Nenechte si ujít! Premiéra rozhlasové detektivky od autora Případů 1. oddělení

03712667.jpeg
03712667.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


V neděli 2. října od 20:00 uvede Český rozhlas Dvojka premiéru detektivky Záhadné bodnutí, pod kterou je podepsán vedoucí pražského oddělení vražd Josef Mareš. Rozhlasová hra bude ještě týden po odvysílání dostupná na webu Hry a četba nebo na speciálu Krimi audioknihy.

Hra začíná voláním zoufalé ženy, která na policii oznamuje pobodání manžela blíže neurčeným násilníkem. Do bytu na Vinohradské ulici přijíždějí kpt. Šulc s kpt. Zavázalem, přičemž hned po prvním ohledání místa činu jim některé detaily nesedí… Autor se inspiroval skutečným případem z 90. let.

Rozhlasové „bodnutí“ Josefa Mareše

„Také tehdy se zdálo, že pachatelem je neznámý muž, ale posléze se ukázalo, že to všechno bylo jinak,“ říká šéf pražské mordparty. „Z reálu jsem ‚zkopíroval‘ i vztah mezi manžely. Dál jsem si dovolil trochu si vymýšlet.“ Scénář rozhlasové detektivky psal Josef Mareš poprvé. V čem je to jiné než psát pro TV?

„Prostě napíšete dialog, režisér možná poopraví nějaké to slovíčko, zvolí jinou intonaci hlasu, ale jinak s obsahem nic jiného nevymyslí. To v televizi autor do poslední chvíle trne, jak scénu režisér pojme a jak pak vyzní. Jinými slovy i dobrý scénář se dá natočit špatně. Opačně to pochopitelně platí také.“

Natáčení v autentickém prostředí

Role policistů režisérka Martina Schlegelová svěřila Ondřeji Vetchému a Davidovi Novotnému, manželský pár ztvárnili Tereza Bebarová a Jan Vondráček. Drama spolurežíroval zvukový designér Filip Skuhrovec, který se rozhodl větší část textu natáčet v autentických prostředích.

Točilo se v bytě Skuhrovce nebo v autě na dvorku Českého rozhlasu. Josefa Mareše realizace zajímala. „Ondra Vetchý si to dal jako podmínku, když roli kpt. Šulce bral,“ poznamenává kriminalista ke své přítomnosti „na place“.

Fanoušek rozhlasových her

Atmosféra natáčení ho potěšila. „Byla určitě uvolněnější než při televizním natáčení, kde je o hodně víc lidí, jsou větší nervy, víc se spěchá.“ Sám prý navzdory náročné profesi poslouchá rozhlasové hry docela často.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

„Hlavně ty s dobrodružnou tematikou. Ne přímo z rádia, ale z internetu. Pouštím si je totiž na dobrou noc. A protože u nich pravidelně usínám, musím si je pustit znovu, abych věděl, jak to dopadlo. Doufám ale, že posluchači u mé hry usínat nebudou,“ směje se.

Josef Mareš, šéf oddělení vražd