy zasahují u seniorů, když třeba při pádu zablokují dveře do bytu a mají doma psy nebo kočky. Nemusí pak shánět místo v útulcích, ale zavolají příbuzným a ti si pro domácího mazlíčka přijedou.

Obálku by měli její vlastníci mít na vnitřní straně dveří od bytu nebo na dveřích od ledničky. V Jihomoravském  a Moravskoslezském kraji rozdávají seniorům obálky plastové, které se dávají přímo do ledničky. Na ledničku se dá jen samolepka nebo magnetka, která upozorní záchranáře, kde obálku najdou. Proč právě do ledničky, vysvětlila mluvčí Moravskoslezského kraje Nikoly Birklenové:

Seniorské obálky se osvědčily i na jaře, když začala koronavirová pandemie a autoři projektu je připravovali přímo na míru jednotlivým obcím, takže je doplňovali o potřebná čísla, kam si třeba mohli senioři zavolat o nákup a podobně... A jak ještě dodala národní koordinátorka projektu, teď v září to bude rok, co Jihomoravský kraj předal seniorskou obálku do Trnavy na Slovensko...

Spustit audio