Není důvod očkovat malé děti a mladistvé, myslí si vědkyně Irena Koutná
„Nemůžeme předpokládat, že po roce zkoumání budeme vědět o vakcíně všechno. Rozhodnutí o očkování by mělo být dobrovolné,“ myslí si odbornice. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Očkujme ohrožené, staré lidi a ty, kteří mají pocit, že se očkovat potřebují. Pokud má někdo ve třiceti letech špatné zdraví, pak určitě tu možnost přivítá. Biologicky i fyziologicky imunitní systém slábne, proto v pozdějším věku je dobré se očkovat. Rozhodnutí by však vždy mělo být na konkrétním člověku,“ domnívá se vědkyně z Centra buněčného a tkáňového inženýrství.
Očkování pro děti a mladistvé
„Není důvod očkovat malé děti a mladistvé. Nevíme nic o dlouhodobých účincích vakcíny, je to pole neorané,“ varuje vědkyně. „Bezprostřední riziko s touto nemocí zatím pro většinovou populaci mladých a zdravých dětí je minimální. Nelíbí se mi proto tlak na to, že nebudou moci děti například do školy nebo na tábor, pokud nebudou očkovány. Jsem také pro to, aby o očkování mladých rozhodoval lékař na základě individuálního zdravotního stavu dítěte,“ dodává Irena Koutná.
Jak si udržet dobrou imunitu? Jak je to s protilátkami proti Covidu? Na kolika lidech je dobré provádět klinické studie?
Související
-
Covid mé generaci poprvé zasáhl do našich práv, říká televizní moderátorka Jana Peroutková
Jana Peroutková je novou posilou moderátorské sestavy Událostí v České televizi. Díky covidu v zimě poznala, jaké to je, moderovat v minus 14 stupních.
-
Jan Krajhanzl: Je vakcína nebezpečnější než covid, nebo není?
„Některé argumenty lidí racionálně nepochopíme. Ale psychologicky je tam velmi silná obrana před úzkostí,“ vysvětluje sociální psycholog příklon lidí k dezinformacím.
-
Když se mě syn zeptal, kdy umřeme na covid, chytl jsem ovladač, popisuje David Matásek
„Tenhle svět už nebude nikdy takový, jaký ho známe. Je třeba se s tím smířit a nebrat to jako tragédii,“ myslí si herec, který k tomu vede i své děti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.