„Nepřekonatelná tréma neexistuje.“ 6 snadných tipů psychoterapeuta
Každý z vás někdy zažil trému. „Kdo říká ne, tak má histrionskou poruchu osobnosti. Nebo si ji prostě nepřipouští,“ tvrdí Jana Tamchynová. Jak ji zvládnout a je rozdíl mezi obyčejnou nervozitou a trémou?
„Nervozita je předstupeň trémy, kterou si můžete představit jako sucho v ústech, třes rukou, pocení a jakoby knedlík v krku,“ vysvětluje psychoterapeutka Jana Tamchynová. Při nervozitě jste v očekávání výkonu, při kterém nechcete selhat. Jak velkou trému máte, pak hodně záleží na vaší odolnosti vůči stresu, frustraci nebo vypětí.
Záleží na výchově
„Někdo se narodí s tím, že nebere všechno vážně, někdo je naopak přecitlivělý. Nejdůležitější je ale styl výchovy, jakým jste prošli v dětství.“ Jestli vás rodiče chválili a podporovali, nebo jestli k vám byli spíš kritičtí a vychovávali vás k výkonu, se odráží na vaší schopnosti zvládat stres v dospělosti. Klíčové období je sedmý až desátý rok dítěte.
Podle Tamchynové nepřekonatelná tréma neexistuje. „Každá se dá překonat nejrůznějším tréninkem s pomocí kouče nebo psychoterapeuta.“ Koho zvolit, záleží na velikosti problému. Psychoterapie je prý ale nutná u těch, kteří si s sebou nesou negativní vzorce z raného dětství. „Tréma není dědičná. Dědičné je jen vaše chování.“
6 tipů, jak trénovat překonání trémy:- Představte si, že na pohovoru mluvíte na někoho, koho dobře znáte a před kým nejste nervózní.
- Před výkonem vám pomůže kvalitní spánek, lehké jídlo (ne moc slané), a pokud máte rádi kafe, tak i to.
- Nepřehánějte to s tekutinami, abyste pak hned nemuseli na WC.
- Důležité je oblečení. Musíte se cítit pohodlně, neberte si nové boty, módní výstřelky. Počkejte i s novým účesem.
- Pokud máte nějaký nedostatek (pupínek, opar na rtu) tak ho zamaskujte. Jen tak nebudete mít pocit, že se všichni dívají jen na váš nedostatek.
- Zapomeňte na posílení ega pomocí panáka alkoholu.
Pozitivní stres?
„Mírný stres může být velmi pozitivní. Třeba když na něco se těšíte nebo máte před sebou výkon. Stres vás žene k lepšímu výkonu. Vyždímáte ze sebe jen to nejlepší.“ Když ale stres překročí snesitelnou hranici, začne vás demotivovat. Váš organismus kolabuje a dostanete se do tzv. distresu. A podobné je to s trémou.
„Normální tréma je při nějakém důležitém výkonu. Třeba pokud chcete změnit práci a jste na pohovoru. To vás motivuje, abyste ze sebe vydali to nejlepší.“ Pokud pak ale přijde opravdu velká tréma, zlikviduje vám totálně všechny schopnosti. „Najednou máte okno, vypne vám mozek a vy ze sebe nevydáte ani hlásku. Zkuste s tím ale něco dělat, s trémou se pracovat dá.“
Historionské poruše osobnosti se dřív říkalo hysterie. Mimo jiné to znamená snahu za každou cenu upoutat pozornost okolí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.