Klavír přináší do rodin muzicírování. Vidím to u svých studujících, vysvětluje klavírní pedagožka

30. prosinec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Eva Lorenc | Foto: Elena Horálková, Český rozhlas

Host: Eva Lorenc, klavírní pedagožka. Moderuje Tereza Kostková

Je prý nadšená klavírní pedagožka. „Klavíru jsem propadla už jako malá holčička. Ten nástroj mě fascinoval. Bavilo mě vyťukávat si písničky,“ vzpomíná. Stimuluje k hudbě i své děti? Naučí hrát na klavír skutečně každého? Věnuje se také skladbě? Jak se učilo dřív a jak se učí dnes? Dá se cvičit i na digitální nástroje?

„Když jsem začala chodit na hodiny klavíru, říkala jsem si, že by bylo krásné být také paní učitelkou. To mi bylo šest let a už tehdy jsem zatoužila stát se klavírní pedagožkou. A když jsem zjistila, že se hra na klavír dá studovat na konzervatoři nebo AMU, měla jsem jasno a nic jiného už jsem dělat nechtěla.“

„Kolem jedenácti let jsem měla krizi, ale podržela mě maminka. Naši nechtěli, abych šla na konzervatoř. Maminku jsem ubrečela,“ usmívá se Eva Lorenc.

Z faktu, že je o hru na klavír velký zájem, má obrovskou radost. „Myslím, že klavír má výsadní postavení mezi jinými hudebními nástroji tím, že je přístupný každému a přináší do domácností tzv. muzicírování. Vidím to u svých studujících. Celá jejich rodina začne žít hudbou,“ uzavírá v Blízkých setkáních klavírní pedagožka.

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.