Neničí nás koronavir, ale počet propuštěných lidí, je přesvědčený Roman Šmucler

3. duben 2020

„Naše ekonomika i zdraví je hlavně o náladě. Dobrá nálada je půl zdraví,“ soudí Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory a člen Ústředního krizového štábu.

„Řada seniorů se dostala do nemocnice, protože se jim zvýšil tlak z toho, jak sledují televizi. To je taková vlna deprese! Vypadá to, že na nás útočí Marťani a vyvraždí nás, glosuje Roman Šmucler.

„Ohroženo je ale jedno promile národa. Myslím, že u nás bude za rok víc sebevražd než obětí koronaviru.“ Šmucler sám prý zprávy neposlouchá. Radši si něco na relax, jak prozradil v Blízkých setkáních.

Jak republiku ekonomicky oživit?

„V tuhle chvíli nás neničí COVID-19. Nejsmutnější zprávou je počet propuštěných lidí. Dluhy. To, že lidi nemůžou splácet hypotéky. Je třeba pomoct 99,9 % národa, aby se nepropadl do 30. let. A všichni víme, co se dělo po velké krizi.“

Šmucler je rád, že doba karantény se snížila o 14 dní, než bylo původně plánováno. „Ta úplná karanténa není medicínsky rozumná. To vidí teď ve Wu-chanu, kde se to onemocnění vrací. To je laboratoř slepých uliček,“ vysvětluje v rozhovoru s Terezou Kostkovou.

Necháte se očkovat?

Prezident České stomatologické komory se obává, že až se vymyslí očkovací látka, spousta lidí se očkovat nenechá. „Očkování je pravděpodobně největší věc, kterou věda vymyslela. Jeho přínos je naprosto jasný. Očkuju se proti chřipce každý rok a mám pocit, že se tady podceňuje chřipka a přeceňuje COVID-19.“

Jak dnes fungují zubaři? Věřil tomu, že se virus dá izolovat? Kteří politici podle něj dobře čelili situaci? Jaký je jeho současný životní rytmus?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.